respublika.lt

Sunku suprasti, už ką reikia mokėti

2022 liepos 10 08:00:00
Olava STRIKULIENĖ

„Vakaro žinių" skaitytoja pasiskundė, kad jai, draustai privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), teko papildomai užmokėti už kraujo tyrimą, kurį teritorinė ligonių kasa ir taip apmoka gydymo įstaigai. Ar pacientai visada informuojami, kokias medicinines paslaugas gali gauti nemokamai?

×
nuotr. 4 nuotr.
Tyrimo norinčiam pacientui verta pasidomėti, už ką reikės mokėti ir kas yra nemokama. Egidijaus Jankausko nuotr.

 

Valstybinė ligonių kasa yra pateikusi gydymo įstaigoms medicininių paslaugų įkainių sąrašus. Jei žmogus yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu, jam už daugumą gydymo, tyrimo paslaugų apmoka teritorinės ligonių kasos (TLK). Iš Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tik pacientui reikia išsiaiškinti, ar gydymo įstaiga, į kurią pacientas kreipėsi, yra sudariusi sutartį su TLK.

Tačiau iš kur žmonėms žinoti, kokias paslaugas gali gauti dykai, jei ne visos gydymo įstaigos skelbia šių paslaugų sąrašus? Pvz., jurbarkietis pacientas šiuos sąrašus pamatys viešosios įstaigos Jurbarko ligoninės svetainėje. Taip pat, kaip ir pacientai Šilutėje. O alytiškis, kuris kreipsis pagalbos į Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninę, nemokamų paslaugų sąrašo nepamatys. Tik mokamas. Taip pat nežinos, už ką mokėti, o už ką - ne, ir skuodiškiai ligoniai. Bet ar tokias paslaugas, už kurias apmoka ligonių kasos, yra privaloma viešai skelbti?

Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Dmitrijus Kačiurinas paaiškino, kad apie nemokamas paslaugas apdraustiesiems skelbia VLK svetainė: „Mokamas paslaugas, jų kainas privalome skelbti mes, toks yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Tai galioja visoms ligoninėms."

Vienas kraujo lašas, o paslaugų - dešimtys

Tačiau ar visi pacientai ims ieškoti nemokamų paslaugų sąrašo VLK svetainėje? Paprasčiau paskambinti į vietos ligoninės registratūrą. O ką atsakyti skaitytojai, kuriai teko savo lėšomis primokėti už kraujo tyrimą?

VLK skelbia, kad apdraustiesiems nereiks mokėti už bendrą kraujo tyrimą, kurio metu nustatomi eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai), trombocitai (kraujo krešumą užtikrinantys kūneliai) ir leukocitai (baltieji kraujo kūneliai). Už PSDF lėšas atliekami ir biocheminiai kraujo tyrimai - lipodiagrama, kalio, natrio, bilirubino kiekio, šlapimo rūgšties, kreatinino, gliukozės, šarminės fosfatazės, asparagininės aminotransferazės bei alaninės aminotransferazės nustatymai. Apdrausti pacientai taip pat gali nemokamai nustatyti, kaip funkcionuoja jo skydliaukė (tireotropinio hormono kiekis), koks eritrocitų nusėdimo greitis ir C reaktyvinio baltymo kiekis.

Asociatyvi Eltos nuotr.

Tai tik dalis kraujo tyrimų, kuriuos per teritorines ligonių kasas gydymo įstaigoms apmoka PSDF. Vienais atvejais pakanka šeimos gydytojo siuntimo, kitais - siuntimą turi parašyti gydytojas specialistas. Tačiau, jei pacientas nori atlikti tyrimą be siuntimo, jam, nors ir apdraustam, teks mokėti pačiam. Bet vis vien pigiau nei privačiose gydymo įstaigose. Pavyzdžiui, jei žmogus norės nustatyti eritrocitų nusėdimo greitį privačiai, jam teks mokėti 5 eurus, o Kauno miesto poliklinikoje tokia paslauga neapdraustiems pacientams įvertinta tik
3,84 Eur.

Kitokie vilniečių kapiliarai

Atrodo, kad tyrimai pigūs. Tačiau paslauga išskaidyta į eilę paslaugų. Kaip kirpėjai savo paslaugą išskaido į plaukų plovimą, kirpimą, džiovinimą, sušukavimą, taip ir kraujo tyrimas išskaidomas į kraujo paėmimą ir patį tyrimą. Taip skaičiuojant, prie tyrimo reikia pridėti ir kapiliarinio ar veninio kraujo paėmimus.

