respublika.lt

Ekonominės nepriklausomybės praradimo pradžia (15)

2017 vasario 17 15:50:02
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Nepriklausomų valstybių duobkasiai anaiptol nėra tie, kurie dažniausiai viešai vardijami. Tikrieji laisvės ir demokratijos priešininkai, globalizacijos tarnai yra žmonės, matantys Europos centralizaciją kaip vienintelę jos išlikimo prielaidą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rolandas Paksas. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Kuriamas visuotinio nesaugumo mitas. Tam, kad būtų galima pagrįsti Europos federalizacijos siekius. Neva nesusitvarkoma su pabėgėliais, terorizmu, ekonomine krize. O čia dar ir politinės krizės, ir neprognozuojami, sumaištį neva atnešantys rinkimai.

Europos ir Lietuvos gąsdinimas (-asis) Rusija perauga sveiko proto ribas. Amerikoje prezidentu išrinko Donaldą Trampą (Donald Trump) - kalta Rusija. Galvojant šia linkme, galima prisigalvoti, kad ji kalta ir dėl to, kad Vilniuje slenka Gedimino kalno šlaitai. Arba ir dėl to, kad Lietuvoje mušami vaikai.

Jau iš anksto žinoma, kad, jei kurioje Europos valstybėje šiemet ar kitąmet dabartiniai valdantieji rinkimuose pralaimės ir žmonės išrinks „ne tuos“, vėl bus kalta Rusija. Jos programišiai, kurie skelbia vienokią ar kitokią informaciją. Gal net klaidinančią. Gal net slaptą.

Priekaištaujama dėl slaptumo, tarsi mes Europos Parlamente nuo pat pradžių būtume turėję teisę susipažinti su ES ir Kanados arba ES ir JAV prekybos sutarčių projektais. Pakišo katę maiše, paskui šiek tiek demokratijos vaidybos: susipažinkit, bet vargu ar ką pakeisit, o tada dauguma pakelia rankas. Kol kas tik už ES ir Kanados susitarimą, vadinamąją CETA.

Vos balsavimui pasibaigus net Lietuvoje pasirodė džiuginančios antraštės: kaip eksportuojantys Lietuvos verslininkai bene milijoną eurų sutaupys. Kai tų įmonių yra 150, keturi penktadaliai iš jų - mažos ir vidutinės, o prekių gamyboje ir jų eksporte į Kanadą dalyvauja apie pustrečio tūkstančio darbuotojų Lietuvoje.

Kiek gali prarasti pati Lietuva, niekas neužsimena. Pavyzdžiui, jeigu ji nuspręstų neįsileisti kokios kompanijos produktų, kurie kelia abejonių dėl savo kokybės, o ši laimėtų bylą Investicijų teisme, kuris bus įsteigtas specialiai dėl panašių sutarčių.

Nenorima užsiminti, kad prieš sutartį, kuri yra grėsmė ne tik demokratijai, teisei, bet ir aplinkos apsaugai, sveikatai ir darbuotojų teisėms, peticiją pasirašė daugiau kaip 3,3 milijono europiečių. Nenorima girdėti paprastų piliečių, pasisakančių ir prieš ES ir JAV prekybos sutartį, balso. Tokios keistos demokratijos grimasos ir supratimas apie šiandienos demokratiją.

Kai demokratu gali būti tik tada, jeigu pritari viskam, kas naikina suverenias ir savarankiškas valstybes. Antraip - jau kone liaudies priešas.

Tokiu demokratu būti niekada nesirengiu. Todėl šią savaitę balsavau ir prieš šią sutartį, ir prieš pasiūlymus centralizuoti Europos Sąjungą, juos pristatė buvęs Belgijos premjeras Gyjus Verhofstatas (Guy Verhofstadt). Jų esmė: kuo mažiau ekonominio ir politinio savarankiškumo ES narėms ir kuo daugiau teisių, įgaliojimų ir privalomų sprendimų laisvės ES institucijoms.

Nebalsavau dar ir dėl to, kad dėl CETA savo nepritariančią poziciją išsakė ir ją palaikyti paprašė įvairių Lietuvos profesinių sąjungų - švietimo, sveikatos apsaugos, pramonės, vaistinių darbuotojų - atstovai.

Juolab kad Lietuva, skirtingai nuo kitų šalių, nesugebėjo susiderėti dėl išlygų daugelyje svarbių sričių - sveikatos priežiūros, geležinkelių transporto, vaistų ir medicinos priemonių gamybos ir platinimo.

Valstybės nepriklausomybės praradimas ekonominės okupacijos būdu yra niekuo ne geresnis už šalies okupaciją karinės intervencijos forma. Keista, kad to nenorima suprasti ar apsimetama, jog šie du dalykai yra tokie skirtingi. Kariaujame informacinį karą dėl Rusijos veiksmų virtualioje erdvėje, tačiau be mažiausio pasipriešinimo atiduodame Lietuvos rinką.

Galiu lažintis, kad, jeigu tik bus paprašyta, daugelis pritars kai kurių Europos politikų kuriamai federalistinės Europos Sąjungos su vienu prezidentu, viena vyriausybe, viena kariuomene ir bendra euro valiuta idėjai. Tai pačiai, kuri šią savaitę pristatyta Europos Parlamente.

Bet kam skubėti priešais traukinį? Kadangi aukščiausiu demokratijos pasiekimu politikoje laikomas referendumas, tai gal pirmiausia juo ir pasinaudokime? Kam tarsi buldozeriu stumti idėją dėl naujo darinio Europoje, naujos jos tvarkos ir santvarkos?

Pirmiausia ponas G.Verhofstadas, kaip buvęs premjeras, galėtų paklausti Belgijos piliečių, ar jie sutinka atsisakyti savo valstybingumo ir nepriklausomybės dėl jo siūlomų federalistinių Jungtinių Europos Valstijų.

Paklauskime kiekvieno Europos bendrijos piliečio - lenko, lietuvio, ispano, graiko, vokiečio ar suomio - ar šiandien, laisva valia ir sveiko proto vedamas, jis nori atsisakyti savo kultūros, savo tautybės ir savo valstybės.

Kaip suprantu, ponui Naidželui Faradžui (Nigel Farage) Britanijos piliečių to klausti jau nereikia. Jie jau pasirinko. Jie nusprendė palikti tokią Europos Sąjungą, kuri palengva, bet nuosekliai stumiama į naują darinį.

Manau, kad piliečių atsakymas būtų aiškus - būtinybė reformuoti Europos Sąjungą turi būti orientuota į kiekvienos valstybės galios, savarankiškumo ir jos žmonių pragyvenimo stiprinimą. Būtent apie tai, kaip tai pasiekti, turėtų galvoti ir visos politinės jėgos bei joms atstovaujantys politikai. Taip pat ir Lietuvoje.

Gal kada nors taip ir bus?

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos