Šiuo metu Lietuvoje atliekami trijų rūšių koronaviruso testai. Netrukus parduotuvių lentynose turėtų atsirasti dar vienas testas, kurį galės pasidaryti kiekvienas norintis. Deja, tiek politikai, tiek vaistininkai neslepia, kad praktinės naudos iš tokio testo bus mažai.
Kas pasinaudojo lengvata?
Pernai Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) supurtė skandalas, kai kilo abejonių dėl greitųjų antigenų testų pirkimui išleistų 6 mln. eurų.
Nepaisant milžiniškos sumos, gyventojai, patys pageidaujantys išsitirti, ir toliau turi mokėti ne tik už privačiose, bet ir už valstybinėse gydymo įstaigose atliekamą bet kokios rūšies testavimą. PGR SARS-CoV-2 tyrimas poliklinikoje kainuoja apie 50 eurų, privačiai 70-90 eurų. Antigeno testas ir serologinis SARS-CoV-2 antikūnų tyrimas, atliekant juos poliklinikoje, kainuoja apie 15 eurų, privačioje klinikoje kaina šokteli iki 20-30 eurų.
Akivaizdūs kainų skirtumai ir tai, jog COVID-19 testams dviem metams buvo leista taikyti nulinį PVM, sukėlė klausimų: kas iš to gavo naudos?
Vakar Seime posėdžiavusio Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, TS-LKD atstovas Mykolas Majauskas akcentavo, jog pirminė analizė parodė, kad vartotojai naudos dėl nulinio PVM nepajuto. Nes testų kainos, kurios, su nedidelėmis išimtimis, yra panašios visoje Europos Sąjungoje, nepasikeitė. Politiko vertinimu, lengvata, tikėtina, pasinaudojo testų tiekėjai ir tarpininkai.
Bet, M.Majausko nuomone, tai vis tiek esą gerai. Mat, liberalizavus rinką ir Vakaruose populiariais savikontrolės testais leidžiant prekiauti visiems norintiesiems, augs konkurencija, todėl testų kainos turės mažėti.
Prielaidą, kad galutinis vartotojas naudos iš PVM lengvatų negavo, išsakė ir Valstybinės mokesčių inspekcijos Atrankos ir paramos auditui departamento direktorius Valdas Buginskis. Pasak jo, analizuojant įmonių pateiktą informaciją, VMI nepastebėjo PVM deklaracijų pokyčių.
„Gali būti, kad įmonių buhalterija nežinojo, jog gali naudotis tokia lengvata, arba tai lėmė kitos aplinkybės. Reikėtų peržiūrėti viešuosius pirkimus ir išsiaiškinti, ar mokestis buvo įskaičiuotas į paslaugos kainą, ar ne, - patikslino V.Buginskis. - Taip pat reikės patikrinti tyrimus atliekančias laboratorijas ir išsiaiškinti, ar jos galėjo naudotis ir PVM lengvata, ir galimybe atidėti mokesčių mokėjimą."
Naujovė - savikontrolės testai
Vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė, patikino, jog kai tik bus patvirtina tvarka, vaistinėse savikontrolės testai, kuriais taip džiaugėsi M.Majauskas, atsiras. Visgi ji abejojo šių testų nauda. K.Nemaniūtės-Gagės nuomone, mažai tikėtina, kad žmonės skubės pirkti papildomų testų, kurie nesuteikia jokių privalumų, nes gavus teigiamą atsakymą vis tiek tektų vykti darytis papildomą, laboratorinį testą.
Galbūt, K.Nemaniūtės-Gagės vertinimu, požiūris į šiuos testus pasikeistų, jeigu, turint teigiamą atsakymą, kaip, tarkim, nėštumo atveju, žmogus papildomam testavimui būtų priimamas be eilės. Tačiau tam būtina skubiai spręsti mobiliųjų patikros punktų problemą, kadangi šiandien net privalomai kas 7-10 dienų testuotis turintys vaistininkai savo eilės priversti laukti mėnesį.
Kad savikontrolės testai skirti tik žmonių sąmoningumui didinti, tačiau jokių lengvatų nesukuria, pripažino ir sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.