respublika.lt

Sveika gyvensena - būtinybė ar spąstai? (19)

2021 balandžio 23 08:12:00
Milda KUNSKAITĖ

Sveika mityba, maratonai, detoksikacija, glotnučiai, mitybos konsultantai, sportiniai laikrodžiai... Visa tai pateikiama kaip sveikos gyvensenos dalis, atseit kiekvienas save gerbiantis šiuolaikinis žmogus turi rūpintis savo kūnu ir sveikata, tinkamai maitintis, nevartoti gliuteno, skaičiuoti kalorijas ir angliavandenių bei baltymų kiekį, valyti organizmą ir laikytis visų asmeninio trenerio rekomendacijų. Bet ar tikrai visa tai yra aktualu ir iš tiesų būtina daugumai žmonių? Ir kodėl daugelis sutinka patikėti savo sveikatą instruktoriams, neturintiems reikalingo išsilavinimo?

×
nuotr. 1 nuotr.
Statistika rodo, kad 90 proc. sportuojančių žmonių tai daro ne dėl sveikatos, o dėl grožio. Eltos nuotr.

 


Ar reikia sakyti, kad mūsų amžininkai vis noriau ir dažniau kreipiasi ne į gydytojus, o į asmeninius trenerius, mitybos konsultantus ir įvairių abejotinų dietų kūrėjus. Visai tai - toli gražu ne nemokama: trenerių paslaugos, dalyvavimas maratonuose, maisto papildai, maistas, net receptai, nekalbant apie išmaniuosius prietaisus, kainuoja, o jeigu žmogų pavyko pasodinti ant tokio vartojimo „adatos" - atsieina nemažas sumas.

Viena vertus, negalima nepagirti tų, kurie, tegu ir vaikydamiesi mados, staiga pradeda daryti atsispaudimus arba „įsiteikdami" išmaniajai apyrankei didinti nueitų kilometrų skaičių, vis dėlto tai yra fizinis aktyvumas. Bet statistika rodo, kad 90 proc. sportuojančių žmonių tai daro ne dėl sveikatos, o dėl grožio. Dauguma nori numesti svorio, nori, kad jų kūnas pagal šiuolaikinę sampratą taptų patrauklus. Žinoma, kvalifikuotas, atitinkamą išsilavinimą turintis, treneris padės ne tik išsaugoti sveikatą, bet ir tinkamu fiziniu krūviu ją sustiprinti.

Mada, įvaranti į kampą

Kadangi šiuolaikinės medijos yra grūste prigrūstos panašios informacijos, o kas antras, save vadinantis tinklaraštininku, bando aplinkinius išmokyti to, ko pats nelabai moka, apsiginti nuo to srauto beveik yra neįmanoma. Be to, kuo blogi, tarkime, sporto pratimų vaizdo įrašai? Juose ne šiaip sportiškos išvaizdos vyrukai ir merginos, o tiesiog raumenų kalnai aptemptais drabužiais pademonstruos nepriekaištingą pratimų atlikimo techniką. Bet visa tai yra tiesiog verslas, ir nieko daugiau. O raumenų prisiauginusiems treneriams, kurie transliuoja savo laimėjimus ir kūnus per socialinius tinklus, yra visai tas pats, kokie bus jų žiūrovų rezutatai, svarbiausia, kad kartu su pratimais jie pamatytų sportinę gertuvę su logotipu, probėgšmiais išgirstų apie puikų naujausią laikrodį, tiksliai skaičiuojantį kalorijas ir visa kita, o jiems leistų užsidirbti iš reklamos. Jų paskyrose lankytojas ras tobulų patiekalų nuotraukų - kokią nors krūtinėlę arba glotnutį su greipfrutu. To pakanka, kad jis pajustų nusivylimą: juk iki idealaus kūno dar taip toli, o jis po pietų vėl suvalgė pyragėlį...

Kiekvienas, kuriam sekasi kurti „svajonių kūną" (taip, yra net tokia plačiai paplitusi sąvoka), įsivaizduoja privaląs masėms pateikti savo požiūrį į sveiką gyvenseną. Kiek visa tai yra veiksminga arba bent jau saugu - istorija nutyli.

