Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centre ką tik gimusiai dviejų kilogramų ir šimto gramų svorio mergytei kardiochirurgas Virgilijus Tarutis per vieną operaciją ištaisė net keturias įgimtas širdies ydas. Pooperacinis periodas praėjo sėkmingai ir jau netrukus mergytė iš ligoninės galės važiuoti namo.
Su įgimtomis širdies ydomis mūsų šalyje kasmet gimsta apie 300 naujagimių, pusė jų yra operuojama. Be puikios diagnostikos ir širdies chirurgų profesionalumo šių vaikų gyvenimas nebūtų visavertis, o kai kurie mažyliai net neišgyventų.
Kardiochirurgas V.Tarutis džiaugiasi, kad operacija pavyko, mergaitė jau turi suformuotą sveiko žmogaus kraujotaką, jos širdies ydos taip pat ištaisytos. Tik po kelerių metų bus aišku, ar mažylę reikės operuoti dar kartą.
Mergytė gimė išnešiota, tačiau kardiochirurgai neabejojo, kad, turėdama sudėtinę širdies ydą ir neišsivysčiusią kraujotaką, namuose ji nebūtų galėjusi išgyventi. Anksčiau per pirmąją operaciją kardiochirurgai koreguodavo tik kraujotaką, o širdies ydų nešalindavo. Įgimtos širdies ydos chirurgiškai būdavo ištaisomos po kelių mėnesių arba tuomet, kai vaikas sulaukdavo 1-2 metų. Manyta, kad taip paskirsčius operacijas, mažėja rizika, vaikas turi didesnes galimybes išgyventi.
“Šį kartą ydos forma buvo tokia, jog atrodė, kad ankstesnė metodika yra mažiau tinkama, todėl viskas buvo atlikta per vieną operaciją”, - teigia kardiochirurgas V.Tarutis. Pasak jo, pasaulinėje praktikoje laikomasi nuomonės, jog naujagimių operacijos yra rizikingos. Kuo mažesnis kūdikio svoris, tuo mažesnė tikimybė jį pagydyti.
VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centre įgimtų širdies ydų gydymas yra aukšto lygio. Svarbiausia, kad tėvai, sužinoję, jog kūdikio širdelė ne tokia, kokia turi būti sveiko žmogaus, gali tikėtis pagalbos. Kardiochirurgai vieniems naujagimiams išgelbsti gyvybes, kitiems dovanoja visavertį gyvenimą. Deja, būna tokių ydų, kurių ištaisyti neįmanoma, todėl jas turintiems žmonėms tenka apriboti fizinį aktyvumą.
Nors kasmet pasaulį išvysta 300 vaikų, turinčių įgimtą širdies ydą, kardiochirurgas tvirtina, kad nėra taip, jog visiems jiems reikėtų tik chirurginio gydymo. Sunkiausi yra laukti negalintys ligoniukai, juos reikia operuoti vos gimusius.
Dar negimusį naujagimį tiriant echoskopu, jau galima pamatyti jo širdelės ydas ir gana tiksliai suplanuoti gydymo strategiją. Nėščioji gimdyti siunčiama į tokią gydymo įstaigą, kur sudarytos sąlygos suteikti būtiną pagalbą naujagimiui.
Širdies chirurgijos centro vadovas V.Tarutis teigia, kad įgimtų širdies ligų chirurgija tobulėja. Geresnė diagnostika leidžia naujagimius, kenčiančius dėl širdies ydos, atvežti anksčiau, kol jie dar neblogos būklės, todėl ir gydymo rezultatai geresni, nei prieš keletą metų.
Blogiausia, kai naujagimio širdelė ligoninėje neištiriama echoskopu, kūdikis su mama grįžta namo, o ydos pastebimos tik po kelių dienų ar savaičių. Tuomet į centrą kūdikiai patenka sunkios būklės, galimybės juos išgydyti mažėja.
Naujagimių gydytojai dažnai nemoka diagnozuoti širdies ydų, trūksta diagnostikos aparatūros, materialiųjų ir žmogiškųjų išteklių. Šiuo metu nėra galimybių patikrinti kiekvieno vos gimusio vaiko širdelę, kol jis dar tebėra ligoninėje. Tokia sistema ir prievolė dar nesukurtos.
Kodėl vaikai gimsta turėdami širdies ydas, atsakymo nėra. V.Tarutis sako, kad įtakos turi žalingi veiksniai, su kuriais moteris susiduria dar iki vaikelio gimimo.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Gyvenimas"