respublika.lt

Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų

su Vito TOMKAUS trigrašiu

(0)
Publikuota: 2021 sausio 05 09:26:51, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų. Arūno Bernacko koliažas

Kasdien skelbiama koronaviruso statistika tampa vis didesniu klausimu. Kiek žmonių mirė nuo koronaviruso, o kiek - tik juo sirgdami, jau nebesuskaičiuoja ir statistikos specialistai. Paaiškėjo, kad rasta daugiau kaip 1000 neapskaitytų mirčių. Kol skaičiai tikslinami, gyventojus stebina ne tik sistemos organizavimas, bet ir tai, kaip laidojami COVID-19 sirgę žmonės. Užkaltuose karstuose artimuosius laidojantys gyventojai nesupranta tokių reikalavimų.

 

Keistas laidotuves neseniai teko išgyventi Žilvinui Razminui, netekusiam mamos. Jis - vienas pirmųjų Lietuvos kariuomenės ir Šaulių sąjungos atkūrėjų, Lietuvos Laisvės lygos narys.

„Vakaro žinioms" Ž.Razminas sutiko papasakoti skaudžią istoriją, kaip po akmenligės operacijos mama galiausiai mirė nuo COVID-19.

„Mamai buvo padaryta inkstų akmenligės operacija. Ji buvo išleista namo, bet pasijuto blogai ir buvo vėl nuvežta į ligoninę. Deja, lankyti negalėjome, telefonu taip pat ne visuomet pavykdavo susisiekti. Jauniausiai mano seseriai pavyko prisiskambinti mamai likus vos kelioms dienoms iki mirties. Mama skundėsi, kad labai nori valgyti ir jog guli koridoriuje priešais kažkokį sandėlį.

Susidarė įspūdis, kad ja visai nebuvo rūpinamasi. Visai kaip kokiame konclageryje, kur žmogaus gyvybė lygi nuliui.

Galiausiai sužinojome, kad mama mirė nuo koronaviruso. Išeitų, kad užsikrėtė ligoninėje. Situacija man pasirodė gana keista. Nes ji buvo sveika, turėjo apetitą", - sako Ž.Razminas.

Jis sako, kad tai, kaip vyko laidotuvės, atrodė kaip bauginimo ir patyčių spektaklis: „Viskas bėgte ir be jokių tradicijų. Šarvojimo salėje karstas buvo keturias valandas. Atsisveikinome su užkaltu karstu, nė nematę, kas yra jo viduje.

Panašiai kaip sovietiniais laikais, kai iš Afganistano grąžindavo kareivius cinkuotuose karstuose. 1989 m. ar 1990 m., man būnant Šiaulių armijos reikalų komisijos pirmininku, buvau deleguotas į Respublikinę armijos reikalų komisiją prie Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio, atsimenu, kreipėsi viena moteris ir paprašė atidaryti jos sūnaus karstą. Komisija atidarė karstą ir ten rado atskirus žmogaus palaikų fragmentus. Ten galėjo būti bet kas.

Nežinia, gal kažkada paaiškės panašūs dalykai ir apie dabartinę situaciją."

Mamos netekęs vyras sako iš tiesų tiksliai nežinantis, ar mama tikrai sirgo koronavirusu, ar tik buvo priskirta prie statistikos. „Aš pats nemačiau mamos mirties liudijimo. Žinau tik tai, ką man sakė. Tuos reikalus tvarkė vyriausia sesuo. Aš klausiau, ar ji gavo pinigų už tai, kad sutiktų, jog mamos mirties liudijime būtų parašyta, kad „mirė nuo koronaviruso", tačiau tiesaus atsakymo neišgirdau. Tik sulaukiau prašymo neskelbti šios istorijos viešai", - svarsto Ž.Razminas.

Jis sako, kad pasidalinęs savo trumpa istorija socialiniuose tinkluose, sulaukė nemažai pasakojimų žmonių, kurie susidūrė su panašiomis situacijomis. Tai, pasak Ž.Razmino, privertė jį susimąstyti, kas pastaruoju metu vyksta pasaulyje. „Kyla įtarimų, ar pandemija nėra spekuliuojama ir kiek įtakos čia turi didelių korporacijų pinigai. Atrodo, kad rūpinamasi ne žmonių sveikata, bet naudojamasi proga uždirbti daugiau pinigų. Pastarieji metai atrodo kaip išsigimimas, anomalija.

Suprantu, kad yra ir sąžiningų, dorų žmonių. Bet kai matai informaciją, kad štai neseniai vienos ligoninės direktoriui buvo planuojama padidinti atlyginimą, kuris būtų didesnis nei prezidento alga... Už ką? Taip pat internete platinamos nuotraukos, kuriose išdarkyti nuo koronaviruso sirgusių žmonių kūnai, kurie paskui talpinami į uždarus karstus. Keliamas klausimas, kur keliauja tų žmonių organai. Nuo tokių vaizdų šiaušiasi plaukai. Nežinau, ar tos nuotraukos tikros, bet visa tai kelia daug klausimų", - pasakoja Ž.Razminas.

