Praėjo dar tik trys savaitės nuo to laiko, kai įsigaliojo įstatymas, draudžiantis rūkyti daugiabučių balkonuose, jei tam prieštarauja nors vienas namo gyventojas, o jau pasimatė šio įstatymo skylės. Tad daugelį nuostatų leista sureguliuoti poįstatyminiais aktais ar net savivaldybių lygmens sprendimais. Pavyzdžiui, Panevėžys planuoja leisti prieštaravimą rūkyti pareikšti net oficialiai name negyvenančiam asmeniui, draudimas tokiu atveju būtų panaikintas tik po pusmečio.
Panevėžio savivaldybės administracija jau parengė prieštaravimo dėl rūkymo daugiabučio namo balkonuose, terasose, lodžijose formą, kuri negali nestebinti.
„Prieštarauju, kad būtų rūkoma šio daugiabučio namo balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, todėl prašau priimti sprendimą uždrausti rūkyti (vartoti tabaką, tabako gaminius ir su jais susijusius gaminius). Žinau, kad šį prieštaravimą turiu teisę bet kada atšaukti, pateikiant laisvos formos rašytinį pranešimą, taip pat pakeitęs gyvenamąją vietą. Jei pareiškiant šį prieštaravimą nebūsiu deklaravęs (-usi) gyvenamosios vietos daugiabučiame name, kuriame prašau uždrausti rūkyti, sprendimas uždrausti rūkyti bus panaikintas po 6 mėnesių, jei per 6 mėnesius nuo prieštaravimo pareiškimo dienos nedeklaruosiu gyvenamosios vietos daugiabučiame name", - tokią formą turėtų užpildyti žmogus, nenorintis, kad konkretaus namo balkonuose būtų rūkoma. Kitaip sakant asmuo, net ir nedeklaravęs gyvenamosios vietos, gali pareikšti skundą dėl rūkymo name, kuriame oficialiai negyvena, o tikrieji gyventojai be pasekmių savo nuosavybėje negalėtų rūkyti pusmetį.
Pagal buvusio Seimo priimtą nuo sausio įsigaliojusį įstatymą už rūkymą esant draudimui gresia bauda nuo 30 iki 60 eurų, už pakartotinį nusižengimą - bauda nuo 60 iki 120 eurų.
Pagrindinis įstatymo iniciatorius Seimo narys Tomas Tomilinas „Vakaro žinioms" sakė, kad vidaus reikalų ministras yra patvirtinęs tvarką: jei žmogus palieka savo gyvenamąją vietą, per pusmetį jo iniciatyva paskelbtas draudimas anuliuojamas. Esą Panevėžio projektas tą ir rodo. „Vakaro žinioms" bakstelėjus pirštu į formuluotę „jei pareiškiant šį prieštaravimą nebūsiu deklaravęs (-usi) gyvenamosios vietos (...) sprendimas uždrausti rūkyti bus panaikintas po 6 mėnesių", parlamentaras pasiteisino, kad įstatyme tokie smulkūs dalykai nereglamentuojami, savivaldybės gali elgtis vidaus reikalų ministro įsakymo „rėmuose".
„Nėra tokio tikslo, kad nedeklaravęs name gyvenamosios vietos žmogus galėtų inicijuoti draudimą rūkyti, ir nuomininkai tokios teisės neturėtų turėti", - įsitikinimą dėstė politikas, taip ir negalėdamas nuneigti, kad Panevėžio pavyzdys rodo ką kita.
Paklaustas, kaip veikia jau tris savaites galiojantis įstatymas, T.Tomilinas sakė, kad jis dar ir negali normaliai veikti, nes praėjo per mažai laiko, todėl dar ir nė vieno nubausto nėra.
„Mat bent vienam asmeniui pareiškus iniciatyvą, turi praeiti 15 dienų, kol namo administratorius visiems gyventojams praneš apie draudimą - elektroniniu paštu, iškabindamas skelbimus ir t.t. Noriu atkreipti dėmesį, kad įstatymas nėra žiaurus, nes Vilniuje tik 20 daugiabučių pasiskelbė apie draudimą, kitur gal sugebėjo susitarti palaukti pavasario, nes dabar, per karantiną, rūkaliams eiti į lauką rūkyti yra pavojinga dėl galimybės užsikrėsti laiptinėje, reikia suprasti ir rūkalius, uždarytus saviizoliacijoje, todėl gal reikėtų palaukti pavasario. Juo labiau kad dabar per šalčius langai uždaryti ir rūkymas kaimynams nelabai trukdo. Pavasarį - kita kalba", - aiškino T.Tomilinas.
Kai kurie jo oponentai per įstatymo svarstymą ironizavo: jei jau draudžiame rūkyti nuosavame balkone, tai uždrauskime jame ir raugintus kopūstus laikyti, nes jie kaimynams smirdi.
„Na, juokauti apie kopūstus čia ne vieta, nes pasyvus rūkymas yra viena iš pagrindinių lėtinių ligų priežasčių ir viena iš priežasčių, kodėl mes Europoje mušame mirtingumo rekordus", - tikino parlamentaras.
Keisčiausia, kad, įteisinęs draudimą rūkyti tabaką balkonuose, Seimas (tiesa, jau dabartinės kadencijos) praėjus vos kelioms savaitėms po pateikimo pritarė siūlymui dekriminalizuoti narkotikus. Negi jie mažiau pavojingi, nei pasyvus tabako rūkymas?
„Tai - nelabai susiję dalykai, tačiau netgi liberalai rėmė draudimą rūkyti balkonuose, mat, ypač vilniečiai, įvairaus plauko liberalams darė spaudimą dėl to, todėl nemanau, kad jie dabar drįs šį draudimą atšaukti", - vylėsi T.Tomilinas.
Faktai:
Nuo sausio rūkyti draudžiama ir dengtose viešojo transporto stotelių vietose, vaikų žaidimo aikštelėse, ir vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtas vietas, lauke vykstančių sporto varžybų ar kitų lauke vykstančių renginių metu, išskyrus rūkymui skirtas vietas.