respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie antrą kadenciją

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 17 12:28:00, Gintaras Furmanavičius
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

Besibaigiančios savaitės pradžioje FB platybėse nugriaudėjo Andriaus Kubiliaus sąmojis: „Opozicija stengiasi neatsilikti nuo šiandieninių radikalų mitingų ir pastoviai kartoja savo tezę - tokios silpnos Vyriausybės Lietuva dar nėra mačiusi. Tariami politikos ekspertai taip pat stengiasi įsilieti į šį chorą ir vis stengiasi išvardinti kuriuos ministrus Premjerė Ingrida Šimonytė turėtų nedelsiant pakeisti. Verta pažymėti, kad tokiame „būtinai keistinų" ministrų sąraše dažniausiai yra vardijami tie ministrai (Arūnas Dulkys, Agnė Bilotaitė), kurie yra labiausiai įsitraukę į kovas su Lietuva ištikusiomis sudėtingomis krizėmis".

 


Jei manote, kad tai viskas, klystate. Expremjeras, po naktinės mokesčių reformos, už kurią Seimo pirmininko postą teko atiduoti ilgamečiam Lietuvos klounui, norėjęs įtraukti save į krizių valdymo klasikos vadovėlius pridūrė: „Gerai dirbanti Vyriausybė turi visas galimybes valdyti kraštą dvi kadencijas iš eilės, laimėdama ir eilinius parlamentinius rinkimus. Ir svarbiausia yra tai, kad visas galimybes tokią tradiciją pradėti kurti Lietuvoje turi ši Ingridos Šimonytės Vyriausybė."

Nesunku suprasti, kad europarlamentaro eurais persiklijavus už uošvės vardu privatizuotą vienuolyną gautais litais užklijuotas akis iš tolimojo Briuselio gali nesimatyti Lietuvos realijų, tačiau leisiu sau paties sukeltų krizių valdymo ekspertui (prisiminate triukšmingą dviračio pedalų mynimą link Astravo?) priminti, kad naujausių apklausų duomenimis pirmą kartą nuo apklausų vykdymo pradžios Lietuvoje visi be išimties ministrai yra vertinami neigiamai, o bendras Vyriausybės vertinimas paskutinės apklausos metu buvo toks: ja pasitiki 19,3 proc., nepasitiki - 42,1 proc. piliečių.

Kur buvęs kur nebuvęs į nelygią kovą su skaičiais pakilo Lietuvos rezistentas nr.1: „Vyriausybė elgiasi teisingai, o priešiškos jėgos tiesiog nesulaukia, kada galima bus atsiimt revanšu, kokiu nors perversmu valdžią", - LNK komentavo profesorius Vytautas Landsbergis. Tikriausiai slegiamas metų naštos jis pamiršo paminėti plaukuotą Kremliaus ranką. O gal karo deivė Raselė jam nepriminė.

Palikime ironiją nuošalyje ir nenuvertinkime konservatorių strategų, nes jie, nors ir nematomi, yra labai išmintingi žmonės. Nebūčiau toks skeptiškas kalbant apie dabartinės daugumos galimybę likti valdžioje. Pagrįsiu savo nuomonę keliais pamąstymais.

Taigi, iš karto po konservatoriams labai sėkmingų Seimo rinkimų tuometinė VRK vadovė bendravo su liūdnai pagarsėjusios kompanijos Smartmatic atstovais. Apie ką jie kalbėjosi mes niekada nesužinosime. Primenu, kad minėta kompanija suvaidino svarbų vaidmenį pačiuose skaidriausiuose Amerikos prezidento rinkimuose 2020 metais. Ir kaip nepaminėti po rinkimų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos priekaištų VRK dėl blogai suskaičiuotų balsų, kurie galėjo būti lemiami dėliojant kitokią koaliciją arba po reglamentuoto laiko VRK pristatytų Laisvės partijos dokumentų.

Ypatingu aktyvumu konservatorių valdžia pasižymėjo ir šį pavasarį, kibusi į visus įmanomus rinkimų įstatymus: tiek į tiesioginių merų rinkimų, tiek į Seimo rinkimų. Ar pamenate siūlymą keisti Seimo rinkimų sistemą ir atsisakyti vienmandačių rinkimų apygardų? Tai reikštų, kad į Seimą būtų renkama tik pagal politinių partijų sąrašus. O ten jau nuo rinkėjų valios priklauso gerokai mažiau. Ten viską lemia partiniai reitingai. Praėjusiuose Seimo rinkimuose konservatoriai vienmandatėse rinkimų apygardose gavo 37 balsus, nors jų į antrą turą pateko daugiausiai - net 54.

Šiaip jau net atvirai simpatijų konservatoriams neslepiantis konstitucinės teisės žinovas V. Sinkevičius šių metų vasario 25 dieną pastebėjo: „Kokie argumentai, kad šita rinkimų sistema yra netikusi? Tokių argumentų kol kas nėra ir matau daugiau ne visuomenės interesą sutvarkyti rinkimų sistemą, o politinių partijų interesą, galbūt grupinį interesą, nes kiekviena politinė partija skaičiuoja savo galimybes."

O jei dar pavyktų prastumti internetinio balsavimo projektą? Tada atsiveria naujos galimybės, jau išbandytos kitose šalyse. Savo socialinėje paskyroje dalinausi informacija, kad Amerikoje kai kurie respublikonais save įvardiję asmenys teigia, kad atvykę į rinkimų centrą balsuoti Kalifornijoje vykusiuose atšaukimo rinkimuose, sulaukė atsakymo, kad "jau balsavo". Prisimenate Smartmatic?

Taigi, neskubėkime juoktis iš krizių premjero. Juk iki rinkimų dar liko ilgi treji metai, o matant, ką su Konstitucija išdarinėja ši valdžia, kas galėtų paneigti, kad reikia tikėtis blogiausio...

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s