respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie nusikalbėtojus

2022 rugsėjo 16 11:29:40
Gintaras FURMANAVIČIUS, publicistas, politinis veikėjas

Pagaliau po vasaros atostogų pradėjo funkcionuoti Lietuvos seimas. Pagaliau sakau todėl, kad per tuos kelis mėnesius, kai jie leido mums nuo savęs pailsėti, viešojoje erdvėje gerokai sumažėjo skambančių nesąmonių, pereinančių į visiškus kliedesius. Net mes su kolega Arnu neturėjome iš ko laidų daryti. Dabar, kai darbščiosios seimo bitelės vėl dūzgia, mums nereikia sakyti vieni kitiems anekdotų, užtenka tik klausyti pasąmonės srautų iš seimo tribūnos ar vyriausybės posėdžių.

×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

 

Po vienu savo įrašu socialiniame tinkle radau komentarą, kuriame buvo paminėtas daktaras Foksas ir beveik prieš pusšimtį metų atliktas eksperimentas. Tam tikrų paskaitų klausytojai patys to nežinodami buvo įdomaus psichologinio tyrimo dalyviai. Šio tyrimo metu tyrėjai norėjo patikrinti savo hipotezę, kad studentai savo dėstytojus vertino pagal asmenybę, o ne pagal griežtą savo dėstomo dalyko išmanymą.

Eksperimento esmė buvo tame, kad praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje vykusioje psichologijos specialistų tęstinio mokymo konferencijoje pranešėjas daktaras Mironas L. Foksas sužavėjo auditoriją aistringu pranešimu "Matematinė žaidimų teorija ir jos taikymas gydytojų ugdymui".

Klausytojams jis buvo pristatytas kaip autoritetas, parašęs keletą knygų šia tema. Jo auditorija, kurią sudarė psichiatrai, psichologai, socialiniai darbuotojai ir magistrantai, dar vadinami ekspertais, po paskaitos užpildė atsiliepimų formas, palikdami labai aukštus įvertinimus apie jo įdomią paskaitą.

Tačiau daktaras Foksas nebuvo joks ekspertas ar matematikos specialistas. Iš tikrųjų jis viso labo buvo aktorius, puikiai atlikęs savo rolę prieš tikrų specialistų auditoriją. Tyrimo sumanytojai norėjo patikrinti auditorijos reakciją, pristatydami jai pranešėją, kuris pasakytų kalbą, pasižyminčią kalbėtojo charizma ir asmenišku žavesiu, tačiau neturinčią jokio mokomojo turinio. Šiai užduočiai atlikti ir buvo pasirinktas Maiklas Foksas - aktorius, padaręs karjerą televizijoje.

Vienintelis jo pasiruošimas paskaitai buvo straipsnio apie žaidimų teoriją perskaitymas ir tyrimo autorių pamokymai, kad jis kalbėtų "gausiai vartodamas dviprasmybes, neologizmus bei nenuoseklius ir vienas kitam prieštaraujančius teiginius".

Nors daugumai mūsų tokia užduotis tikrai sukeltų rimtą panikos priepuolį, Foksas šias paskaitas skaitė įdomiai, aistringai ir šiltai. Didžioji dalis apklaustųjų specialistų labai palankiai atsiliepė apie Fokso paskaitas, nors jis visiškai nieko neišmanė šia tema.

Ar ne tą patį mes jau ilgą laiką matome mūsų viešojoje erdvėje? Visą laiką tie patys veikėjai, save įvardijantys ekspertais, nuosekliai pudrina mums smegenis ir vaišina iki gyvo kaulo įgrisusiais makaronais per visas įmanomas vien valdžios propagandą transliuojančias teisingasias masinės informacijos priemones. Jų pavardžių minėti net nėra prasmės, nes mes juos matome kiekvieną dieną ir jas puikiai žinome: docentė Rima, teisingasis Marius, bankų Žygimantas ir Nerijus ir dar keletas, kuriuos tik pamatę jau visada žinome, ką jie pasakys. Pripažinkime - jie bent jau supranta, ką kalba, o docentė Rima yra visai simpatiška moteris.

Gerokai linksmiau yra stebėti į seimą po vasaros sugrįžusius klounus, kurie net elementarių aktorinių sugebėjimų neturi, nekalbant jau apie kokią nors minimalią charizmą. Tik mums nesuprantamų užsienietiškų žodžių, kaip ir prieštaraujančių vienas kitam teiginių jų sapalionėse beveik tiek pat, kiek daktaro Fokso paskaitose. Nusikalbėjimo lyderių trejete pastaruoju metu labai ankšta, nes kalbant dviratininkų terminologija, dėl geltonų lyderio marškinėlių nuožmiai kaunasi ir užsienio Gabrielius, ir sveikatos Arūnas, ir energetinis Dainius, ir finansų Gintarė, o kur dar seimo Kęstutis bei dar visa eilė jo kolegų. Čia reikia pagirti teisingumo Ewelyną, kuriai užtenka moteriškos nuojautos nelįsti į viešumą bei mis 2Bai patarėją Daivą, kuri tik pradėjusi darbuotis ministerijoje kažkokiu stebuklingu būdu sugebėjo iš viešosios erdvės eliminuoti savo bosę, tikrai pretendavusią į daugiadienių nusikalbėjimo lenktynių lyderių trejetą. Negalime nepaminėti ir nusikalbėjimo Eurolygoje žaidžiančios euroAušros, kuri jau senokai išaugo iš nacionalinių marškinėlių.

Bet geriau vieną kartą pamatyti, nei daug kartų išgirsti. Štai viena citata iš gausios Kinijos užkariautojo Matuko kliedesių kolekcijos, kai jis suprato, kad Lietuvoje netikėtai viskas pabrango: „Nežinau apie kokias sumas mes ten kalbam, bet tai, ką dabar uždirba Seimo nariai, tai niekaip neadekvatu. Be abejo, mes kalbame, kad visoje visuomenėje, mes turime daug viešajame sektoriuje, sveikatos apsaugoje, švietimo apsaugoje, mes turime neadekvačius atlyginimus, mes turime infliaciją ir turim apskritai, kiek žmonės į save investuoja ir tam ruošiantis mes neturim adekvačių atlyginimų realiai situacijai, tai be abejo ir Seimo narių, ir kitų sektorių atstovų atlyginimai turi didėti."

Gaila, kad seimo nusikalbėtojams neužtenka laiko pasidomėti lietuvių tautosaka. Jie ten nesunkiai rastų seną, kaip pasaulis tiesą: kalbėjimas yra sidabras, tylėjimas - auksas. Bet mes tada vėl turėtume ieškoti bičiulių, mokančių pasakoti anekdotus.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
341
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s