respublika.lt

Sunerimo dėl nėščiųjų priežiūros

2020 vasario 27 12:12:51
Edita SIAVRIS

Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi skaitytoja Marija (vardas pakeistas) iš Kupiškio rajono. Besilaukianti moteris nerimavo, kodėl gydytoja taip retai jai skiria apžiūrą echoskopu.

×
nuotr. 2 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

 

Nėščioji pasakojo, jog nėštumui prižiūrėti lankosi Kupiškio rajono savivaldybės pirminės asmens sveikatos priežiūros centre ir ją stebina itin retai skiriamas tyrimas echoskopu. „Jau daugiau kaip tris mėnesius man neskiriamas tyrimas echoskopu, labai jaudinuosi, ar viskas gerai. Nes draugės pasakojo, jog jas echoskopu gydytojai žiūri kur kas dažniau, įvertina, ar vaisius gerai vystosi, ar nėra kokių anomalijų. Tiesa, jos eina privačiai. O mane Kupiškyje kitaip žiūri - atsiguli, tau pamaigo pilvą, gydytoja pasiėmus tokią liniuotę prideda prie manęs ir ausimi klauso vaisiaus širdies veiklos. Ir viskas. Kaip akmens amžiuje. Manau, vien iš šlapimo ir kraujo tyrimų nesuprasi, ar vaisiui viskas gerai. Su visa pagarba gydytojams ir sistemai, bet juk normalu nerimauti?“

Pašnekovė pasakojo, kad ją vos kartą žiūrėjo Kupiškio ligoninėje su echoskopu, kuris šiame mieste tikras deficitas. Pasirodo, kiekvieną antradienį echoskopą iš Pasvalio į Kupiškį atsiveža gydytojas, aparatu apžiūrimi visi - ir nėščiosios, ir kiti pacientai po traumų, ir pan.

„Tvarka yra nurodyta pagal ministro įsakymus. Šiaip du echoskopai priklauso per visą nėštumą. O jeigu yra kokie rodikliai, tai dar skiriamas“, - trumpai pakomentavo Kupiškio rajono savivaldybės pirminės asmens sveikatos priežiūros centro gydytoja ginekologė Milda Narmontienė.

Komentuoja buvusi Seimo narė, gydytoja ginekologė Vida Marija ČIGRIEJIENĖ:


Su kiekvienu apsilankymu echoskopas tikrai nėra būtinas, bet viską sprendžia gydantis gydytojas. Jeigu nėra jokio įtarimo, pirma echoskopija atliekama apie 12-16 nėštumo savaitę ir paskui jau antroje nėštumo pusėje. Žinoma, moteriai nuo 35 metų būtina pasidaryti genetinius tyrimus, tiesa, valstybė jų nekompensuoja. Genetika yra labai toli pažengusi, žmonės studijuoja gamtos mokslus geriausiuose universitetuose. Genetiniai tyrimai atliekami faktiškai kiekvieną ligą diagnozuojant.

Eilinis kraujo, šlapimo tyrimas rodo tik moters, o ne vaisiaus, būklę. Vaisiaus judesius galima sekti, kardiotakograma yra rašoma, stebimas vaisiaus augimas, ar jis normaliai vystosi. Jeigu yra mažiausias įtarimas, be abejo, papildomai atliekama echoskopija, bet kiekvieną sykį ją atlikti yra nesąmonė. Kita vertus, ar eilinis akušeris ginekologas taip jau detaliai žino echoskopiją? Jis žino tik pagrindus, bet niuansų gali ir nematyti.

Kvalifikuotose rankose niekas nebaisu. O kad medicinoje visada buvo, yra ir bus rizika, tai tiesa. Moterys šiais laikais gydytojų daug ko gali reikalauti. Buvo cezario pjūvio banga. Vos ne gimdymas pagal pareikalavimą. Pasakysiu kaip ilgametė gydytoja praktikė, - visko mačiau ir galiu komentuoti: kiekviena operacija yra rizika, geriausia naujagimiui gimti pačiam, jei nėra jokios kliūties mažajame dubenyje, moteris gali pagimdyti. Cezario pjūvio operacijos metu prapjaunama pilvo sienelė, gimda, pjūvis yra platokas. Vaikas gali gimti labiau pridusęs. O jeigu įvyks infekcinė komplikacija? Kiekviena operacija turi riziką, bet moterys nėra linkusios gimdyti pačios. Gydytojas turi elgtis taip, kaip jam leidžia sąžinė, kanonai. Moteris turi pagimdyti pati, todėl su ja reikia kalbėti, dirbti.

Šiais laikais daug moterų svarbi karjera, todėl jos atideda gimdymą. Dabar moterys gimdo apie 35 metus. Juk tai pačios moters pasirinkimas, kaip ji nori tvarkyti savo gyvenimą, karjerą. Aš ir pati savo pirmą vaiką gimdžiau 29 metų, tais laikais tai buvo gana vėlai. Užaugo ir gerai (šypsosi).

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s