Keičiantis susirgusiųjų nuo COVID-19 skaičiui, keičiasi ir taisyklės. Pavyzdžiui, ne visuomet reikalingas testas, kad būtų patvirtinta, jog pasveikote. Jeigu forma besimptomė, po 10 dienų izoliacijos galima ramiai grįžti į darbą. Tiesa, tuo nesidžiaugia kai kurie darbdaviai, o medikai nežino, ar gali pratęsti tokiam žmogui darbingumą.
Beje, dar visai neseniai, net grįžus iš viruso paveiktų šalių, tačiau ten buvus darbo reikalais - izoliuotis nereikėdavo. Lyg virusas prie atvykstančių į konferencijas ar studijas nekimba, o prie turistų - tuojau pat prisistato. O štai dabar į darbą galima grįžti net ir nepasidarius papildomo testo dėl viruso. Jeigu simptomų nėra, laikoma, kad esate sveikas.
Diskusija šia tema prasidėjo socialiniame tinkle „Facebook" po to, kai vienas specialistas kreipėsi patarimo į medikus. „Vis dažnėjanti situacija: pacientas su COVID-19 PGR teigiamu. Besimptomis. 10 dienų izoliuojasi, turėdamas nedarbingumą. Simptomų neatsiranda. 11-tą dieną darbdavio lėšomis pakartojamas COVID-19, PGR (polimerazės grandininės reakcijos) tyrimas - teigiamas. Simptomų nėra. Darbdavys reikalauja imti nedarbingumą ir negrįžti į darbą. Pacientas iš šeimos gydytojo reikalauja nedarbingumo. Jūsų taktika?" - rašė internautas.
Medikai laikosi nuomonės, kad nesant simptomų žmogus laikomas pasveikusiu, o PGR testas, pasirodo, teigiamas gali būti iki trijų mėnesių po pasveikimo. Kiti kėlė klausimą, ar tuomet iš viso verta izoliuotis, jeigu žmogaus testas teigiamas, bet jis nejaučia simptomų. Esą gal tuomet nereikia laikyti, kad žmogus serga?
Įdomu tai, kad pavasarį sergantys koronavirusu turėdavo izoliuotis tol, kol jiems bus atliekamas pakartotinis testas ir jis bus neigiamas. Tuomet paros laikotarpyje vėl buvo atliekamas testas. Ir tik gavus antrą patvirtinimą, kad viruso nėra, pacientai laikomi pasveikę. Tačiau pakartotinis testas dėl koronaviruso infekcijos būdavo atliekamas praėjus ne mažiau kaip 14 dienų nuo diagnozės nustatymo, bet ne anksčiau kaip po 3 dienų pasibaigus karščiavimui. Tad natūralu, kad naujoji 10 d. tvarka ir testo atsisakymas sukėlė diskusijų. Ne visi darbdaviai nori rizikuoti ir tokius darbuotojus vėl matyti darbo vietoje.
Sveikatos apsaugos ministerija tikina, jog naujausi tyrimai rodo, jog po dešimties dienų tokie besimptomiai ir lengvos formos pacientai kitų užkrėsti nebegali. Todėl spalio mėnesį ir buvo atnaujinta tvarka. „Pacientams, sirgusiems lengvos formos COVID-19 liga, izoliacija gali būti nutraukta po 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai išnyko ir pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip 24 valandas, nenaudodamas antipiretikų. Jei ligos simptomai išnyko po dešimtos ligos dienos, izoliacija gali būti nutraukta po simptomų išnykimo praėjus ne mažiau kaip 3 dienoms", - rašoma atnaujintoje tvarkoje. Ir pridedama, kad pasveikus nuo COVID-19 ligos, trijų mėnesių laikotarpiu nuo pirmųjų simptomų, kartoti viruso tyrimų PGR metodu nerekomenduojama. Vadinasi, kad dar tiek laiko testas gali rodyti ligą.
Žinoma, sprendžiant iš trumpos mūsų patirties, kovojant su pandemija, nereikėtų nustebti, jeigu tvarka staiga vėl imtų ir pasikeistų, priklausomai nuo esamos situacijos.