Deja, bet tokią gyvenseną, kai žmogus ima šokinėti nuo vienos dietos prie kitos, sportuoti dėl talijos centimetrų, pavadinti sveika yra sunku. Be to, kai žmogus jaučia poreikį aplinkiniams demonstruoti, kaip jis sportuoja arba ką valgo, nelieka abejonių, kam ir kodėl jis tai daro.

O ką daryti visiems likusiems, kuriems nelabai sekasi susikurti „svajonių kūną" arba sveiko, energingo ir, aišku, liekno žmogaus įvaizdį? Aišku, depresuoti, jaustis blogesniam už aplinkinius. Nors tai skamba ir neįtikimai, bet taip jau yra - kuo daugiau internete gražių paveikslėlių ir svetimų laimėjimų, tuo prasčiau jaučiasi dauguma žmonių, iš esmės visiškai normalių, sveikų ir gražių. Tokia yra išvirkščioji motyvacijos pusė.

Organizmas nepakenčia prievartos

Kiekvienas žmogus anksčiau ar vėliau susimąsto, kad reikia pradėti gyventi sveikai. Kad ir kokia būtų tokio sprendimo priežastis, pradedama ieškoti lengviausio ir prieinamiausio būdo vėl tapti sveikam, taigi energingam, lieknam ir gražiam. Dažniausiai žmogus randa jį dominančios informacijos arba, turint omeny dabartinę gausą, informacija jį randa internete. O čia ant jo iš visų pusių pilasi idealios figūros ir būdai tokią įgyti. Tai, ko gera, yra pirmoji didžiausia klaida, dėl kurios pasukama kreivu ir akmenuotu sveikos gyvensenos industrijos keliu. Daugybė įspūdingų kūnų, kurie reklamuoja vienas ar kitas prekes ir produktus, įtraukia dar giliau. Atsiranda tiesioginis ryšys tarp tų idealių kūnų ir gaminio, kurį nusipirkus neva galima priartėti prie reklamuojamo idealo.

Tarkime, žmogus išsirinko puikų trenerį, pasikonsultavo su dietologu dėl mitybos ir tvirtai nusprendė, kad nuo pirmadienio pradės naują gyvenimą. Tačiau dažniausiai tokie griežti savęs ribojimai baigiasi nesusivaldymu ir tik dar vienu apsivalgymo priepuoliu. Juk sveikai gyventi - nereiškia nenukrypstamai laikytis kokių nors normatyvų ir dogmų, žmogų nuolatos ribojant ir verčiant jį jausti stresą.

Mokslininkai mano, kad pernelyg staigiai ką nors savo gyvenime keisti yra ne šiaip nepageidautina, bet gali būti net pavojinga. Dalykas tas, kad žmogaus genuose yra užkoduotas priešinimasis pasikeitimams. Tai kadaise padėdavo išvengti nežinomų grybų ir uogų, o išgirdus keistus garsus užremti įėjimą į olą. Iš esmės būtent tokia programa padėjo žmogui išlikti. Tai ir šiandien, jei vietoj įprastų bifšteksų pradėsite organizmą maitinti vištienos krūtinėlėmis, o vietoj pyragaičių - niekuo, jis iš visų jėgų priešinsis.

Yra labai svarbu suprasti ir priimti save, neatsižvelgiant į madingas mitybos programas ir kitokius standartus. Suprasti, kad sveika gyvensena - tai ne avižinė košė be druskos ir ne glotnutis. „Pripumpuoti" rankų ar kitų kūno dalių raumenys neturi nieko bendra su sveikata ir toli gražu ne kiekvienas, kuris prakaituoja sporto salėje, - yra sportininkas.

Organizmas neatleis patiriamos prievartos, su juo reikia tartis, o ne laikyti save protingesniu už suderintą sistemą, nuo kurios esate visiškai priklausomas.

Diskriminacija dėl kūno - pelningo verslo pagrindas

Dėl atkaklių bandymų žmonėms įpiršti nuomonę, kaip jie turi atrodyti, atsirado reiškinys, angliškai vadinamas „body shaming", pažodžiui išvertus reiškia „gėdyti dėl kūno". Ši tendencija atsirado kaip atsakas į nuolatinį spaudimą. Juk daug moterų, jaunų mergaičių mamos pradėjo suprasti, kad tai yra ne kas kita kaip bandymas jas įtraukti į amžiną vartojimo ratą, kartu įdiegiant gėdos dėl jų sveikų, ištvermingų ir gražių kūnų jausmą.

