Netikiu Sauliaus Skvernelio partija „Vardan Lietuvos". Taip, ji atsiplėš vardan savęs dalį protestinio elektorato. Bet suvedžios jį ir pames. Nes skvernelininkai jau buvę valdžioje, ir geriau netapo. Be to, jie tyli apie užsienio politiką, o nuo jos dabar priklauso visa vidaus politika. Matyt, esama juos tenkina.
Maža to, jų lyderis aiškino, kad Vilniui pirmiausia reikia orientuotis į Vašingtoną. Tiesa, jis siūlė tai dar prieš amerikiečių sprukimą iš Afganistano. Tačiau ir anksčiau buvo aišku, kad amerikiečiai meta per petį visus, kas jiems nebenaudingas. Štai neseniai išmetė prancūzus iš jau pasirašyto sandorio su australais dėl povandeninių branduolinių laivų. Ir sudarė amerikiečių-britų-australų gynybos paktą AUKUS prieš kinus. Žodžiu, S. Skvernelio užsienio politika būtų ganėtinai naivoka, jei vartoti diplomatinius terminus.
O jo flirtas, dar būnant premjeru, su Varšuva irgi nesuprantamas. Negi jis mano, kad konservatyvūs ir įtakingi sluoksniai Lenkijoje (o tokių ten pakanka) pamiršo apie Wilna? Juk jau ir šiandien Vilnius papuoštas reklaminiais stendais transporto stotelėse, kuriuose jau esame pratinami prie žodžio Wilna. Jei buvęs premjeras toks jau lenkų fanas, gal jis gali perimti lenkų idėją ir paskelbti Lietuvos įstatymų viršenybę prieš ES įstatymus?
Principingumo S. Skverneliui trūksta. Pražioje jis išsakė gan racionalią mintį apie dialogo su Rytais atstatymą. Įsivaizduokime, kad S. Skvernelis nebūtų atsitraukęs po kilusio konservatorių pykčio ir kaip premjeras tą dialogą vystęs. Tuomet galbūt šiandien nereikėtų srėbti košės - migrantų antplūdžio per sieną su Baltarusija...
Problema ta, kad S. Skvernelio partija ne tik gaus dosnų biudžetinį finansavimą. (Vien todėl, kad jos vadovybės nariai įsitaisė Seime, taigi, naudojasi tarnybine padėtimi.) Blogiau yra tai, kad ši partija nusives paskui save dalį protestinių rinkėjų, visiškai neplanuodama pati protestuoti prieš esamą tvarką. Nes ji yra esamos tvarkos dalis. Perfrazuojant kol kas esančius „istorijos šeimininkais" anglosaksus, S. Skvernelio partija yra problemos dalis, o ne sprendimo dalis.
Todėl nesisteminė opozicija turėtų sunerimti. S. Skvernelis sems rinkėjus būtent iš nesisteminės opozicijos aruodo. Panaudos tam gausius finansus ir informacinį resursą, nes sisteminė žiniasklaida negalės mušti savų. Nepamirškime, kad iš esmės tokia pat opozicijos imitacija užsiima ir Darbo partija. Ir atsiriekia ji irgi gana daug, 7-10 procentų rinkėjų.
Ką daryti?
Šaukti visuotiną nesisteminės opozicijos pasitarimą. (Arba jų lyderių posėdį.) Vyrai ir moterys, jūs norite laimėti nesikalbėdami?