respublika.lt

Kas tarpsta žydinčiose kritikos pievose (24)

2020 birželio mėn. 01 d. 12:12:10
Vladas VAICEKAUSKAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

Aną šeštadienį svarbių bylų advokatas, politiškai laisvas istorikas, šių eilučių autorius ir mūsų viešnia, įsivažiuojančia humoriste prisistačiusi Skliautė, įbridome į vešlias kritikos pievas ir stebėjome, kokios kritikos rūšys ten veisiasi, svarstėme, kur link nublokš Seimo politikus, partijas, vienmandatininkus diena iš dienos it cunamis kylanti ir stiprėjanti priešrinkiminė kritikos banga.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rimo Valeikio pieš.


Kritikai, kritikanai, purvasvaidininkai

Gražioji mūsų viešnia, įsivažiuojanti humoristė ponia Skliautė, pasakė: bet kurios mosties, krypties, laipsnio kritika pirmų pirmiausia turi būti sveika kaip griežtis.

Sveiki kaip griežčiai privalo būti ir politikai.

***

Sergančios sielos kritikai faktus, įvykius, reiškinius, pasaulį regi iškreiptai. Iškreiptų akių kritikus ponia Skliautė priskyrė kri-ti-ka-nų kategorijai.

Prie kritikanų, it erkutės, prilipę feisbukiniai, perkaitusių viršugalvių gladiatoriai-perversmininkai.

***

O perversmininkų grupuotės šiltnamio sąlygomis įsikuria užsienio kapitalo portaluose, užsienio kapitalo verslo krypties spaudoje, privačiose televizijos ir radijo stotyse ir, žinoma, „elertė“, kuri gyva biudžeto dotacijomis.

Visi kritikanai skelbiasi europinės žurnalistikos laisvamaniais.

Ponia Skliaute, gal išsamiau supažindintumėte, kuo pagal jus skiriasi sveikos sielos ir sergančios sielos kritikai?


Jau sakiau, kad sergančios sielos kritikanai į pasaulį žvelgia ideologiškai iškreiptai. Pridėsiu: sveikos sielos kritikai - gydo, sergančios sielos - žeidžia ir griauna. Sveikos sielos kritikai išsiaiškina faktų, įvykių, reiškinių kilmę, jų nekomentuoja ir nevertina. Tai padaryti palieka aukščiausios klasės, politiškai korektiškiems profesionalams.

***
Sergančios sielos kritikanai pirmiausia išsiaiškina, kuriai politinei grupuotei suversti kaltę, kad tokie faktai, įvykiai, reiškiniai atsirado. Kritikanai patys įvardina, nuteisia ir paviešina dažniausiai valdžios ir valdančios partijos netikėlius.

***

Sveikos sielos kritikai taipogi atveria valdžios ir Seimo padarytas žaizdas, bet pasirūpina žaizdoms gydyti vaistais.

***

Sergančios sielos kritikanų grupei priskiriami kritikai padarytas žaizdas išeksponuoja ir ilgai gėrisi savo darbu.

Ponia Skliaute, esame sužavėti jūsų įžvalga. Ar yra kokia nors viltis, kad sergančios sielos kritikų apmažėtų?


Dabartiniame mūsų valstybės civilizacijos tarpsnyje jų gretos nesumenks. Išliks pa-li-kuo-ny-se. Jaunoji kritikanų karta labai sėkmingai perima ir tęsia tarybinių laikų puolamosios žurnalistikos tradicijas. Jie tik skelbiasi, kad taiko europinės tiriamosios žurnalistikos metodus, o iš tikrųjų naudojasi sekimo, susekimo, pagavimo teismine-tardomąja metodika. Jie netiria, jie tardo, net reikalauja parodyti dokumentus: pažymas, kvitus, sąskaitas. Iškart paprašę, kad tai padarytų atitinkamų institucijų specialistas. Tai žurnalistikos praeitis, vis dar gyvenanti nepriklausomybės sąlygomis. Ir tokio tardomojo pobūdžio žurnalistika dėstoma universitetuose!..

