respublika.lt

Vyriausybė - prieš privalomus skiepus

2020 sausio 22 14:25:48
Danas NAGELĖ

Vyriausybė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymu nepritaria Seime gimusiai idėjai nustatyti, kad vaikų profilaktiniai skiepijimai nuo Pasaulio sveikatos organizacijos likviduojamų infekcijų (poliomielito, tymų, raudonukės) yra privalomi, išskyrus tuos atvejus, kai vaikas negali būti skiepijamas dėl kontraindikacijų.

×
nuotr. 5 nuotr.
Šiuo metu Žmonių užkrečiamųjų ligų įstatyme nustatyta, kad imunoprofilaktika atliekama tik asmeniui sutikus. EPA-Eltos nuotr.

 

Šiuo metu Žmonių užkrečiamųjų ligų įstatyme nustatyta, kad imunoprofilaktika atliekama tik asmeniui sutikus. Už vaikų skiepijimą yra atsakingi tėvai ar globėjai. Skiepijimas Lietuvoje nėra privalomas. Sveikatos apsaugos ministras pernai yra patvirtinęs Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kuriame nustatyta, kad vaikai poliomielito vakcina skiepijami 2, 4, 6, 12 mėn. ir 6-7 metų, o trivalente tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina -15-16 mėn. ir 6-7 metų.

Pastaruoju metu Lietuvoje stebimas asmenų, nepagrįstai atsisakančių skiepyti vaikus, didėjimas, todėl nepaskiepytų nuo šių ligų vaikų skaičius kasmet didėja. Skiepai nuo tymų ir raudonukės yra privalomi Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje, nuo poliomielito - Belgijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Italijoje, Maltoje, Lenkijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, privalomų skiepų nereikia dėl kelių priežasčių.

„Tyrimų rezultatų duomenimis, privalomasis skiepijimas gali paskatinti neigiamą požiūrį į skiepijimus ir net skiepijimo aprėpčių sumažėjimą. Tyrimai parodė, kad sveikatos priežiūros specialistai yra tie žmonės, kurie turi didžiausią įtaką požiūriui į vakcinas formuoti ir skiepijimų apimtims didinti, todėl sveikatos priežiūros specialistų mokymas turėtų būti vienas iš svarbiausių prioritetų. Tarptautinės organizacijos ragina intensyviau vykdyti komunikavimo veiklą ir didinti informuotumą apie skiepijimo naudą, nustatyti reikalavimą reguliariai tikrinti skiepijimo statusą, taip pat nuolat užtikrinti galimybę pasiskiepyti įvairiais gyvenimo etapais, siekiant padidinti skiepijimo aprėptis ir valdyti užkrečiamąsias ligas“, - dėsto ministerija.

Ji, be kita ko, atkreipia dėmesį, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas, vertindamas privalomų skiepų teisinį reguliavimą, nurodė, kad tai susiję su Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 straipsniu garantuojama teise į privatų gyvenimą, apimančia ir asmens fizinį bei psichologinį vientisumą. Tokį sprendimą jis priėmė dar 2002 m. vieno piliečio byloje prieš Italiją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • ATSAKOMYBĖ: Advokatas Ignas Vėgėlė ir viešoji įstaiga Sveikatos teisės institutas sako svarstantys galimybę reikalauti valstybės ir konkrečių institucijų, sprendimų priėmėjų atsakomybės dėl žalos, kurią, jų teigimu, dėl pandemijos valdymo priemonių patyrė visuomenė.
  • ELEKTRA: Energetikos viceministrė Inga Žilienė sako, kad derybos su Švedija dėl pasidalijimo perteklinėmis elektros gamintojų pajamomis dar tebevyksta - Lietuva iš Švedijos importuoja daugiausia elektros.
  • VERTĖ: Medicinos ir mokslo įrangą gaminanti įmonė „Thermo Fisher Scientific Baltics“, kurios vertė pasiekė 6,06 mlrd. eurų, laikoma vertingiausia bendrove Baltijos šalyse, nusprendė trijų šalių ekspertai.
  • STELOS: Vilniaus Antakalnio kapinėse pradėta ruoštis stelų nukėlimo darbams - trečiadienį ketinama čia ant takų pilti smėlį, kad jais galėtų pravažiuoti transportas.
  • MOKYTOJA: Astra Genovaitė Astrauskaitė iš mokytojos pareigų Vilniaus „Juventos“ gimnazijoje turėtų būti atleista šiomis dienomis, įstaigoje bus atliktas platesnis tyrimas, sako Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.
  • NEPRITARĖ: Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė siūlymui leisti Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojams savarankiškai stabdyti ir tikrinti transporto priemones, kai įtariamas su mokesčiais susijęs pažeidimas.
  • KRIZĖ: Trišalė taryba padarė dviejų dienų pertrauką aptariant naujos redakcijos Civilinės saugos įstatymo projektą, numatantį atlygį bei kitas sąlygas darbuotojams, pasitelkiamiems valdyti krizes bei šalinti jų padarinius.
  • RINKIMAI: Druskininkų meras Ričardas Malinauskas antradienį vakare paskelbė, kad įregistravo politinį komitetą „Už Druskininkus“, su kuriuo ir eis į artėjančios savivaldos rinkimus.
  • ŽVALGYBA: Konstitucinis Teismas trečiadienį pagal opozicijos parlamentarų kreipimąsi pradeda nagrinėti bylą dėl žvalgybos kontrolieriaus.
  • INICIATYVA: Kultūros ministras Simonas Kairys kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos kolegomis ragina riboti Europos Sąjungos šalių jurisdikcijoje esančių palydovų naudojimą Rusijos propagandai už Europos ribų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar teisingas konservatorių sprendimas išmesti M.Majauską iš partijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-8 0 C

-10 -5 C

 

-9 -2 C

-6 0 C

-7 -4 C

 

-3 -1 C

0-3 m/s

0-2 m/s

 

0-4 m/s