respublika.lt

Turgus gydo ir nugydo, kontrolė snaudžia

(0)
Publikuota: 2012 kovo 29 12:08:59, Aušra GUDAVIČIŪTĖ, Virginija GRIGALIŪNIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Vaistus siūlantys turgaus prekeiviai nė kiek nesislapsto, nors jų prekyba - nelegali. Vyginto Skaraičio nuotr.

Šalia bulvių ir morkų - tabletės, lašai, tepalai. Asortimentas, kuris pagal įstatymus leistinas tik vaistinėse, puikuojasi ant turgaus prekystalių. Būtent puikuojasi, nes turgaus prekeiviai siūlo vaistus nė kiek nesislapstydami. Mat net neaišku, kuri tarnyba turėtų sustabdyti šią veiklą.

Gausi pasiūla

Sunegalavę vilniečiai nebūtinai traukia į vaistinę. Kam pirkti brangiai, jei populiarių medikamentų gerokai pigiau galima įsigyti ir turguje? Štai Kalvarijų turgavietėje juos ne tik bobutės atvirose prekyvietėse parduoda - čia veikia ir „farmacinis“ kioskelis. Tiesa, ant jo puikuojasi iškaba „Maisto papildai“, tačiau taką jo link pramynė būtent vaistų ieškantys pirkėjai. „Vakaro žinių“ žurnalistams užsukus į šią prekyvietę, žmonės čia teiravosi ir pirko vaistinėse neberandamą augalinį vaistą befunginą, vaistus nuo slogos ir peršalimo - koldaktą, Lietuvoje receptinį tapusį analginą ir kt.

Atmosfera kioskelyje draugiška, šeimyniška: klausiantieji čia gauna ir patarimą, ir vaistą, o kai kas - gal net ir diagnozę.

Žiūrėk pats, ką perki

Jei farmacinė prekyba turguje klesti taip atvirai, gal ji - legali? Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys išsklaidė abejones ir „Vakaro žinioms“ patvirtino: pardavinėti vaistus turguje draudžiama.

„Prekyba vaistais yra licencijuojama veikla, ir ji negali būti vykdoma kitur nei vaistinėje“, - pabrėžė G.Barcys ir patikino, kad šios veiklos tikrinimas ir stabdymas - policijos pareiga. Už vaistų kontrolę atsakingas valdininkas dalį atsakomybės buvo linkęs perkelti ir ant pirkėjų pečių.

„Perkant pigų ir nelegalų daiktą vargu ar galima tikėtis, kad jis bus kokybiškas“, - pagąsdino jis.

Pareigūnai - ne farmacininkai

Vilniaus miesto 1-ojo policijos komisariato, kuris atsako už Vilniaus Kalvarijų turgavietės tikrinimą, Prevencijos skyriaus viršininkas Gintaras Mažintas teigė, kad policija 2-3 kartus per savaitę organizuoja reidus į Kalvarijų turgavietę.

2011 metais buvo konfiskuota 4419 nelegaliai parduodamų vaistų pakuočių, o 2012-aisiais (iki kovo 27-osios) - 737 pakuotės.

Bauda už vertimąsi su vaistais susijusia veikla, kuriai reikalinga licencija, yra nuo 500 iki 1000 litų fiziniams asmenims ir nuo 3000 iki 6000 litų juridinių asmenų vadovams, konfiskuojant produktus.

Pasak pareigūno, policijai lengviau sulaikyti bet kurios rūšies produktais (tarp jų ir vaistais) prekiaujančius pavienius asmenis, nei įtarti nelegalią prekybą, kuri slepiama po legalios prekybos šydu, nes tam policija paprasčiausiais stokoja specialiųjų žinių. G.Mažeikos žodžiais, policijos pareigūnai nėra farmacininkai ir negali atskirti visų vaistų nuo maisto papildų, o juo labiau žinoti, kurie iš jų receptiniai, o kurie ne.

G.Mažinto teigimu, Vaistų kontrolės tarnyba turėtų inicijuoti patikrinimą (čia galėtų talkinti policija), ar kioskeliai Kalvarijų turgavietėje turi licencijas vykdyti vaistinės veiklą, t. y. prekiauti vaistais.

Eglė KVEDARAITĖ - Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos narė:

Viena vertus, ten pardavinėjami medikamentai dažniausiai būna neregistruoti, nesertifikuoti, taigi klausimas, ar jie kokybiški. Antra, vaistų laikymo sąlygos yra griežtai reglamentuotos, kai kuriuos vaistus reikia laikyti tam tikroje temperatūroje ar net šaldytuve, o ar prekeiviai turguje gali tokias sąlygas užtikrinti? Prekiaujama paprastuose kioskeliuose ar net vaistus išsidėliojus ant lauko prekystalio, taigi karštą vasaros dieną veikia ir saulė, ir šviesa.

Svarbu ir vaistų vartojimo laikas, kurį užtikrinti turguje parduodamiems medikamentais irgi gana sudėtinga. Dar vienas didelis vaistų prekybos turguje minusas, kad juos pardavinėja jokio farmacinio išsilavinimo neturintys prekeiviai. Ką jie žmogui gali patarti?

Kartu tenka pripažinti, kad žmonės ne iš gero gyvenimo renkasi vaistus turguje, o ne vaistinėje. Vaistinėse medikamentų kainos tokios didelės, kad jau ne tik pensininkai - ir dirbantys žmonės ne visada išgali jų įsigyti. Pavyzdžiui, tabletė nuo skausmo vaistinėje gali kainuoti net 2 litus, kai turguje vos ne tiek pat sumokama už dešimt skausmą malšinančių tablečių! Valstybė turėtų palengvinti vaistų registravimo sąlygas, ir medikamentai vaistinėse atpigtų.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s