respublika.lt

Už e.sveikatos kliurkas baus medikus?

(79)
Publikuota: 2022 gruodžio 09 14:28:34, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Už klaidą elektroninėje informacinėje sistemoje atsakomybę bandoma perkelti ant gydytojų pečių. Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Kilus pasipiktinimui dėl tūkstantinių „baudų" gydytojams, Seimo opozicija siūlo skubiai koreguoti Seime svarstomas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas. Mat valdantieji užsimojo nustatyti: jei gydytojas išrašo vaistus kaip kompensuojamuosius, nors jie jau yra išbraukti iš sąrašo, turi padengti valstybės patirtus nuostolius. Tokie planai šiurpina ir pačius medikus, nes dažniausiai klaidos išrašant vaistus daromos dėl to, kad klaidų pilna e.sveikatoje.

 

„700 eurų per mėnesį uždirbantis gydytojas turės iš savo lėšų grąžinti 5000 eurų, jeigu dėl nežinojimo išrašė vaistus, kurie buvo pašalinti iš kompensuojamų vaistų sąrašo - tokią tvarką įstatyme siūlo įtvirtinti Vyriausybė. Ministerija be perstojo kaitalioja kompensuojamų vaistų sąrašus: vieną dieną vaistas kompensuojamas, o kitą, žiūrėk, jau ne. Dabar jie sugalvojo už šį savo keliamą chaosą bausti gydytojus!" - piktinasi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, socialdemokratė Orinta Leiputė.

Pasak socialdemokratų, chaosas dėl nuolat keičiamo kompensuojamų vaistų ir medicininių priemonių sąrašo bei naujų vaistų kodų verčia gydytojus jausti nuolatinę grėsmę, kad bus nubausti išieškant žalą.

Redakcijos nuotr.

„Vietoje problemos sprendimo norima ją pagilinti. Faktiškai tai bus bausmė už pastangas suteikti pacientui efektyvesnę pagalbą. Gydytojus norima paversti nusikaltėliais, neva jie, skirdami vaistus, neteisėtai pasisavina pinigus iš PSDF". Tvarka - kasdien absurdiškesnė: pvz., jeigu vaistas buvo paskirtas iki gruodžio 1 d., gausi jį ir toliau, bet jeigu atvykai konsultuotis po gruodžio 1 d., to vaisto nebegalima skirti", - O.Leiputei antrino kolegė Dovilė Šakalienė.

Anot jų, panašu, kad į viešąjį sektorių norima perkelti liūdnai pagarsėjusias praktikas, kai, pvz., kasininkės verčiamos iš savo kišenės kompensuoti prekybos centro nuostolius.

Valdantieji siūlo įstatyme įrašyti, kad gydytojai turi „grąžinti dėl neteisėtai suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, dėl už šias paslaugas neteisėtai pateiktų apmokėti sąskaitų, dėl neteisėtai išrašytų ir išduotų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių neteisėtai gautas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas". Socialdemokratai siūlo šį punktą visiškai pašalinti iš projekto.

Dar vieną pasiūlymą Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms įregistravo Seimo „valstiečiai", buvę sveikatos apsaugos ministrai Aurelijus Veryga ir Rimantė Šalaševičiūtė. Jie siūlo atsisakyti planuojamos įstatyme įteisinti nuostatos, kad gydytojai turėtų iš savo kišenės grąžinti pinigus už neteisėtai išrašytus ir išduotus vaistus ir medicinos pagalbos priemones. Anot jų, klaidų išrašant vaistus ir medicinos pagalbos priemones galima būtų išvengti tinkamai sutvarkius elektroninę vaistų išrašymo sistemą, kurioje nebūtų galimybės išrašyti kompensuojamą vaistą, jei jis yra išbrauktas iš kompensuojamųjų sąrašo.

Intervu su Lietuvos bendrosios praktikos/šeimos gydytojų asociacijos prezidentu prof. Juliumi KALIBATU:

- Valdantieji užsimojo bausti medikus, kurie kaip kompensuojamuosius išrašo vaistus, išbrauktus iš kompensuojamųjų sąrašo. Ar pritartumėte tokiam projektui?

- Ne vienas gydytojas kreipėsi į mane, apie tai kalbama nuolat. Vienoje TV laidoje aš pasisakiau, kad dažniausiai gydytojai dėl to nebūna kalti. Kalta būna informacinė sistema e.sveikata, kurioje yra absoliučiai visa informacija apie pacientą, apie tai, kokie vaistai skirti, kokiomis dozėmis, kokios buvo pašalinės reakcijos ar jų nebuvo ir t.t.