Ponia Skliaute, išeitų, kad kritikanai nieko bendra neturi su tais, kurie legaliai ir nelegaliai kritikavo tarybų valdžią, subiurokratėjusius tarybikus...

Nemaišykite dienos su naktimi. Tarybų valdžios, komunistinės sistemos kritikus persekiojo, teisė, trėmė. Dabartinius kritikanus, kurie it terminatoriai niekina valdininkiją, Vyriausybę, ministrus, Seimo politikus, prezidentūra apdovanodavo ordinais! Tarsi valstybės įstaigose, savivaldybėse dirbtų vien valstybės kenkėjai.

„Durnių laivas“

Ponia Skliaute, kaip vertinote perversmininkų užmačias nuversti, jų žodžiais, kaimiškųjų netikėlių valdžią, įkurti Laikinąją vyriausybę ir perimti šalies valdymą?


Iš jų sumanymų sarkastiškai pasišaipė pats prezidentas. Šįkart neketinu juokauti. Turiu patikimo draugo paliudijimą, kad iš Nemuno kilpos prie Birštono gelmių buvo iškeltas neprietelių nuskandintas Vytauto Petkevičiaus „Durnių laivas“, kapitono tiltelyje jau stovėjo Lietuvos Dalia, kajutkompanijoje - perversmininkų štabas, į kurio sudėtį įėjo kryptingų dešiniųjų pažiūrų apžvalgininkai, politologų atstovai tikslino „Durnių laivo“ judėjimo detales ir laiką. Maršrutas aiškus: Nemunu Nemunu, vėliau Nerimi Nerimi, iki pat Seimo rūmų. O tenai ant laiptų jau lauktų generolai.

Plačiajai visuomenei „Durnių laivo“ maršrutą ketinta pristatyti kaip brangios LRT „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvį. Visus planus sugriovė atūžęs tarptautinis pandemizmas. Tačiau nusiraminti - anksti!

Slaptas žemėlapis ir bazės

Mūsų ypatingoji viešnia, įsivažiuojanti humoristė, ponia Skliautė, iš dailios rankų darbo kraitės išėmė draugo padovanotą žemėlapio kopiją.

Pažvelkite, pasakė ponia Skliautė, kaip kruopščiai nužymėti teritoriniai purvasvydžių išdėstymo taškai, purvasvydžių vamzdžių pašaknyje pakabinti aprašai, kokiu paros laiku, kiek dienų likus iki rinkimų, kokio rango purvasvaidininkas turi duoti ženklą pergalingai purvadrėbio kononadai.

Visose purvasvydžių teritorijose iškabinti plakatai: valdžios netikėlius paskandinsime purve nepralieję nė lašo kraujo!

Ponia Skliaute, kalbate lyg atlėkusi iš fantastikos pasaulio.

Garantuoju, rodau tikro žemėlapio kopiją... Taip, atūžus pandemijai, didžiąją dalį purvasvydžių ir purvo atsargų teko sugrąžinti į karo meto maisto atsargų pustuščius sandėlius, bet nemaža dalis amunicijos liko teritoriniuose taškuose. Pavieniai šūviai nervina valdančiuosius ir palaiko priešrinkiminę įtampą. Kol apdrėbti ministrai valosi, purvasvydininkai neskuba, skubą taiko tik Seimas.

Išmintingas Rimos Urbonaitės perspėjimas

Ponia Skliaute, MRU lektorė-politologė Rima Urbonaitė vienos televizijos laidoje, analizuodama priešrinkiminę situaciją, perspėjo: dažnai sekli, įkyri, rimta analize, rimtais argumentais nepagrįsta valdančiųjų ir jų Vyriausybės kritika pandemijos suvaldymo ir ekonominės krizės sulaikymo atveju 2020 m. Seimo rinkimų metu gali suveikti atotrankos jėga. Stipri atotrankos jėga opozicionierius ilgam nublokštų į opozicinius apkasus. Ponia Skliaute, gal turite patikimų žinių, kaip į išmintingus R.Urbonaitės perspėjimus reagavo pensininkai ir TS-LKD jaunimas?

