Nuo pirmadienio sveikatos apsaugos ministras, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga įpareigojo keliose darbovietėse dirbančius medikus kiekvienoje darbovietėje darbuotis ciklais. Pavyzdžiui, iš pradžių atidirbi visas per mėnesį turimas darbo valandas vienoje darbovietėje, o tada atidirbi kitoje. Tikimasi, jog taip bus išvengta kryžminės taršos, kai infekuotas medikas, tą pačią dieną apsilankęs abiejose savo darbovietėse, gali pernešti koronavirusą.
Internautai iš tokio cikliško darbo jau atvirai tyčiojasi: „Aurelijau, dar yra metas atsipeikėti, nes ne už kalnų ta diena, kai SAM ministras bus ne Aurelijaus vardu“. Internautai taip pat prognozuoja, kad kitas įsakymas bus toks: „A.Veryga įsakys uždaryti medikus sveikatos priežiūros įstaigose, nes jie bevaliai - dar į parduotuvę nueis.“
Juokas juokais, tačiau medikai įtaria ir klastą - ar tik nebus pasinaudota situacija ir kai kurios gydymo įstaigos, kurios dar iki pandemijos pateko į juoduosius sąrašus, bus uždaromos? Juk rajonų, mažesnių miestų ligoninės gali likti be reikalingų specialistų.
Medicinos įstaigos žlugdomos
Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis prognozavo, kad A.Verygos įpareigojimas nebus vykdomas:„Visos rajonų ligoninės negali apsieiti be atvažiuojančių specialistų. Skambinkite į bet kokį rajoną - atsakys taip pat. Esmė - nuo koronaviruso plitimo saugo asmeninės apsaugos priemonės, o ne įsakymai.
Medicinos įstaigos žlugdomos. Praktiškai tokio įsakymo neįmanoma įvykdyti, nes iškart bus bėdos. Tai eilinis popierinis dalykas. Žiūrėkite, ir Klaipėdoje, ir Vilniuje, ir kituose didesniuose miestuose medikai taip pat iš vienos gydymo įstaigos į kitą važinėja. Nes algos nedidelės, o reikia išlaikyti šeimas. Mažesniuose miestuose be atvažiuojančių medikų būtų visiška prapultis.
Pas mus į ligoninę atvyksta ir konsultantų, budėtojų, anesteziologų, chirurgų. Priėmimo skyrius iškart subyrėtų, o be jo žlugtų ir ligoninės darbas.“
- Negi pats ministras nejaučia, koks tas jo pageidavimas absurdiškas?
- Grynai biurokratinis veiksmas, negalvojant. A.Verygą remia tik Liutauro Labanausko vadovaujama Lietuvos gydytojų sąjunga ir Aldonos Baublytės Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga. Visos kitos medikų profesinės sąjungos - prieš.
Matote, jis, A.Veryga, siaurą specialybę turi (A.Veryga - gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras - red.past.), o joje dar siauresnę specializaciją - kovą su žalingais įpročiais. Jis negali būti plataus mąstymo. Neturi jokios vadybinės patirties...
Darbo kodeksas leidžia dirbti keliose darbovietėse. Ne iš gero gyvenimo medikai važinėja.
- Ministras apsijuoks ir turės atsitraukti?
- Nelabai tikiu, kad A.Veryga šį savo nurodymą atšauks. Tas nurodymas paprasčiausiai neveiks.
- Kartais blogai sveikatos apsaugos sistemai, kai ministrai labai aktyvūs, užsispyrę, bet apie realybę ne itin nutuokiantys?
- Tai jau tikrai!
Komentuoja Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Živilė GUDLEVIČIENĖ:Darbas ciklais praktiškai įmanomas, bet toks darbas sužlugdys kai kurias gydymo įstaigas. Jau dabar darbdaviai mums grasina pravaikštomis. Ne prastovomis, bet pravaikštomis. Jei tik į mėnesio pabaigą važiuosime dirbti į kitas darbovietes, darbo nebus.
Vieni darbdaviai grasina pravaikštomis, o kiti grasina, kad nevyktume dirbti į kitas darbovietes. Tai parodo, kad medikų kaip ir mokytojų Lietuvoje nėra per daug, jų trūksta. Nėra jokio paskaičiavimo, jokios analizės, kiek medicinos paslaugų ir kiek medicinos specialistų mums reikia.
Ir į Mažeikius važinėja specialistai iš Klaipėdos, o vilniečiai važinėja ir į Molėtus, ir į Uteną. Ar gimdyvei pasakysi - lauk mėnesį? Ar pasakysi moteriai - dabar nepastok, planuok nėštumą po trijų savaičių, nes kai tau ateis laikas gimdyti, akušeris iš Vilniaus negalės atvykti.
Teoriškai popieriuje viskas įmanoma. Todėl, kad sveikatos apsaugos ministras teoretikas. Grafikuose, lentose tai viskas labai gražiai atrodo, o kaip visa tai atlikti praktiškai - nežino.