Specialistai narplioja mirčių statistiką

Pastarosiomis dienomis aiškėja, kad kasdien skelbiama koronaviruso statistika nėra labai tiksli. Prieš kelias dienas Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad, vykdant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys. O savaitgalį NVSC direktorius Robertas Petraitis paskelbė, kad neapskaitytų mirčių - gerokai daugiau.

„Nustatėme mirčių nuo koronaviruso infekcijos skaičiaus, nustatyto pagal gydymo įstaigų pateiktus pranešimus ir pagal mirties liudijimus, neatitikimą. Galiu konstatuoti, kad nesutapimas yra 1071 atvejis. Iš 1071 atvejo yra 441 mirtis nuo
COVID-19 ir 836 atvejai dėl kitų priežasčių", - sakė NVSC direktorius. Pasak jo, didžioji dalis neapskaitytų mirčių buvo užfiksuota gruodžio mėnesį.

NVSC vadovas sakė, kad pasirodžius informacijai apie galimas perteklines mirtis NVSC kreipėsi į Registrų centrą bei į e.sveikatos duomenų tvarkytoją ir paprašė pateikti mirties liudijimus tų asmenų, kuriems kažkada PGR metodu buvo diagnozuota koronavirusinė infekcija. Jo teigimu, gautus duomenis NVSC išanalizavo ir palygino su duomenimis, kurie buvo gauti iš gydymo įstaigų.

„Nesutapimas atsirado todėl, kad daug gydymo įstaigų NVSC nepateikė pranešimų apie mirties atvejus. Įstaigų sąrašas yra labai didelis - 3 lapai", - informavo R.Petraitis. Taip pat buvo užfiksuota keletas atvejų, kai buvo patvirtinta, jog pacientai mirė nuo koronaviruso, nors iš tiesų jie prieš mirtį jau buvo pasveikę nuo COVID-19 infekcijos, jų mirties priežastys buvo kitos.

SAM situacijos vertinimo išvadas žada pateikti sausio 7 dieną. Po to sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priims sprendimus.

Stebisi net medikai

„Mes, gydytojai, pildydami elektroninį mirties liudijimą visada privalome nurodyti mirties priežastį. Ir kai miršta pacientas, kiekvienas šeimos gydytojas žino, kad artimieji skuba kuo greičiau gauti mirties liudijimą. Niekas be mirties liudijimo, kuriame privalo būti įrašyta mirties priežastis, nepalaidos žmogaus.

Tai ar tie 804 žmonės buvo benamiai? Niekas jų nepalaidojo? Elektroniniai medicininiai mirties liudijimai patenka į Metrikacijos paslaugų sistemą savaime. Ten nebuvo duomenų? Ar nėra tų duomenų integracijos? Mes jau metus aklai ginčijamės, kodėl miršta žmonės, nors kiekvienas mūsų žingsnis, kiekviena diagnozė suvedama į e.sveikatą ir dar krūvą kitų duomenų bazių. Apgailėtina", - situaciją viešai kritikavo Santaros klinikų gydytojas Vytautas Kasiulevičius.

Tiesa, medikai ne kartą viešai skundėsi, kad jau dešimtis tūkstančių milijonų kainavusi e.sveikata stringa kone kasdien ir dažnai tai stipriai pasunkina medikų darbą.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad NVSC direktoriui R.Petraičiui yra per sudėtinga tvarkytis su pandemine situacija. Pasak jo, R.Petraitis turėtų stiprinti savo komandą arba pripažinęs, kad nesusitvarko su NVSC problemomis, trauktis iš pareigų.

„Man labai keista ši situacija su neapskaitytomis mirtimis. Labai keista, kad NVSC iš viso tokiomis mirtimis rūpinosi bei jų ieškojo ir kur jas buvo pametęs. Mirčių Lietuvoje nelabai įmanoma „pamesti". Visos mirtys yra registruojamos e.sveikatoje ir tiek mirtys, tiek gimimai kurį laiką yra visiškai elektronizuoti. Tad šioje vietoje nelabai yra ką pamesti... Kodėl reikėjo rinkti dar kažkokius duomenis iš ligoninių, nelabai suprantu. Kodėl neišeina NVSC su duomenimis susitvarkyti, matyt, yra ir kompetencijos klausimas. Galų gale NVSC žmonės duomenų analitika niekuomet nepasižymėjo. Mes taip pat turėjome įvairiausių problemų, su tuo susijusių", - sako A.Veryga.