Dažnai pakeičiamas kompensuojamųjų vaistų kainynas, o informacija į sistemą neperkeliama. Arba perkeliama ne visa, neteisingai. Gydytojas, išrašydamas vaistą, remiasi e.sveikatoje pateikiama informacija. Negi tuo pačiu jis dar turi vartyti kainyną, žiūrėti, ar nėra naujų ministro įsakymų? Fiziškai to spėti neįmanoma. Jei sistema leidžia išrašyti, tai ir išrašo. Bet kažkodėl norima, kad gydytojas būtų kaltas. Bet ne jis kaltas, o netobula informacinė sistema. Gal ir jos priežiūra nėra pakankama, gal trūksta IT specialistų. Informacinė sistema turi būti prižiūrima, kad veiktų sklandžiai, nebūtų trikdžių, netikslios informacijos. Bet ir trikdžiai būna, ir sistema „pakimba". Yra ir daugiau problemų.

- Kokių?

- Yra tam tikri vaistai, kurių šeimos gydytojas pats išrašyti pacientui negali. Jis privalo pacientą siųsti pas specialistą (kardiologą, pulmonologą ir pan.). Ir jau specialistas skiria tą vaistą pirmą kartą, o šeimos gydytojas vėliau vaisto skyrimą tegali pratęsti. Būna taip, kad specialistas išrašo vaistą kaip kompensuojamą, nes sistema leidžia, o pasirodo, kad vaistas nebėra kompensuojamas. Šeimos gydytojas, vykdydamas specialisto nurodymą, toliau tęsia gydymą tuo vaistu. Ir už tai bus prikabinama bauda.

- Jei projektas įsigaliotų, kas tokiu atveju būtų baudžiamas - specialistas ar šeimos gydytojas?

- Šeimos gydytojas, nors tai nelogiška. Jei specialistas padarė pirminę klaidą, šeimos gydytojas už tai neturėtų atsakyti. Juo labiau kad be specialisto žinios šeimos gydytojas vaistų negali keisti, turi tęsti gydymą. Tai kuo čia dėtas šeimos gydytojas? Klaidą juk padarė specialistas. Bet ir jo negalima kaltinti, nes dažniausiai tai padaroma dėl to, kad informacinėje sistemoje buvo klaida. O už tą sistemą sumokėti milžiniški pinigai.

Su tais kompensuojamaisiais vaistais visada buvo ir yra ir daugiau problemų. A.Veryga, kai buvo ministras, buvo sugalvojęs: jei skiriamas naujas gydymas, galima skirti tik pigiausią generinį kompensuojamąjį vaistą. Jei pacientas norėdavo kito vaisto su ta pačia veikliąją medžiaga, viską turėdavo mokėti iš savo kišenės. Valstybė iš to labai daug sutaupė, nes apie 70 proc. pacientų nori vaisto, prie kurio buvo pripratę. Žino, kad nebuvo jokių pašalinių poveikių, buvo geras klinikinis poveikis. Juk veiklioji medžiaga gali būti ta pati, bet papildomos medžiagos duoda skirtingą efektą. Todėl mes, šeimos gydytojai, sakome: nedarykite nesąmonių, nebraukykite iš sąrašo vaistų, prie kurių žmonės yra pripratę. Valstybė sutaupo, bet daugiausiai pensininkų sąskaita. Man tai atrodo makabriška.

- Susidaro įspūdis, kad mes visi privalome žinoti visus teisės aktus, nes jų nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. Bet Teisės aktų registre yra 388 384 teisės aktai, iš jų - 13 233 įstatymai, kaip juos visus žinoti?

- Absurdas. Tie teisės aktų kaitaliojimai šeimos gydytojus jau sekina psichologiškai. Fiziškai nespėjame visko aprėpti, nes be teisės aktų studijavimo dar reikia nustatyti ligas bei gydyti žmones. Aišku, ne tik gydytojams sunku, kai yra toks teisės aktų nepastovumas. Senos demokratijos valstybėse vieną įstatymą kone visą kadenciją priiminėja, o pas mus koks konvejeris! JAV Konstitucija, pavyzdžiui, šimtus metų nekeičiama, konstitucinės normos yra viskas. Panašiai yra ir su kitais įstatymais.

- O pas mus jau net nebeaišku, kas yra šeima, reikia naujo išaiškinimo...

- Tai - jaunos demokratijos ligos. Į Seimą išrenkami nauji žmonės ir jie, davę priesaiką, jau tampa politikais. Nors iš tikrųjų tikru politiku tampama politikoje padirbus bent jau 10 metų. Nes tai - atsakinga, sudėtinga profesija. Kai Seime atsiranda žmonių, politikais tapusių per kelias dienas, tai ir turime tai, ką turime.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
72
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (79)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar klausėte kandidatų į prezidentus debatų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +2 C

-2 +5 C

+5 +10 C

+2 +7 C

+4 +10 C

+5 +12 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-9 m/s