Draugo žiniomis, perversmininkai, nusivylimo nuoskaudų pagauti, sukaleno dantimis, vienas iš TS-LKD jaunimėlio paniekinančiai, atgalia ranka, mostelėjo MRU pusėn... Plojančių neatsirado. Ir kai aistros apmažėjo, staiga it Pilypas iš kanapių iššoko purvasvaidininku apologetu laikytas televizinis Šelmis A.T. ir tarė: R.Urbonaitės, mūsų bičiulės, perspėjimas - laiku ir vietoje! Po paros pateikiu visiškai naują, originalų, priešrinkiminėje kovoje netaikytą, gilaus intelektualinio turinio netikėlių valdžios nusikratymo planą.

Nusikratymo planas. Šelmio A.T. kalba

Bičiuliai, purvasvydžių baterijos - gerai, kokybiško purvo atsargos - gerai, ideologiškai pakaustyti purvasvydininkai - gerai. Į savo kalbą išversiu mūsų bičiulės R.Urbonaitės perspėjimą: sunkia, šakota kritikos lazda kasdien mušami ir mušami valdžiažmogiai po poros savaičių apsipranta ir ne-be-rea-guo-ja. Blogiausia, kad mušimo monotonija atbaido tūkstančių tūkstančius labai aktyvių senesnio amžiaus rinkėjų - jie atsisuka mušamųjų pusėn ir ima jų gailėtis.

***

Kol jūs būrėte purvasvydžių komandas, kaupėte purvo atsargas, aš tyliai ramiai su savo laidomis, nė cento nemokėjęs, įsmukau į „Lietuvos ryto“, „Balticum“, „Delfi“, „Šiaulių“ televizijas, tam tikromis lėšomis ir kadrais labai sustiprinau savo „INIT TV“.

***

Ponas Siaurusevičius, „Lietuvos ryto“ TV generalinis, pasiūlė mano kuriamas laidas rodyti 2-4 kartus per parą. Susidėliojau, kad keturiose ir mano televizijose per savaitę pasirodau 8-10 kartų. Visos laidos - 60 minučių trukmės. Malonu, kad į pagalbą atskubėjo LNK, ketina prisidėti TV3, mūsų siekiams atitaria LRT tyrimų grupė, „Žinių“ radijas.

***

Televizinė, aukšto intelektualaus lygio apsuptis - štai kas gali geriausiai paveikti publikos pasirinkimą 2020 metų Seimo rinkimuose!

***

Pats Dangus atsiuntė pandemiją. Ministro Verygos į kaimiškąsias trobas suvaryti ir uždaryti pensionai, ten prisiglaudę nuotolinio darbo ir mokymosi vaikai ir anūkai tapo tiksline intelektualaus apdorojimo baze.

***

Bet televizinio Šelmio A.T., regis, pagavias idėjas senoji TS-LKD grupuotė atmetė. TS-LKD merų vykdyta senolių apklausa parodė, kad televizinio Šelmio intelektinio turinio laidos neprilygsta senųjų kaimo vakaruškų anekdotininkų pasirodymams, pasakė mūsų puikioji viešnia, įsivažiuojanti humoristė ponia Skliautė.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar vyrai turėtų privalomai eiti vaiko priežiūros atostogų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar vis dar mintyse eurus verčiate į litus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+9 +11 C

 

+8 +10 C

 +16 +18 C

+17 +19 C

 

+17 +19 C

3-4 m/s

3-4 m/s

 

3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1325 PLN - 4.4689
RUB - 81.3769 CHF - 1.0642
GBP - 0.9051 NOK - 10.6218

Nuorodos