respublika.lt

Kur pinigai, ten moralės nėra

(0)
Publikuota: 2020 liepos 26 06:55:37, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 3 nuotr.
STT kyšininkavimu kaltinamas Šarūnas Narbutas sako, kad 300 tūkst. eurų uždirbo legaliai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

300 tūkst. eurų - tiek pinigų į asmeninę sąskaitą gavo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas už komercinį atstovavimą įmonėms, Lietuvai perkant reagentus. Taip sako jis pats. Bet dalies visuomenės neįtikino, kad iki šiol žinomas visuomenininkas, paraleliai oficialiai vykdė įspūdingai apmokamą ūkinę veiklą - atstovavimą. Neįtikino ir STT. Gyventojai jau skaičiuoja, kiek reikėtų dirbti tūlam lietuviui, kad tokius pinigus uždirbtų. Kiti piktinasi, kad krizės akivaizdoje noras uždirbti - svarbesnis už moralę.

 

- Normalu, kad krizės akivaizdoje, ypač tokioje kaip koronaviruso pandemija, kai ant kortos - žmonių sveikata, kažkas iš to gerai uždirba? - „Vakaro žinios“ paklausė publicisto, filosofo Vytauto RUBAVIČIAUS.

- Daugelis žmonių gerai uždirba iš tokių situacijų. Pirmiausia todėl, kad valstybė pati jau seniai nieko neperka. Skelbiami konkursai, ieškomi tiekėjai ir yra žmonių, kurie tuos tiekėjus atveda bei jiems atstovauja.

Š.Narbutas buvo oficialus reagentais prekiaujančios įmonės atstovas. Jis verslininkauja užsienyje ir popieriai, kuriuos jis rodo, yra legalūs. Už tai mokamos sumos mums atrodo didelės. Tačiau sutikime, kad ir pirkinys buvo didelis. Susitarimas, matyt, buvo, kad mokama kažkokia dalis nuo kiekvienos prekės. Taip susidaro didelė pinigų suma.

Tad kol kas didelio kriminalo nematyti. Ypač prisimenant ir visai neseniai vykusį skandalą, kai buvo sulaikyti advokatai. Toliau - mirtina tyla.

O dėl reagentų pirkimo - toks pirkinys buvo pirmas ir, kiek supratau, iki šiol jis buvo įsigytas pigiausiai. Vadinasi, iš to pirkimo išlošė ir valstybė. Vėlesni pirkimai parodė, kaip greitai kyla noras pasipelnyti: ėmė kilti kainos, buvo perkama, neaišku, kas ir, neaišku, kam mokami pinigai.

- Ši istorija neužtrauks tam tikros dėmės ant visuomenininkų, kai tiek metų žmogus, veikiantis kaip visuomenininkas, pasirodo, yra gerai uždirbantis verslininkas?


- Kas gali iš doro visuomeninio darbo užsidirbti, neturint kitų veiklų?

Visuomeniniame sektoriuje yra įvairių žmonių. Būna, kad ir milijonieriai veikia visuomeniniame sektoriuje. Jeigu jo organizacija žmonėms padeda, tai galime palinkėti tik sėkmės. O kad paraleliai žmogus užsidirba pragyvenimui ir užsidirba nemenkai, Lietuvai nuo to ne blogiau.

Manau, kad tai turėjo būti labai patikimas žmogus, jeigu su juo drąsiai bendravo tiek Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek Vyriausybės darbuotojai.

Nenustebčiau, jeigu tai, kas dabar vyksta, yra tam tikras parodomasis šou, nes įprastai tie, kurie gali gauti pigiau, nėra mėgstami konkurentų, kurie siūlo brangiau. Galbūt yra siekiama sąmoningai parodyti, kad geros visuomeninės organizacijos nėra labai geros. Kol kas sunku suprasti mūsų specialiųjų tarnybų mąstymą. Ypač matant, kaip daugybė tokių garsių bylų subliūkšta, o tų bylų iniciatoriai ir įgyvendintojai sėkmingai kyla karjeros laiptais.

- Pandemijos pradžioje Lietuvoje žaibiškai kilo apsaugos priemonių kainos ir daugybė perpardavinėtojų suskubo pasipinigauti. Tuomet jie buvo smerkiami, o dalis žmonių neišgalėjo kaukių nusipirkti. Taip veikia laisvoji rinka?

- Taip. Pats pirkau kaukę, kuriai pasiūti tereikėjo skiautelės medžiagos, bet ji kainavo 4 eurus, nors reali kaina turbūt turėjo būti keliasdešimt centų.

Nežinau, ar verta tuos žmones smerkti. Visuomet būna taip, kad iš pandemijos kažkas nepaprastai praturtėja. Milijardais.

Krizės sąlygomis visuomet kažkas labai gerai uždirba. Bet būtų gerai, kad tai būtų žmonės, kurie dirba dorai ir dorai savo darbu padeda valstybei bei žmonėms. Deja, yra ir kitokių…

Galime neabejoti, kad po pandemijos Lietuvoje padidės pajamų nelygybė. Jau matome milijardų dalybas, kurios taip pat padidins socialinę atskirtį. Taip veikia valstybinis mechanizmas: kuo daugiau pinigų, tuo labiau didėja socialinė atskirtis. Norint tai pakeisti, reikalinga stipri politinė valia. Jos greitai nebus, nes pinigų skirstytojai yra tie patys politikai.

- O kur moralė, juk kalbame apie žmonių sveikatą?


- Neieškočiau čia didelės moralės. Matome iš dabartinės sistemos veikimo, kad žmonių sveikata nelabai kam rūpi. Matome, kaip šiuo metu valstybinėms įstaigoms rūpi žmonių sveikata. Pandemija parodė, kad daugelyje sričių neturime tinkamų pamatų. Praėjo didysis lietus, kuris parodė, kad mes iš tiesų pralaimėjome.

Ruošiamės antrajai bangai, matysime, ką ji parodys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s