Nesu jauniklė. Kas mėnesį nekeičiu mobiliojo telefono. Ir nešokinėju, kaip laigantis veršis, iš laimės, jog nuo rutinos išgelbėjo pieniškas šokoladukas. Taip pat dar nenoriu, kad mane labiau nei šeima mylėtų vaistininkė. Ir aktorius, išsproginęs akis reklamoje rėktų - kodėl tiek mažai? Nes gavo „pigią“ tabletę. Nusibodo spoksoti į serialus, kur svarbiausias vietas pertraukia labai šviežia morka. Nes aš to verta. Ar toks stebuklingas tepalas, jog senjoros ima šokti baletą.
Todėl nutariau virtualiai drožti pas mūsiškį nacionalinį transliuotoją. Visi keliai tenuveda į reklamų netransliuojančią LRT! O kam jai reklamas transliuoti? Juk neskursta. Mokesčių mokėtojai jos išlaikymui kasmet skiria milijonus per valstybės biudžetą. Pernai valstybės biudžetas, o tiksliau - mes, piliečiai, davėme LRT 38,8 mln. Eur. O šiemet duosime 7 proc. daugiau - 41,6 mln. Eur. O po poros metų jis gali išaugti net iki 69 mln. Todėl patogiai įsitaisau ir nutariu pasižiūrėti per LRT rodomą serialą apie itališką parduotuvę.
Žiūriu. Damos puošnios. Kavalieriai galantiški. Bet tuo metu, kai vienas kavalierius jau ruošiasi damai pabučiuoti rankutę - į eterį įlenda ne italas, bet vietinis. Užsivožęs statybininko šalmą. Aiškiai, vietinis, nes kalba ne itališkai, bet lietuviškai. Be jokių subtitrų. Lemena ne galantiškai itališkai damai, bet man. Kad bankas nedavė kredito būstui. O kodėl? Nes tas ne italas statybininkas dirbo šešėlyje. Ėmė dalį algos vokelyje. Bet kodėl man, pavargusiai nuo reklaminių intarpų, trunkančių daugiau nei 10 min., reikia graudentis ne dėl galantiško italo, bet dėl į kino filmą įlindusio statybininko. Apraizgyto juodo aštuonkojo. Na, gerai, intarpas baigiasi, tačiau už 10 min. vėl kažkas išlenda. Šįkart dėdė su portfeliu. Irgi šešėlio apraizgytas.
Supratau, kad serialo ramiai nepažiūrėsiu. Todėl lendu į LRT Mediateką. Bent čia nuo reklamų, vadinamų socialinių projektų sklaida, atostogų lūkesčių tyrimais ir t.t. atsipūsiu. Tačiau klydau. Vos internete atsidaro LRT svetainė - išlenda pasiūlymas užsidirbti papildomai! Kur? Pokalbių laidoje vietoje Ritos Miliūtės? O gal papildomai užsidirbsiu LRT eteryje pranešinėdama loterijos rutuliukų skaičius? Tačiau ne. Ir pagalvoju. Juk toks skelbimas, siūlantis papildomai užsidirbti, gali sudominti ir ekskavatorininkus, plytelių klojėjus bei kitokius Lietuvoje jau deficitinius, todėl labai gerbiamus meistriukus.
Todėl įsivaizduoju gerbiamą ekskavatorininką, vedantį pokalbių laidą vietoje R.Miliūtės. Bokštinio krano. Kad būtų aukščiau net už R.Miliūtę. Apsidairo ekskavatorininkas ir nustemba, kodėl eteryje kalba tik dešiniųjų pasaulėžiūrinės galvos. O kur kitokių pasaulėžiūrų pašnekovai?- klausia nustebęs ekskavatorininkas. Pvz., tokių, kokios ne statybų magnato, bet paprasto mūrininko? Arba visos tinkuotojų brigados. Baigusios aukštuosius politologijos mokslus, bet įstengusios įsidarbinti tik statybose. Nes kurių galų visiems mokesčių mokėtojams išlaikyti LRT, jei ji kalbasi tik su dešiniaisiais? Tegul LRT išlaiko tik 33 proc. piliečių, dalyvaujančių rinkimuose. Nes būtent tiek procentų renka konservatorius ir liberalus. Tegul jie ir išlaiko savąją LRT.
Pasipiktinusi pirmąja reklama, pamatau LRT interneto svetainėje ir kitas. Kažkokia kompanija siūlo darbą namuose ir žada per mėnesį didesnę nei keli tūkstančiai algą. Tad kurių galų LRT generalinei direktorei prašyti iš valstybės pinigų nacionalinio transliuotojo išlaikymui. Juk pinigų LRT galėtų prisidurti kitaip. Įdarbindama pamainomis dirbančius TV operatorius kompanijose, siūlančiose tūkstančius. Ar atliekančiose maisto netoleravimo testus.
Turi dirbti idealiai
Seimo Kultūros komitetas, vadovaujamas „valstiečių“ pirmininko Ramūno Karbauskio, vakar rengė naujos redakcijos Lietuvos radijo ir televizijos įstatymo klausymus dėl LRT valdysenos tobulinimo.
Pasak R.Karbauskio, atsižvelgiant į LRT disponuojamas lėšas, nacionalinis transliuotojas turi dirbti idealiai.
R.Karbauskis priminė, kad „valstiečių“ inicijuoto projekto tikslas yra, kad naujai steigiama valdyba būtų atsakinga už LRT valdymą, struktūros planavimą, ūkinę veiklą, sutarčių, kurių sandorio suma yra didesnė kaip 29 tūkst. eurų, sudarymą. Valdyba prižiūrėtų LRT generalinio direktoriaus veiklą, galėtų teikti siūlymus LRT vadovui atšaukti jo sprendimus. Kaip ir tarybos, valdybos sprendimai LRT būtų privalomi.
LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė teigė, kad labiausiai nerimą kelia tai, jog diskusiją mėginama kreipti į reklamos LRT eteryje apribojimus.
Ji nesutiko ir su pasiūlymu, kad LRT neturėtų likti renginių reklamos: „Šie visapusiai rėmimų draudimai paveiks ne tik visuomeninį transliuotoją, bet ir visus šiuos čia susirinkusius žmones, kadangi jie neteks galimybės ištransliuoti savo renginių rėmėjų visuomeninio transliuotojo eteryje ir teiginiai, kad tai turi būti daroma vien tiktai nemokamai, yra iliuzija.“ Anot jos, iš gautų papildomų pajamų LRT kuria geresnį turinį.