Kauno miesto poliklinikoje kapiliarinio kraujo paėmimas ligonių kasoms kainuos 1 Eur, o Vilniaus universiteto ligoninės „Žalgirio" klinikoje - 1,48 Eur. Matyt, kažkuo skiriasi vilniečių ir kauniečių kapiliarai. Užtat šlapimo rūgšties, galinčios sukelti podagrą, nustatymas tiek Kaune, tiek Vilniuje kainuos ligonių kasoms vienodai - po 2,49 Eur. O Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje - tik 2,03 Eur.

Ar apdrausti pacientai tikrai žino, už kurias paslaugas mokėti privalo, o už kurias - užmoka ligonių kasos? Juk ne kiekvienas perskaitė visą VLK pateiktą medicininių paslaugų sąrašą. O jei perskaitė, žmonės, neturintys medicininio išsilavinimo, vargiai supranta, kas yra asparaginė aminotransferazė ir pan.

Skundų negavo

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė patikino, kad pacientas, apdraustas sveikatos draudimu, tik tada turi susimokėti, kai prašo papildomų tyrimų:

„Jei gydytojas nemano, kad pacientui reikia papildomų tyrimų, ligoninė reikalauja, kad pacientas susimokėtų pats. Pavyzdžiui, šeimos gydytojas kartą per metus siunčia nemokamai atlikti bendrojo cholesterolio tyrimą, o jei žmogus nori cholesterolio tyrimo su frakcijomis, turi pats susimokėti.

Kartais ligoninėje pacientas, šalia paskirtų vaistų, nori dar kitų vaistų įsilašinti. Tada papildomus vaistus pats nusiperka, bet už lašelinę, už slaugytojos darbą sulašinant vaistus nemoka.

Vitos Jurevičienės nuotr.

Būna, kad žmogus nueina į privačią kliniką, kuri sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa, bet PSDF limitas jau išnaudotas. Jei žmogus vis vien nori atlikti tyrimus, jam pasiūloma susimokėti. Anksčiau būdavo skundų, kad tenka mokėti už paslaugas, kurias apmoka PSDF, bet per kelerius pastaruosius metus skundų negavome."

Gal skundų negauta todėl, kad per pandemiją ir taip buvo sunku patekti į poliklinikas? Šeimos gydytojai ir specialistai konsultavo telefonu? Tačiau Lietuvos „Artrito" asociacijos prezidentė, panevėžietė Danutė Elžbieta Žagunienė taip pat patvirtino, kad asociacijos nariai gauna tik nemokamas medicinines paslaugas:

„Ne, nebuvo tokio atvejo, kad reikėtų primokėti. Visos - nemokamos. Mes neturime jokių mokamų paslaugų. Pas mus mankštos vykdomos nemokamai, visos reabilitacijos paslaugos nemokamai per visas devynias asociacijos organizacijas. Tik yra simboliškas nario mokestis - penki eurai per metus".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • PAREIGOS: Dėl vyriausiojo epidemiologo pareigybės likimo Sveikatos apsaugos ministerija apsispręsti ketina iki kitų metų vasaros.
  • VERDIKTAS: Vilniaus savivaldybė neturi sumokėti beveik 2 tūkst. eurų kompensacijos sostinės gyventojui už Vilkpėdėje, šalia Gerosios vilties žiedo, nulūžusios tuopos apgadintą 19 metų senumo automobilį BMW, galutinai nusprendė teismas.
  • LANKYTOJAI: Maitinimo įstaigose žmonių srautai yra sumenkę, sako Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
  • DUJOS: Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalą šeštadienį pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV ir Norvegijos - dujovežis atgabeno 150 tūkst. kubinių metrų dujų.
  • ODONTOLOGAI: Prie e.sveikatos prisijungti delsiantys odontologai kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą, prašydami atidėti įstatymu jiems numatytą prievolę prisijungti prie šios sistemos, kol bus sudarytos techninės galimybės tą padaryti pilna apimtimi.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • VAIRUOTOJAI: Sekmadienį Lietuvoje minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena – ja siekiama priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, susimąstyti, ar tinkamai elgiamės kelyje, ar rūpinamės savo ir kitų saugumu dalyvaudami eisme.
  • VALDYMAS: Parlamente registruotas siūlymas laikinai įvesti tiesioginį valdymą Lietuvos futbolo federacijoje prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
  • VILKAI: Naujam medžioklės sezonui Aplinkos ministerija siūlo nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais.
  • REKORDAS: Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojai dar pavasarį pasiekė Lietuvos rekordą – vos per 7 valandas daugiau nei 700 žmonių išmokė atlikti pradinio gaivinimo veiksmus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalinga autobusams stoti tuščiose stotelėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+6 +11 C

 

+10 +13 C

+13 +17 C

+11 +17 C

 

+11 +13 C

0-3 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s