respublika.lt

Banditų praminti keliai dar neužžėlė (36)

2020 birželio 06 09:16:00
Tomas DUMALAKAS

Aukštas pareigas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) ėjusio Kauno advokato Šarūno Mickevičiaus pavardė ryškiausiai spindi dėl korupcinių nusikaltimų Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros atliekamame ikiteisminiame tyrime, kuris vis plačiau praskleidžia lyg voratinklį po visą šalį išsikerojusį teisėsaugininkų bei buvusių įtakingų jų kolegų tinklą. Nuo kauniečio aktyvumu neatsiliko ir jo jaunesnysis brolis Mindaugas Mickevičius. „Diena Media News“ akcininką ir valdybos narį puikiausiai pažįsta daugybė įtakingų verslininkų bei politikų. Susidūrimas su šia žiniasklaidos grupe ne vieną jų privertė prisiminti nežaboto banditų siautėjimo laikus, kai visiems tekdavo susimokėti už teisę ramiai dirbti ir gyventi.

×
nuotr. 2 nuotr.
„Eltos“ ir redakcijos archyvų nuotr.„Vakaro žinios“ rašė apie STT ir Generalinės prokuratūros atliekamą plataus masto ikiteisminį tyrimą, kuriame korupciniais nusikaltimais įtariama vienuolika asmenų - Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos tyrėjas, trys prokurorai, advokatas ir dar šeši privatūs asmenys.

Visuomenei pranešus apie šį tyrimą, buvęs FNTT vadovas, Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius atskleidė faktą, kad ilgiausiai teismo suimto Kauno advokato Šarūno Mickevičiaus brolis Mindaugas Mickevičius yra bendrovės „Diena Media News“ vienas iš akcininkų. Praėjusiųjų metų duomenimis, jam priklauso 30,1 proc. akcijų. 65 proc. akcijų valdo UAB „Sunra“, 4,7 proc. - Vytautas Stankus.

Bendrovė leidžia „Kauno dieną“, „Klaipėdą“, karantino metu sustabdytą „Vilniaus dieną“, kelis žurnalus ir kitus leidinius. Valdo naujienų portalus kauno.diena.lt, diena.lt, klaipeda.diena.lt.

Š.Mickevičius advokatu dirba nuo 2013 m. Iki 2011 m. kovo 1 d. ėjo FNTT Kauno skyriaus viršininko pavaduotojo pareigas. Pasak V.Gailiaus, tapęs FNTT vadovu būtent jis privertė pastarąjį trauktis iš tarnybos dėl įtartinų ryšių ir veiklos. Nors to labai nenorėjo įtakingas pareigas teisėsaugos struktūrose ėję jo užtarėjai.

Atliekamas ikiteisminis tyrimas patvirtina, kad Lietuvoje ne tiek ir mažai teisėsaugininkų darbuojasi abiejose barikadų pusėse - kovodami su nusikaltimais, sugeba išvien veikti ir su jų padarymu kaltinamais asmenimis ar šių atstovais. Ir čia, kaip niekada naudinga sava žiniasklaida, kurios veiklos metodai laviruoja ant įstatymų pažeidimų ribos.

Skolose paskendęs restruktūrizavimas


„Diena Media News“ valdybą sudaro minėtas M.Mickevičius, Tadas Širvinskas ir finansų ekspertas Džeraldas Daukša. Praėjusiųjų metų rugpjūčio pabaigoje bendrovė baigė ilgiau nei ketverius metus trukusį restruktūrizavimo procesą.

Restruktūrizavimo bylą teismas iškėlė 2015 metų pavasarį. Tuo metu bendrovės skolos siekė 2,368 mln. eurų. Restruktūrizavimo metu kreditoriams grąžinta mažiau nei pusė jų - 954,6 tūkst. eurų. Susitarta, kad likusios skolos (1,405 mln. eurų) bus atiduotos iki 2023 metų.

Įmonės situaciją puikiai žinančių asmenų teigimu, po šiuo procesu paslėptas atsikratymas skolomis. Jų grąžinimo išvengta ir bankrutuojant. Tai įrodo bendrovės savininkų elgesys su uostamiesčio dienraščiu „Klaipėda“. Kelis kartus keistas oficialus įmonės juridinis pavadinimas, kol galiausiai tapta UAB „Klaipėdos dienraštis“. Dar prieš euro įvedimą tokie žaidimai padėjo dienraščiui atsikratyti kelių šimtų tūkstančių litų skolos „Sodrai“.

Skolos uždarbiauti netrukdė

Įdomiausia, kad net ir turėdama skolų, „Klaipėda“ sugebėdavo savo kišenes papildyti valstybės pinigais. Taip prieš kelerius metus ji „Sodrai“ vėl įsiskolino nemažą sumą. Tačiau sugebėjo laimėti jos pačios skelbtą konkursą dėl informacijos viešinimo.

„Klaipėdos dienraštis“ aktyviai dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, kuriuos rengia valstybinės institucijos ir organizacijos. Siekiant juos laimėti, nesibodima imtis pačių negarbingiausių metodų. Taip užsitikrinant net trečdaliu didesnes sumas, nei gauna sąžiningai žaidžiantys konkurentai. Ir nesvarbu, jog pastarųjų skleidžiama informacija pasiekia kur kas platesnį skaitytojų ratą.

Nusipirkti sociologiniai tyrimai rodo iškreiptą vieną kurio nors grupės dienraščio populiarumą. Tam paprasčiausiai susumuojamas visų „Diena Media News“ leidinių tiražas. Nesibodima įsteigti ir fiktyvių bendrovių. Taip kelias dešimtis tūkstančių eurų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo susižėrė atskiru leidiniu tik oficialiai tapęs „Klaipėdos“ priedas „Durys“.

Siautėja Vakarų Lietuvoje

„Diena Media News“ į savo rankas perėmus ją dabar valdantiems asmenims, pakito „Kauno dienos“ turinys, kurį perspausdindavo „Klaipėda“ ir „Vilniaus diena“. Prasidėjusį aršų puolimą pajuto ir iki šiol aiškiai jaučia Vakarų Lietuvos bei pajūrio politikai ir verslininkai.

Pastarųjų teigimu, bendrovės atstovų apsilankymas beveik niekuo nesiskyrė nuo prieš kelis dešimtmečius šalyje siautėjusių turto prievartautojų vizitų. Pagrindinis ginklas - agresija ir siekis įbauginti. Nekviestų svečių sulaukdavo tiek privačios, tiek valstybinės įmonės.

„Vakaro žinių“ duomenimis, daugumos jų vadovai pasirinkdavo ramų gyvenimą. Susimokėdavo už dienraščiuose apie juos spausdinamus gražius straipsnius ir būdavo ramūs, kad nebus maišomi su purvais bei kaltinami nebūtomis nuodėmėmis.

Atviram spaudimui nepasiduodavo labai retas. Vienos didelės pajūrio kompanijos vadovui kalbant su atvykėliais iš Kauno, labai pravertė teisėsaugininko patirtis, kurią jis įgijo kovodamas su tikrais nusikaltėliais. Verslininkas su iš jo įmonės pinigų siekusiais „Diena Media News“ atstovais pakalbėjo, kaip su paprasčiausiais reketininkais ir šie liko nieko nepešę.

Pernai apie „Vilniaus dienos“ reketą prakalbusį Vilniaus merą Remigijų Šimašių laikraštis padavė į teismą. Pastarasis yra viešai pareiškęs, kad laikraštis reketavo Vilniaus savivaldybę, norėdamas gauti finansavimą.

Nusitaikė į savivaldybes

Su „Diena Media News“ atstovais tiesiogiai teko susidurti ir kelių Vakarų Lietuvos savivaldybių vadovams. Šią patirtį puikiausiai iliustruoja vieno jų tiesus pasakymas, jog tai tikrų tikriausi banditai. Su tokiais žmonėmis ne tik negalima turėti jokių reikalų, bet ir reikia juos kuo greičiau siųsti „ant trijų raidžių“.

Su „Vakaro žiniomis“ pasidalinti šia nemalonia patirtimi beveik visi jie oficialiai nepanoro. Tačiau labai gilūs ir ilgi atodūsiai, išgirdus „Diena Media News“ pavadinimą, buvo labiau nei iškalbingi.

Neringiškiai nepasidavė

Priešingai nei kolegos, Neringos meras Darius Jasaitis atvirai pasidalino įgyta neįkainojama patirtimi. Jis net juokauja, kad neigiami „Diena Media News“ straipsniai padėjo jam laimėti mero rinkimus, tad dar gerai, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neliepė susimokėti už reklamą.

„Pažintis su „Diena Media News“ prasidėjo nuo jos vadovų kvietimo apsilankyti „Kauno dienos“ redakcijoje. Pasikalbėti pakvietė telefonu. Atvykus į Kauną, pasiūlė savo draugystę su Neringos savivaldybe, rašyti apie ją straipsnius. Kaip pavyzdį minėjo ir kitas šalies savivaldybes, su kuriomis neva gražiai bendradarbiaujama. Apsidžiaugiau, nes gerų draugų niekada nebūna per daug. Tačiau per patį pirmąjį susitikimą mano viduje kirbėjo kažkokia nepaaiškinama negera nuojauta. Matėsi, jog ir iš „Diena Media News“ pusės bendravimas vyksta su kažką tai slepiančiu netikru nuoširdumu. Atsisveikindamas paprašiau savivaldybei atsiųsti oficialų pasiūlymą“, - bendravimo su „Diena Media News“ pradžią prisiminė D.Jasaitis.

Sulaukus šio pasiūlymo paaiškėjo, kad jo sąmata gerokai viršija informacijos viešinimui per visus metus Neringos savivaldybės skiriamą sumą.

„Ir tiek daug paprašyta, jei gerai prisimenu, už keturis straipsnius laikraštyje ir dar kelis internetiniame portale. Atsakėme, kad tai ne savivaldybės kišenei ir šį komercinį pasiūlymą atmetėme. Nusprendėme, lai pati žiniasklaida sprendžia, kada ir kaip apie mus rašyti. Jei yra už ką, lai giria, jei kas blogai - lai peikia. Ojojoj, kas po to prasidėjo. Supratau, kad nemeluoja sakantys, jog spauda gali „suvalgyti“. Pasipylė „Diena Media News“ žurnalistų skambučiai su aiškia kryptimi užduodamais tendencingais klausimais. Skambūs straipsnių pavadinimai nepaliko vietos fantazijai. Tiesiog maišė mus su purvais. Ypač „Klaipėdos“ ir „Kauno dienos“ žurnalistai suaktyvėjo prieš savivaldos rinkimus. Iš manęs darė nusikaltėlį. Aš net savęs pradėjau klausti, ką tokio padariau, kad sulaukiau tokios neapykantos ir aršaus puolimo“, - sakė Neringos meras.

D.Jasaičio teigimu, tokios įgytos patirties jis nelinkėtų niekam. Pultas ne tik meras, bet ir jo šeima bei artimieji.

„Neslėpsiu, buvo toks jausmas, kad laiko ratas pasisuko atgal ir grįžo 90-ieji, banditų siautėjimo laikai. Smogė iš peties. Visus artimiausius žmones išnarpliojo po kaulelį. Nuo pat gimimo. Jie labai išgyveno. Mamai net prireikė medikų pagalbos. Man pasisekė, kad neringiškiai mane gerai pažįsta. Jie atskyrė pelus nuo grūdų. Visas tas purvas nepakenkė ir mero rinkimuose sulaukiau žmonių pasitikėjimo. Juokauju, jog gerai, kad VRK dar neliepė už prieš mane nukreiptus negatyvius straipsnius sumokėti, kaip už reklamą“, - šypsojosi D.Jasaitis.

Po pokalbių su daugybe žinomų šalies verslininkų ir kolegomis iš kitų savivaldybių Neringos meras sužinojo, kad jis ne vienintelis tapo „Diena Media News“ taikiniu.

„Ne vienas jų prisipažino patyręs ir iki šiol patiriantis tą patį. Paklausti, ar mokėjo už ramybę, neslėpė, kad susimokėjo. Ir dažnai jie prašo, jog apie juos apskritai nieko nebūtų rašoma. Net gerai. Aš tikiu, kad „Diena Media News“ yra ir daug sąžiningų žurnalistų. Tik jiems nepasisekė, kad tenka dirbti su tokiais vadovais“, - apgailestavo D.Jasaitis.

Lenda galai

M.Mickevičiaus brolio, šią savaitę iš suėmimo paleisto, advokato Š.Mickevičiaus pavardė figūruoja ir rezonansiniame ikiteisminiame tyrime, susijusiame su dramatiška žinomo Klaipėdos verslininko, mecenato Raimondo Karpavičiaus gyvenimo pabaiga ir jo apie 110 milijonų eurų vertės palikimu.

Didžiausią įtarimą keliančius 61 metų R.Karpavičiaus gydymo ir mirties užkulisius, galimai skandalingą jo verslo ir kito turto užvaldymą ėmė narplioti ir teisėsaugos pareigūnai. Kauno apygardos prokuratūroje yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo, kai apgaule įgyjamas didelės vertės svetimas turtas.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur šiemet atostogaujate/atostogausite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +28 C

+18 +25 C

 

+16 +22 C

+22 +36 C

+22 +33 C

 

+22 +26 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos