respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie naudos gavėjus

(173)
Publikuota: 2022 rugsėjo 09 12:30:00, Gintaras Furmanavičius, publicistas, politinis veikėjas
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

Šiandien mano tekstas bus labai nuobodus ir su daug skaičių. Nepykite. Bandydamas suprasti, kodėl taip staiga į kosmoso aukštumas pakilo elektros kainos, aš pabandžiau surasti ryšius tarp įmonių, kurios dalyvauja tame procese ir suprasti, kas galiausiai yra tie, kurie gauna naudą iš tų nesuvokiamų kainų. Tai, ką atradau tikrai pasirodė įdomu ir noriu labai glaustai pasidalinti su jumis.

 

Taigi, po įvairių vyriausybės sprendimų Lietuvoje jau ilgokai veikia dvi pilnavertės, atskirtas veiklas valdančios ir proporcingos savo įmonių grupės dydžiui valdymo įmonės: energijos perdavimo bei biržų veiklas kontroliuojanti bendrovė „EPSO-G" ir skirstymo bei gamybos veiklas kontroliuojanti įmonė „Ignitis grupė".

„EPSO-G" yra valstybės valdoma energijos perdavimo ir mainų įmonių grupė. Ją sudaro patronuojanti valdymo bendrovė UAB „EPSO-G" ir penkios tiesiogiai patronuojamos įmonės: AB „Litgrid", AB „Amber Grid", UAB „Baltpool", UAB „Tetas", UAB „Energy cells" bei netiesiogiai kontroliuojama UAB „GET Baltic".

Vienintelio valdymo bendrovės UAB „EPSO-G" akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos energetikos ministerija. Čia jokių privačių akcininkų nėra, todėl apie ją šį kartą nekalbėkime, nes tai atskira tema. Roko Masiulio buvimas toje struktūroje jau savaime atsako į daug klausimų, o jo vadovaujamo „Litgrid" pirmąjį pusmetį Lietuvos elektros perdavimo pajamos siekė 145,2 milijonus eurų ir buvo 29,2% didesnės, nei tuo pačiu metu pernai. Tiesa, vos nepamiršau: Roko Masiulio žmona Lina Skrabutėnaitė Masiulienė yra žinoma kaip viena energetikos išteklių biržos „BaltPool" kūrėjų, šiuo metu dirbanti aptarnaujamų rinkų direktore Šiaurės šalių elektros energijos biržos „NordPool Spot" (NPS) biure Vilniuje. Tik nedrįskite pagalvoti, kad tai nepotizmas.

Kitą didelį rinkos žaidėją - „Ignitis grupę" sudaro 29 įmonės. Jos veiklos rodikliai yra tokie įspūdingi ir neįtikėtini, kad juos verta pamatyti:

Įmonėje dirba 50 darbuotojų, kurių vidutinis atlyginimas šių metų liepos mėnesį buvo 5 274,63 eurai.

Kiek pasirausę viešai prieinamoje informacijoje randame dar vieną įmonę, kuri vadinasi „Ignitis". Joje jau dirba 356 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas jau tik 2 812,84 eurų. Pati įmonė save pristato taip:

„UAB „Ignitis" yra didžiausias elektros ir dujų tiekėjas Lietuvoje, teikiantis visas svarbiausias energetikos paslaugas daugiau kaip 1,6 mln. mūsų šalies gyventojų. Kartu esame jūsų partneriai ir rūpinamės, kad visiems mūsų klientams energetika būtų aiški, nesudėtinga, papildomo laiko ir pastangų nereikalaujanti sfera." Tai ta pati įmonė, į kurią mus dabar nukreipia valdžia, imituodama rinkos liberalizavimą. Ir ji yra tik viena iš „Ignitis grupės" įmonių. Painoka schema, ar ne?

O dabar pažiūrėkime, kas gi yra tos didžiosios įmonės, kuri vadinasi „Ignitis grupė" ir uždirba kosminius pelnus, naudos gavėjai? Man teko ilgokai paieškoti, kol radau jos didžiuosius akcininkus. Didžiausias šios įmonės akcininkas yra Lietuvos valstybė, atstovaujama Finansų ministerijos. Ji valdo 76,3 % bendrovės akcijų. Kas gi tie likę akcininkai, kuriems priklauso 23,7 % akcijų ir kurie proporcingai jų skaičiui dalinasi 86,7 milijonus dividendų už 2021 metus?

Dvidešimt keturių didžiausių smulkiųjų akcininkų sąraše yra daug įdomių pavadinimų. Jame yra net sąmokslo teorijomis besidomintiems puikiai žinomas vardas BlackRock inc, įvairūs Skandinavijos ir kitų šalių, net Bulgarijos investiciniai ir pensijiniai fondai. Yra jame ir lietuviška INVL, geriau žinoma kaip Invalda. O labiausiai iš tų 24 akcininkų vertos dėmesio yra su mūsuose veikiančiais skandinavų bankais susijusios investicinės įmonės: keturios iš jų vienaip ar kitaip susijusios su Swedbank ir trys - su SEB banku.

Kas galėtų paneigti, kaip mėgo sakyti Visatos valdovas, kad šios pozicijos, žinant, kur įvyko pirmasis prezidente išrinktos Dalios užsienio vizitas 2009 metais, galimai uždeda tam tikrą apynasrį mūsų valdžios veiksmų laisvei, reguliuojant elektros kainas verslui ir buitiniams vartotojams? O gal tai tik dar viena eilinė sąmokslo teorija?

Jums tikriausiai bus įdomu, ar tame akcininkų sąraše yra privačių asmenų? Yra: įmonės vadovas Darius Maikštėnas ir Saulius Bakas - audito komiteto narys, turintis 1800 akcijų. Jis prisistato kaip UAB Sauba direktorius. Tai įmonė, kurioje dirba vienas žmogus - jis pats. Įmonė 2021 metais uždirbo 33 200 eurų pajamų ir gavo 4256 eurus pelno. O jis audituoja įmonę, kurioje metinis mėnesio atlyginimų vidurkis didesnis už jo vadovaujamos įmonės metinį pelną. Va taip, tėveliai ir jų vaikučiai!

Domėkitės informacija ir sekite pinigus. Jų kelias dažnai nuveda ten, kur randame atsakymus, kurių mums nereikia žinoti. Dar kartą prašau nepykti už tokį neįdomų tekstą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1096
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (173)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +20 C

+14 +24 C

+14 +19 C

+20 +28 C

+18 +28 C

+18 +25 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s