Selestė Barber (Celeste Barber) - paprasta mergina iš Australijos, kuri svajojo tapti aktore, tačiau išpopuliarėjo kitaip. Nemažai socialinių tinklų naudotojų ją žino ir nuoširdžiai jai simpatizuoja. 2015 m. ji susikūrė paskyrą instagrame, bet ji taip skyrėsi nuo daugumos gražių merginų, siekiančių populiarumo, paskyrų, kad jos sekėjais tapo daugybė žmonių iš viso pasaulio. Šiandien Selestės gyvenimą socialiniuose tinkluose seka per 7 mln. žmonių, ji juos paperka savo natūralumu.

Selestės fenomeno esmė yra ta, kad ji nebijo būti savimi ir parodijuoja žvaigždžių nuotraukas. Bet ji tvirtina niekada neturėjusi tikslo išjuokti žvaigždes ar įstumti jas į nepatogią padėtį. Priešingai, ji norėjo parodyti, kad prastai jaustis, žiūrint į tokias nepriekaištingas nuotraukas - normalu. Ir kad turėti kitokią nei modelių figūrą - normalu, atrodyti juokingai, būti su pilvuku, celiulitu ir pasišiaušusiais plaukais - normalu.

Dėl tokio nestandartinio pomėgio Selestė tapo vos ne meilės sau ir ironiško požiūrio į instagramų kultūrą, susijusią su primesta sveika gyvensenos ir mados kultūra, simboliu. Ji niekada nesidomėjo dietomis ir mėgsta skaniai pavalgyti. Daugelis yra įsitikinę, kad būtent Selestė, o ne Ešli Grehem (Ashley Graham) - „kūno pozityvumo" simbolis. Juk reikia pasižiūrėti bet kurį Ešli interviu ir taps aišku, kad bet kuris klausimas yra susijęs su jos svoriu ir parametrais. Tai sudaro įspūdį, kad Ešli, nors ir paklausus modelis, yra vertinama tik kaip taisyklės išimtis. Todėl net šiandien, kai visur viešpatauja tolerancija ir pasirinkimo laisvė, apsispręsti yra sunku - būti standartiškai gražiam arba siekti to idealo (tai taip pat vertinama teigiamai), arba iššaukiamai likti savimi.

Sveikos gyvensenos kodeksas: atsisakyti visko, kas yra blogai

Taigi, kiekvienas, kas gyvena sveikai, žino: būtina kategoriškai atsisakyti to, kas kenkia, kad ir ką apie tai manytų organizmas; sveika gyvensena - geriausia, kas jam gali nutikti, tegu džiaugiasi. Taigi jis alinamas treniruotėmis, verčiant kibirais lieti prakaitą, auginti raumenų masę, jis prikemšamas baltymų, ribojant angliavandenius, arba valomas, užmušant visą naudingą ir nenaudingą mikroflorą ir verčiant vėl ir vėl patirti stresą.

Nuolatiniai atsisakymai, stresas, kritika - su tuo žmogaus kūnas ir organizmas susiduria kasdien. Ir kažkodėl, nugyvenę nemažą gyvenimo dalį, žmonės pradeda ieškoti sveikatos ir jaunystės keistose metodikose, apribojimuose ir kitose, organizmui neįprastose, naujovėse. Gyventi neįsiklausant į dietologų ir kitų autoritetingų specialistų nuomones yra labai lengva. Juolab jie iš pradžių įrodinėja viena, o paskui - diametraliai priešinga. Užtenka prisiminti kad ir pieną, kuris staiga tapo kenksmingas ir pavojingas, nors visada buvo giriamas kaip labai naudingas. Tačiau įsiklausyti į save, savo organizmą tapo labai nemadinga, nesvarbu, kad bet koks kitoks elgesys tikrai neturi nieko bendra su sveika gyvensena. Ir jeigu jūsų organizmas staiga užsimanė picos arba pagulėti ant sofos, galbūt jam tai yra būtina - ne dėl talijos, o dėl psichologinės pusiausvyros? Ir kas sakė, kad ji yra mažiau svarbi už kažkokius parametrus ir standartus?

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos