respublika.lt

Vyriausybė spręs: gydyti ar ne

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 birželio 19 11:42:42, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Vyriausybė nusprendė, kad turėtų pati, o ne sveikatos apsaugos ministro sudaryta komisija, spręsti, ar apsimoka gydyti sunkiai sergančius žmones, skiriant jiems brangius kompensuojamuosius vaistus. Jei bus apskaičiuota, kad ekonomiškai tai neapsimoka, vaistai nebus skiriami. O ir visą gyvenimą mokėti mokesčiai ligoniui nebus atiduodami, nors jis už gautus pinigus galėtų pats nusipirkti net ir nekompensuojamųjų vaistų ir bandyti išgyventi.

 


Svarbiausia - ekonominė nauda

Šiuo metu Farmacijos įstatyme nustatyta, kad sprendimus siūlyti vaistus įrašyti ar neįrašyti į kompensuojamųjų sąrašus priima sveikatos apsaugos ministro sudaryta Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kad tais atvejais, kai gydymo tokiais vaistais kaštų kompensavimas turėtų didelę įtaką Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui (PSDF), sprendimus dėl tokio vaisto įtraukimo į sąrašą priimtų Vyriausybė. Ministrų kabinetas tokiai nuostatai pritarė, tačiau dar reikia ir Seimo pritarimo.

Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo gerai. Ministerija aiškina, kad sprendimų priėmimas aukštesniu lygiu reikštų didesnį skaidrumą.

„Bus užtikrintas skaidrus labai brangiems vaistiniams preparatams kompensuoti reikalingų PSDF biudžeto lėšų panaudojimas, bus aiškesnis sprendimų dėl labai brangių vaistinių preparatų kompensavimo priėmimo pagrindas“, - tikina Sveikatos apsaugos ministerija.

Tačiau yra dar ir ministro Aurelijaus Verygos šių metų vasarį pasirašytas įsakymas, kuris numato, kad vaistai gali būti neįrašyti į kompensuojamųjų sąrašą vien dėl to, kad per brangu, nors jie galėtų išgelbėti ne vieną gyvybę ar bent jau prailginti kai kurių žmonių gyvenimą. Tiesa, tokia žiauri frazė įvilkta į nekaltai skambančius žodžius: „Referencinė kaštų naudingumo vertė (vadinamasis slenkstis) bus esminis kriterijus, teikiant vertinimo išvadas bei rekomendacijas Komisijai dėl vaistinio preparato kompensavimo tikslingumo. Kitais žodžiais tariant, tai yra kaina, kiek papildomai PSDF biudžetui kainuos papildomai sukuriami vieneri kokybiški gyvenimo metai.“

Nesilaiko įstatymų

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas stebisi, kad farmacija yra ta sritis, kurioje Vyriausybė džiaugiasi daug pasiekusi. Nors, pasak jo, yra atvirkščiai.

„Yra tam tikrų pasiekimų dėl priemokų vaistams sumažinimo, tačiau tai yra padaryta žmonių sąskaita, ignoruojant įstatymus, teismo sprendimus. Kompensuojamas tik pigiausias vaistas, iš sąrašo išbraukiami sudėtiniai vaistai, kurie geriau veikia. Išbraukiami, nes yra brangesni, o žmogui brangesnių pasirinkti negalima, nes reikėtų mokėti ne kainų skirtumą, o visą sumą, o ne kiekvienas tiek išgali. Medikamentai į sąrašą įtraukiami atsižvelgiant į neaiškius kriterijus, todėl dažnai susidaro įspūdis, kad už jų įtraukimą farmacininkai kam nors sumoka.

Dabar jau ir ekonominis naudingumas vertinamas. Tačiau Vyriausiasis administracinis teismas pripažino, kad A.Veryga tokiais įsakymais viršijo įgaliojimus, nes įstatymuose tokių reikalavimų nėra, o ministras įstatymo nuostatų negali keisti savo įsakymais. O Vyriausybė vietoj to, kad vykdytų teismo sprendimą, sugalvojo, kad reikia sprendimus nuleisi iki ministro lygmens“, - piktinosi A.Matulas.

Kreipsis į Konstitucinį Teismą

Pasak parlamentaro, Vyriausybė demonstruoja cinišką požiūrį į sergančius žmones.

„Kaip tik pradėjau rinkti parašus dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar galima nevykdyti Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo. Teismai ne kartą yra pasisakę, kad visi žmonės turi mokėti įmokas, bet už tai visi turi gauti vienodas paslaugas. Tačiau negauna. Nes kai kam jas teikti ekonomiškai neapsimoka.

Jei mato, kad vaistai pailgins gyvenimą tik metais ar dviem, vaistų neskirs, nes esą tai per mažas efektas“, - sakė A.Matulas.

Bus dar blogiau

Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Raimundas Martinėlis kolegai pritaria: farmacijos srityje vyrauja visiškas chaosas.

„Apribotas vaistų pasirinkimas, Seimo dauguma atmetė siūlymą, kad žmogus gali pasirinkti brangesnius už kompensuojamuosius vaistus, jei sumoka kainos skirtumą. O dabar, jei kompensuojamųjų vaistų komisija kai kuriuos sprendimus perduos į Vyriausybės rankas, bus dar blogiau, nes akivaizdu, kad Vyriausybė žiūrės tik į ekonominius dalykus, į atsiperkamumą, o ne į sveikatą.

Brangesni vaistai dar sunkiau pateks į sąrašą. Vyriausybė nuspręs, kad geriau ne vaistą žmogui skirti, o kokį nors kelią išasfaltuoti. Aišku, PSDF biudžetas niekada nėra perteklinis, kad galėtume patenkinti visų poreikius, tačiau argumentuoti ekonominiu atsiperkamumu yra nežmoniška. Bent jau kažkaip užmaskuotų tą savo požiūrį, nes kaip jaustis sergančiam žmogui, jei jis negydomas, nes yra per brangu?“ - retoriškai klausė R.Martinėlis.

Komentuoja Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida AUGUSTINIENĖ:

„Viskas suvedama į finansus. Aišku, PSDF fondas nėra begalinis, tačiau žiauru argumentuoti, kad žmogus nebus gydomas, nes ekonomiškai neapsimoka. Kur teisybė: žmogus visą gyvenimą mokėjo mokesčius, o kai ištiko bėda, jis paliekamas numirti. Galėtų tada bent tuos mokesčius, kuriuos sumokėjo PSDF fondui, grąžinti, tuomet žmogus pats įsigytų jam reikiamų vaistų, jei jie nekompensuojami. Nes draudimo esmė ir yra tokia - moki draudimo įmokas, kad, ištikus nelaimei, tau būtų padedama. Tačiau, aišku, niekas tų mokesčių negrąžins.

Man ši situacija primena situaciją, susijusią su COVID-19, kai kai kuriose šalyse nebuvo gydomi vyresni žmonės, nes... neapsimokėjo“, - palygino V.Augustinienė.

Pasak jos, tokių žiaurių atvejų yra ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, vienam sunkia liga sergančiam vaikui nebuvo skirtas gydymas, nes vaistai kainavo kelis tūkstančius eurų.

„Kas turi pinigų, galės nusipirkti ir nekompensuojamų vaistų, o neturtingi bus pasmerkti mirti. Kitaip tariant, žmogus reikalingas tik kol yra sveikas“, - konstatavo V.Augustinienė.

Pašnekovės teigimu, žiauru yra ir tai, kad sunkiomis ligomis sergantys žmonės iš pradžių gydomi pačiais pigiausiais vaistais.

„Kelerius metus kankinasi, ir tik kai sveikatos rodikliai smarkiai pablogėja, leidžiama paskirti geresnius vaistus. O patys naujausi, brangiausi vaistai skiriami tik trečioje pakopoje - kai jokie pigesni vaistai nebepadeda. Tačiau tada jau ir naujausi nebepadeda, nes žmonėms būna išsivysčiusios komplikacijos. Visi tik žiūri, kad būtų pigiau, bet negalvoja, kad išgydytas žmogus dirbs, mokės mokesčius, nebus našta nei sau, nei šeimai, nei valstybei.

Žiūrima tik, kaip sutaupyti čia ir dabar. Kas bus rytoj, politikų nedomina, nes rytoj jų gal jau nebebus“, - reziumavo V.Augustinienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s