respublika.lt

Išskirtinis prezidento Gitano Nausėdos interviu „Respublikai“ šv.Velykų proga Kalbėjosi Vitas TOMKUS (364)

2021 balandžio 01 08:00:00
Vyr. Redaktorius Vitas Tomkus

- Dėkui Pone Prezidente, kad pagaliau sutikote pasidalinti su „Respublikos" skaitytojais savo nerimu ir mintimis apie tai, kas artimiausiu metu laukia Lietuvos bei jos gyventojų. Gaila, kad to nepavyko padaryti anksčiau, kai aš Tamstai išsiunčiau 10 konkrečių klausimų, kuriuos prezidentūros klerkai numuilino...

×
nuotr. 1 nuotr.
Gitanas Nausėda. Arūno Cironkos koliažas.

 

- Nenoriu prisiminti tos nemalonios istorijos tokių švenčių proga. Mano patarėjų korpusas jau išformuotas ir paleistas. Kitą kartą žinos, kaip atsakinėti „Respublikai" vietoj Prezidento. Artėja šv.Velykos. Ta proga norėtųsi pasikalbėti apie Kristaus prisikėlimą...

- Gerai. Praėjusią savaitę pirmą kartą turbūt pabendravote su Džo Baidenu ir kartu su kitais Europos Sąjungos vadovais, nors ir nuotoliniu būdu. Pirmiausia toks tiesus klausimas: ar jūs, kaip ir Dž.Baidenas, galite Vladimirą Putiną pavadinti žudiku?

- Deja, taip. Manau, kad daugelis faktų byloja, jog ši sistema yra toli nuo demokratiškos, jeigu nepasakytum stipriau.

- Tai pasakykit. Prašom...

- Kaip minėjau, dabar dar ne laikas. Artėja Velykos, kai prisikėlė Kristus...

- Jeigu jau įsidrąsinome, gal po Putino galima aptarti ir Lietuvos tikruosius vadovus. Kaip manote, ar Vytautą Landsbergį galima pavadinti žudiku?

- Žiūrint, ką turite galvoje. Ar VSD pulkininką Pociūną, kuris Minske pro langą iškrito?

- Ne tik jį. Buvo ir daugiau keistų mirčių Lietuvoje, kurios buvo naudingos konservatoriams: Kiesų, tėvo bei sūnaus, nužudymas, Juro Abromavičiaus, VSD karininko, kuris tyrė Bražuolės tilto sprogdinimą, po jo sekė dar šešios neaiškios žūtys, ką bekalbėti apie Garliavos istorijos serijines žmogžudystes...

- Nemanau, kad jas galima pripaišyti konservatoriams. Gal artėjant Velykoms nereikėtų jų painioti su Vėlinėmis. Geriau tuos klausimus atidėkim lapkričio mėnesiui, dabar mieliau pasikalbėkime apie Prisikėlimą.

- Gerai, tuomet ir klausiu, ar lietuvių Tauta dar kada nors prisikels?

- Priklausys nuo skiepų kokybės. Jeigu farmacininkai laiku juos pristatys, iki Mindauginių turėtume, kaip žadėjau, su skiepais pribaigti. Viskas dabar priklauso nuo farmacininkų, skiepų gamintojų...

- Gerai. Artėja Velykos. Visi dažo kiaušinius. Rusai - irgi. Ką manote apie Rusiją?

- Aš matau daugybę požymių, kurie demonstruoja atvirą nusispjovimą į civilizuoto pasaulio vertybes, nesiskaitymą su tautų apsisprendimo teise, nesiskaitymą su kaimynių teritoriniu suverenumu. Tą Kremlius pastaruoju metu demonstruoja taip pat ir Ukrainoje, kurią man teko garbė neseniai aplankyti.

- Girdėjau, kad Ukrainos Radoje prabilote į ukrainiečius ukrainietiškai, kas salėje sukėlė furorą. Ar seniai mokate ukrainiečių kalbą?

- Moku ne visą kalbą. Tik kai kuriuos žodžius, kurie dažnai susišaukia su rusiškais.

- Puiku. Tada dar pakalbėkime apie Rusiją. Ar ką nors gero galite apie ją pasakyti?

- Pradėkime nuo faktų, kuriuos mes žinome, tai, kas vyksta šiuo metu pačios Rusijos viduje, kai režimas akivaizdžiai krūpčioja nuo stiprėjančios opozicijos, mėgina užgniaužti bet kokį opozicijos judesį pačioje užuomazgoje, persekioja brutaliausiu būdu opozicijos lyderius...

- Pone Prezidente, aš prašiau kalbėti apie Rusiją, o ne apie Lietuvą. Juo labiau kad Algirdą Paleckį jau iš kalėjimo paleido.

- Tai, kas vyksta su Aleksejumi Navalnu, toli gražu tik aisbergo viršūnė to, ką mes stebime šitoje istorijoje. Lietuva tikrai nebus ta, kuri abejingai sėdės galiniame suole, stebės procesus ir sakys, kad reikia didesnio įsitraukimo, matydama, kad vyksta brutalūs žmogaus teisių pažeidimai čia pat, mūsų pašonėje.

- Turite galvoje mūsų Seimo pašonę? Ačiū, kad priminėte, kaip brutaliai mūsų policija numalšino protestuotojus. Žmones apšaudė, sumušė, po teismus ilgai tampė.

- Šioje vietoje aš manau, kad susitikimas su Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu Dž.Baidenu man asmeniškai buvo labai patrauklus, nes per visą Dž.Baideno kalbėjimo laiką aš labai džiugiai konstatuodavau, kad štai grįžome į tą patį puslapį, kalbame apie tuos pačius dalykus, apie tas pačias rizikas ir štai susidarė vėl prielaidos matyti Europos Sąjungą ir Jungtines Amerikos Valstijas, plaukiančias vienoje valtyje.

- Bet ar toji valtis visus išlaikys vandens paviršiuje? Daugumai lietuvių susidaro įspūdis, kad plūduriuoja paviršiuje tik amerikiečiai su didžiosiomis Europos valstybėmis, o mes, lietuviai, vis giliau link dugno grimztame...

- Aš labai tikiuosi, kad šitas pirminis įspūdis nebus sugadintas ir galėsiu tą konstatuoti po tam tikro laiko, kada atsiras praktiniai susitikimai, praktiniai įvykiai, kurie demonstruos transatlantinę vienybę, o tokių bus netrukus. Birželio mėnesį - NATO viršūnių susitikimas, kuriame, tikiuosi, JAV prezidentas dalyvaus fiziškai.

- Manot, kad tas senukas Baidenas gali iki tiek neištraukti?

- Nenoriu spėlioti. Bet medicina šiais laikais daro stebuklus. Prisiminkime, kiek laiko politbiuras su Brežnevu ištraukė...

- Matau, Tamstai nerimą vis kelia Rusijos klausimas. Matyt, tikrai įtikėjote konservatorių grasinimais rusų tankais.

- Ne. Konservatoriais aš jau nebepasitikiu. Ir rusų tankų nebijau, kol turime NATO bazes. Mane labiau jaudina dvejopi standartai, nesiskaitymas su savo liaudimi, opozicijos persekiojimas...

- Malonu, kad vėl Lietuvą prisiminėte, Jo Ekscelencija. Mūsų žmonės irgi dėl to sunerimę. Dvejopi standartai varo visus iš proto. Valinskui lenkus šaudyti galima pundais, o opozicionieriams neleidžia į gėjus net nusitaikyti. M.A.M.A. apsidovanotojai emociškai glėbesčiuotis gali, o kitiems neleidžia net su numirėliais atsisveikinti. Žmones tai skaudina. O ką manote Jūs, Tamsta Prezidente?

- Šiandien būtų nusikalstama teigti, kad turime viską atpalaiduoti, nes tiesiog visiems nusibodo - jokiu būdu ne. Manau, kad susirgimų dinamika, ir ypač dinamika aplinkinėse valstybėse, o ir apskritai visoje Europos Sąjungoje, yra kelianti nerimą, atsipalaiduoti, deja, mes negalime.

Tad šiandien atsakymas yra paprastas: karantinas turi būti griežtas, ir visi turi būti dėl to laimingi.

- Mano manymu, kai kur tai jau pasiekta. M.A.M.A. renginio dalyviai yra visi laimingi ir jau viešai iš žiūrovų šaiposi.

- Aš į šou biznį rimtai nežiūriu. Tuščios pramogos, Mane labiau domina žiniasklaidos atsakingumas.

- Gerai, kad apie tai užsiminėte. Svetimšalių portalų, „Delfi" ir „15min.", žurnalistai už didžiausius pinigus reklamuoja kaukes, o patys jų nedėvi, kaip nustatė Vaidas Žemaitis iš „Būkime vieningi", atsakingas Lietuvos pilietis. Iškvietė policininkus, bet apie nuobaudas žurnalistams nieko iki šiol negirdėti. Negi tikrai tų užsieniečių mes taip bijome?

- Aš tikrai nebijau. Visą sąmoningą gyvenimą švedų banke patarnavau. Tikrai neturiu jokios baimės.

- Jeigu jau prakalbome apie užsieniečius, gal pasidalinsite planais, kokioms šalims mes dar pasiruošę išrinkti prezidentus: Rusijai, Baltarusijai ir Venesuelai prezidentus jau turime, o kaip su kitomis šalimis, pavyzdžiui, Ukraina?

- Šie klausimai - ne visai mano kompetencijoje.

- Manot tai turi spręsti konservatorių anūkas, URM ministras Gabrielius?

- Tai sprendžia JAV ir ES. V.Zelenskis kol kas juos patenkina.

- Tai siūlote atlaisvinti judėjimą tarp valstybių?

- Aš nemanau, kad galima taip urmu paimti ir atlaisvinti judėjimą tarp savivaldybių, tačiau, žinoma, atsižvelgus į konkrečių savivaldybių situaciją, galimybę judėti miesto apylinkėse, kuri sumažintų žmonių koncentraciją, tikrai galima būtų organizuoti.

- Prezidente, o ar neatrodo, kad pas mus viskas daroma atvirkščiai? Net skiepija ne nuo to galo! Mano manymu, kas šventai tiki stebuklingais skiepais, pirmiausia turėtų pradėti skiepyti jaunus, darbingus žmones, tarkim, nuo pilnametystės iki 30-40 metų. Paskui nepilnamečius ir penkiasdešimtmečius, o jau mus, pensininkus bei 80-90 m. senolius, derėtų skiepyti paskutinėje eilėje. Ne tik todėl, kad gyvename dėl savo vaikų bei anūkų, ir ne dėl to, kad iš mūsų, pensininkų, visuomenei mažiau naudos, bet ir todėl, kad mes daugiau už jaunimą tūnome namie ir labai retai „tūsomės". Dažniausiai su šuniukais, kai juos išvedame į lauką pasivaikščioti. O jaunimas duodasi nuo ryto iki vakaro ir visokias zarazas platina bei nešioja. Todėl ir kyla įvairiausios sąmokslo teorijos, kai pradeda skiepyti nuo šimtamečių. Toks įspūdis, kad siekiama kuo daugiau pensijų sutaupyti. Todėl ir noriu pakartoti pradžioje užduotą klausimą: ar mūsų valdžia nesielgia kaip tikra žmogžudžių gauja?

- Geriau būtų, kad klausimus suderintumėte su mano patarėjais iš anksto. Atvirai kalbant, gailiuosi, kad su „Respublika" susidėjau. Sveikinu su šventom Velykom ir linkiu sveikatos.

- Jūs Prezidente, kaip Putinas, kuris Baidenui to paties palinkėjo.

- Eikit jūs su tuo Putinu „nacher"! Negyvai užknisot...

- Nepatikėsit, Tamsta Prezidente, bet Jūs mus - irgi. Stiprių kiaušinių, Tamsta Prezidente.


Nuo redakcijos: Su Balandžio 1-ąja, Jumoro ir Melagių diena!

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (364)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos