respublika.lt

Žmonija gąsdinama naujomis pandemijomis

2022 lapkričio 19 11:40:43
Petras Šuliauskas

Pasauliui dar nevisai atsigavus po koronaviruso, pasigirsta vis daugiau balsų, kad netrukus žmonija susidurs su naujomis epidemijomis. Vienos jų siejamos su ankstesnės pandemijos metu taikytais ribojimais, kitos - su daug ginčų keliančiu visuotiniu klimato atšilimu.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

Augs sergančiųjų vėžiu skaičius

Onkologinės komisijos „The Lancet" mokslininkai prognozuoja, kad jeigu skubiai nebus imtasi atitinkamų premijų, per artimiausius dešimt metų Europą užgrius vėžinių susirgimų banga. Tai nurodoma žurnale „The Lancet Oncology" paskelbtoje ataskaitoje.

Ruošdama išvadas komisija išanalizavo kaip COVID-19 pandemija paveikė Europą. Specialistai nustatė, kad per pirmuosius pandemijos metus be nuolatinės medikų stebėsenos liko 1,5 mln. vėžiu sergančių pacientų. Be to, kas antras sergantysis laiku nebuvo operuojamas arba negavo būtinų chemoterapijos procedūrų. Taip pat nebuvo atlikta 100 mln. vėžio nustatymo testų vaikams ir paaugliams, o maždaug milijonas europiečių gali sirgti nediagnozuotu vėžiu.

Atliktos analizės metu buvo nustatyta, kad vėžio tyrimams Europoje 2010-2019 metais, be privačių lėšų, buvo skirta 20-22 mlrd. eurų. Tuo pat metu minimalus ekvivalentinis skaičius JAV siekė 80,5 mlrd. JAV dolerių (apie 76 mlrd. eurų arba 234 eurų asmeniui). Europos Komisija jau paragino iki 2030 metų padvigubinti vėžio tyrimams skiriamas lėšas: vienam asmeniui tokiu atveju tektų 50 eurų.

Tyrimo autoriai taip pat rekomenduoja Europos vėžio srities specialistams dirbti sparčiau ir atliekant tyrimus šiai ligai skirti kaip galima daugiau dėmesio.

Pandemijas skatins klimato atšilimas?

JAV ir Australijos mokslininkai žurnale „Nataure" paskelbė tyrimą. Specialistai teigia, kad dėl žmonijos veiklos prasidėjęs visuotinis klimato atšilimas taps naujų pandemijų atsiradimo priežastimi. Ekspertai išanalizavo 25 metų laikotarpio su žemės ūkio naudmenų naudojimo pokyčiais ir šikšnosparnių elgesiu Australijos subtropikuose 1996-2020 metais susijusius duomenis.

Pasak jų, maisto trūkumas ir jų natūralios gyvenamosios aplinkos naikinimas verčia skraidančius gyvūnus keltis vis arčiau žmonių apgyvendintų rajonų. Tikėtina to pasekmė - Hendra viruso plitimas. Tai - šikšnosparnių pernešama ir žmonėms bei arkliams mirtina infekcinė liga.

Specialistai siūlo skirti daugiau dėmesio natūralios gyvūnų gyvenamosios aplinkos saugojimui ir atkūrimui, kas leistų išlaikyti juos atokiau nuo žmonių gyvenamųjų vietų bei apsaugotų nuo naujos mirtinos pandemijos.

Tyrimo autoriai patikslina, kad viruso mirtingumas tarp arklių siekia 75 proc., tarp žmonių - 57 proc.

Darbo autorių nuomone, Hedra virusą šikšnosparniai pernešdavo dar gerokai prieš tai, kai Australijoje pasirodė pirmieji europiečiai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
13
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s