Lietuvoje šiuo metu veikia dvi ekspertų grupės, patarinėjančios, kaip kovoti su pandemija - viena patarinėja prezidentui, kita Vyriausybei, tačiau nei vienoje jų nepageidaujami žmonės, turintys nuomonę, nepatinkančią valdžiažmogiams. Todėl užvakar paskelbta apie nevyriausybinės ekspertų grupės susibūrimą, ji bandys atkreipti dėmesį ir į tai, kas nutylima.
Apie ekspertų grupės, kurioje dalyvaus tokie asmenys, kaip Eduardas Vaitkus, profesorius, gydytojas hematologas, Gediminas Akelaitis, gydytojas traumatologas, Airidas Gudonis, vaistininkas, Kęstutis Skrebys, advokato padėjėjas, Tomas Baranauskas, istorikas, Vytenis Butkevičius, Lietuvos turgaviečių ir prekyviečių asociacijos vadovas, ir kiti, susibūrimą vakar per spaudos konferenciją paskelbė Petras Gražulis. Politikas akcentavo, kad nė vienoje prie valdžios institucijų suburtoje ekspertų komandoje nepageidaujami kitokį požiūrį turintys žmonės, o visuomenė turi daugybę klausimų, į kuriuos ir valdžia atsakyti negali. Į tokius, kaip „persirgau „korona", „kodėl man neleidžiama prekiauti net gėlėmis?" ir pan. Tiesa, kaip akcentavo P.Gražulis, A.Gudonis pranešė negalėsiantis dalyvauti komandoje, nes esą darbdavys pagrasino tokiu atveju jį atleisti iš darbo.
„Štai kokia demokratija", - akcentavo politikas, pridurdamas, kad A.Gudonis išbraukiamas iš tarybos, todėl darbdaviai nebeturėtų jo išmesti iš darbo.
E.Vaitkus priminė, kad Pasaulinė sveikatos organizacija pernai sausį paskelbė, kaip reikia nustatyti COVID-19 - užtenka testų. Net sukurtas politinis terminas - besimptomiai ligoniai. Tas esą buvo reikalinga, kad skaičiai būtų didesni ir būtų galima skelbti pasaulinę pandemiją. Praėjo vos 10 mėnesių ir ta pati organizacija jau pareiškė, kad vien jos proteguotų testų pagalba negalima diagnozuoti ligos, nes jie gali būti klaidingi, būtina remtis visuma - simptomais, kitais tyrimais ir pan. Tačiau pandemija vis neatšaukiama. Tam, kad pasaulinės kompanijos galėtų pelnytis iš vakcinų, kurios neperėjo visų tyrimų stadijų ir jas galima naudoti tik esant ekstremaliai padėčiai. Pasak profesoriaus, kitaip jau sekančią dieną po pandemijos atšaukimo vakcinos būtų negalimos. O dabar farmacininkai gali sutaupyti milijardus, kurie būtų išleisti tyrimams, ir po metų ar dvejų tik susisteminti rezultatus, gautus paskiepijus žmones. Ir dar už vakcinas susišluoti milijardus.
Ar mūsų valdžios kova su COVID-19 nėra žalingesnė už pačią ligą? Ar valdžia tiria savo veiksmų žalą? Kokios tiesioginės ir netiesioginės karantino finansinės pasekmės? Kiek potencialių gyvybių išgelbėta ir kiek jų paaukota, kreipiant dėmesį vien į koronavirusą? Šiuos ir daugiau klausimų valdžiai nori užduoti E.Vaitkus.
Pasak jo, neskelbiama, kiek yra realiai sergančių, tik kasdien trimituojama, kad naujai užsikrėtusiųjų skaičius auga šimtais. Rimtai susirgusiųjų skaičius neskelbiamas, nes tada nebūtų problemos, kadangi skaičius būtų dviženklis. O kai skelbiama apie triženklius ar net keturženklius besimptomių ligonių skaičius, galima ir toliau taikyti visokiausias neadekvačias ribojimo priemones.
„Besimptomiai ligoniai yra reikalingi, norint pagrįsti valdžios išlaidavimą, pokiliminius žaidimus", - sako E.Vaitkus, pridurdamas, kad britų mokslininkai yra paskaičiavę: per metus dėl politinių sprendimų, susijusių su pandemijos valdymu, jų šalyje bus paaukota apie 20 tūkst. onkologinių ligonių gyvybių. Lietuvoje tokių skaičiavimų, pasak eksperto, nėra. Jis taip pat priminė, kad Anglijoje apie 10 proc. žmonių koronavirusą pasigauna gydymo įstaigose, todėl, profesoriaus teigimu, vadovaujantis Lietuvos valdžios nuomone, jas reikėtų uždaryti, kaip uždarytas smulkus verslas, esą galintis platinti užkratą.
Teisininkas Kęstutis Skrebys labiausiai akcentavo, kad dėl valdžios sprendimų vis labiau ritamės į chaosą ir diktatūrą, egzistuoja tik viena nuomonė, nepagrįsti ribojimai neatšaukiami. Anot jo, Estijoje užsikrėtusiųjų „korona" skaičius 100 tūkst. gyventojų yra beveik toks pat, kaip Lietuvoje, nors ten jau ir beveik visas verslas atlaisvintas, ir moksleiviai bei studentai mokosi kontaktiniu būdu.
Naujoji nevyriausybinė ekspertų grupė valdžiai yra parengusi rezoliuciją, kuria ragina atšaukti neracionalius draudimus. Ne tik dėl to, kad nenori, jog tautiečiai taptų pasaulinių farmacijos grupuočių eksperimentų bandomaisiais triušiais, bet ir dėl to, kad gelbėjama viena gyvybė paaukojant tris. Dėl to, kad žlugdoma ekonomika. Anot visuomenininkų, dar nėra buvę atvejų, kad valstybė su sužlugdyta ekonomika užtikrintų tokią pat kokybišką sveikatos apsaugą, kaip šalis su normalia ekonomika.