Sulaukęs kritikos NVSC vadovas atkirto: „toks jausmas, kad epidemiologų Lietuvoje yra 3 milijonai, kas tik nori, tas ir aiškina, ką reikia daryti."

Žada daugiau aiškumo

Lietuvos statistikos departamentas vakar pranešė, kad atliks COVID-19 statistinį tyrimą. Departamentas patvirtino, kad anksčiau kai kurie duomenys būdavo imami iš pirminio šaltinio - e.sveikatos, o kai kurie gaunami iš NVSC. Nuo šiol visi COVID-19 duomenys iš pirminių šaltinių „suplauks" į Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą. Tuomet Statistikos departamentas reguliariai skelbs išsamią ir maksimaliai detalią - kiek tai leidžia asmens duomenų apsaugos užtikrinimo reikalavimai - su COVID-19 susijusią informaciją.

„Vakaro žinios" jau anksčiau bandė aiškintis, kaip renkama mirčių nuo COVID-19 statistika ir ar prie mirusių nuo koronaviruso nepriskiriami visi, kurie mirė nuo kitų ligų, tačiau kartu sirgo ir koronavirusu. Klausėme NVSC, ar gydytojai pateikia jiems savo pacientų mirties liudijimus? „Dėl mirties priežasties sprendžia gydytojai, įvertinę visas aplinkybes, ir NVSC atsiunčia tik galutinę informaciją, kuri ir yra skaičiuojama. Yra numatyta pranešimo forma, kurią gydymo įstaigos atsiunčia NVSC", - atsakė NVSC.

Pildydami mirties liudijimą, gydytojai turi vadovautis Higienos instituto pateikiamomis rekomendacijomis. Jose nurodoma, kada mirties priežastis yra COVID-19, o kada tai turi būti tik papildoma informacija mirties liudijime. „Mes, skelbdami duomenis, analizuojame mirties liudijimus. Jie išduodami ne iš karto, kai žmogus miršta, o tuomet, kai dėl to kreipiasi artimieji ir planuoja žmogų laidoti. Laidojantis asmuo gali kreiptis ir po kelių dienų ar net savaitės. Pavyzdžiui, jeigu yra išvykęs, reikia grįžti iš užsienio ir pan. Mes, analizuodami mirties liudijimus, tikriname mirusiojo tapatybę, gyvenamąją vietą ir kitą informaciją. Todėl taip suskaičiuojami visi mirę nuolatiniai gyventojai. Todėl mes duomenis gauname ne iš karto, o pasibaigus mėnesiui. Kartais reikia patikslinti mirties priežastį, susisiekti su liudijimą išdavusiu mediku.

Todėl nemanau, kad daugiau kaip 1000 mirties atvejų kažkaip ėmė ir pasimetė. Tai tiesiog klaida. Kaip ir tuomet, kai buvo paskelbta, kad nuo koronaviruso per dieną mirė per 100 žmonių, o paskui patikslinta, kad kelis kartus mažiau. Greičiausiai buvo paskelbtas visų per parą mirusių žmonių skaičius.

Be to, matyt, tai yra informacija, kurią ne visuomet medikai spėjo užpildyti laiku. Manau, kai skaičiai bus patikslinti ir duomenys bus gaunami iš e.sveikatos, gali būti, kad mūsų ir kasdien skelbiamos koronaviruso statistikos skaičiai kažkiek skirsis. Bet, manau, nežymiai", - „Vakaro žinioms" sakė Higienos instituto specialistė Vilė Cicėnienė.

Vito TOMKAUS trigrašis: Vis prisimenu, kiek pastangų (ir pinigų!) buvo įdėta seime, siekiant plastikiniais rėmais mygtukų spaudėjus atitverti. Išbandė įvairius variantus. Net apsikrėtusiesiems stiklines būdas balkone sukalė. O čia - kelių centų numirėliams pagailėjo... Negi sunku prie morgų panašias kaip prie "Maximos" rūkyklas įrengti, kad artimieji galėtų bent per stiklą pagerbti mirusiuosius tylos minute ir savo akimis įsitikinti, jog savo artimą pasilaidos?! (Juk būna, net naujagimius supainioja, tad ką bekalbėti apie „nabašnikus", kurie tylūs ir kaip vaikai ant seselių neklykia.) Jei Konservatorių Partijai (KP) ir jų vyriausybei į tai nusispjaut, negi Gerovės prezidentas nemato, kokios Negerovės vyksta jo valdose? Ta proga visus savo skaitytojus, kurie susidūrė su nežmoniškais ir nesąžiningais „koronoviruso" atvejais, kviečiu kreiptis į redakciją, kad panašūs incidentai būtų paviešinti visuomenei ir daugiau nebebūtų tyčiojamasi ne tik iš gyvųjų, bet ir iš numirusiųjų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s