respublika.lt

Sugrįžę tymai verčia nerimauti

(0)
Publikuota: 2019 vasario 19 12:02:11, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Kraštą krečia jau primiršta ūmi virusinė infekcinė liga - tymai. Tymų bomba praėjusių metų rudenį sprogo Visagine. Ji privertė atsigręžti į priežastis, kurios tymus sugrąžino. Neatmetama, kad tymams kelią atvėrė per pasaulį nusiritusi skiepų ignoravimo banga, kuriai pasidavėme ir mes. Kai skiepijimasis nebesiekia 95 proc., tymai tampa nebevaldomi. Specialistai nerimauja, kad Lietuva šį slenkstį jau peržengė.

 

Skiepai apsaugo ne tik patį asmenį nuo pavojingų infekcinių ligų, bet ir padeda sudaryti kolektyvinį imunitetą, kuris sukuriamas tada, kai paskiepijama pakankama dalis gyventojų ir tuo visuomenė apsaugoma nuo infekcijos plitimo nuo žmogus žmogui.

Gali pasibaigti blogiausiu

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė, praėjusiais metais Lietuvoje registruota 30 užsikrėtusių tymais, o per šių metų pusantro mėnesio jau patvirtintas 41 tymų ligos atvejis. Laboratorijoje tiriama dar apie 30 mėginių, paimtų iš asmenų, turėjusių kontaktą su tymais užsikrėtusiais žmonėmis. Aiškinamasi, ar jų kraujyje nėra tymų viruso sukėlėjo. Neatmetama, kad kai kurie įtarimai gali pasitvirtinti. „Sumažėjo skiepijimasis, dėl to ir turime tokius rezultatus“, - pastebėjo gydytoja epidemiologė. Nuo 2013 metų tymų atvejų pasitaikydavo kasmet, užpernai jų buvo du.

Pirminiai tymų simptomai yra tokie pat, kaip ir peršalimo ligų - pakyla temperatūra, gali skaudėti galvą, kamuoti kosulys, o bėrimas atsiranda tik po poros dienų. Pajutęs šiuos negalavimus žmogus turi kreiptis į gydytoją, o gydytojas pasakys, tymai ar ne tymai. Yra ir kitų subtilių tymų diagnostikos metodų. Ar įmanoma supainioti tymų simptomus su gripu? Kaip teigia specialistai, gripui bėrimai nebūdingi, o tymai turi specifinius bėrimus. Bėrimai galimi ir sergant kitomis ligomis, todėl daromi tyrimai, siunčiami į laboratoriją ir laukiama atsakymo. Blogai pasijutęs žmogus, eidamas pas gydytoją turėtų dėvėti medicininę kaukę, kad apsaugotų kitus.

Ar gali tymai baigtis mirtimi? „Taip, gali“, - patvirtina D.Razmuvienė. Europos regione, imant ne tik Europos Sąjungos valstybes, o platesne geografine prasme, 2018 m. tymais sirgo virš 82 tūkstančių žmonių, iš jų registruoti 72 mirties atvejai. Tymai yra agresyvus virusas ir jeigu tymai nukeliauja į plaučius, sukelia plaučių uždegimą, kuriam išgydyti vaistų nėra. Tymai yra virusas, kuris nepasiduoda jokiam gydymui. Yra tik simptominis gydymas. Pasaulis dar neišrado vaistų, kurie nugalėtų tymų virusą. Pasak D.Razmuvienės, tymų komplikacijos gali būti pačios sudėtingiausios: tyminiai plaučių uždegimai, ausų uždegimai - otitai, laringitai, galvos smegenų dangalų uždegimai.

Vaistų nėra, bet yra skiepai

„Tymų virusas yra labai lakus, o mes esame labai imlūs. Jeigu žmogus neskiepytas ar nepilnai skiepytas (negavęs dviejų skiepų nuo tymų viruso) ar nesirgęs tymais po bendravimo su sergančiu tymais asmeniu, jis turi 90-95 proc. tikimybę užsikrėsti tymais. Vienas sergantis gali užkrėsti 13-18 sveikų. Lietuvoje nuo tymų pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis skiepijami 15-16 mėnesių bei 6-7 metų vaikai. Tada imunitetas įgyjamas visam gyvenimui“, - pastebi gydytoja. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistės, kai kurios gydymo įstaigos nusistačiusios informuoti tėvus apie skiepus, bet atsakomybę turi jausti, domėtis ir patys tėvai. Vaikai juk negali nuspręsti - skiepytis ar ne, už tai atsakingi tėvai. Lietuvoje skiepyti nuo tymų pradėta 1964 m.

Pasak gydytojos D.Razmuvienės, pernai daugiau tymų viruso atvejų buvo Visagine, bet ir iki Visagino jau buvo sergančių. Serga žmonės tymais visoje Europoje. Taip yra dėl žemo skiepijimosi lygio. Turėjus kontaktą su sergančiu tymais, per pirmąsias tris paras nuo kontakto galima pasiskiepyti nemokamai. Kas nori pasiskiepyti profilaktiškai turi eiti pas savo šeimos gydytojus ir mokėti pinigus. Abejojant, esi paskiepytas, ar ne, taip pat reikia eiti pas šeimos gydytoją. Jis pasiųs ištirti kraują arba rekomenduos skiepytis.

Tymai iš Ukrainos

„Dabar pas mus ramu. Šiais metais buvo užregistruoti trys tymų atvejai sausio mėnesį, vasarį - nė vieno. Epidemija, regis, suvaldyta. Nuo sausio 10 d. nebuvo užregistruota nė vieno susirgimo tymais. Visi, kurie sirgo, pagydyti. Šiemet tymais sirgo du vaikai ir vienas suaugusysis. Vienas sirgusių vaikų pagal amžių dar neturėjo būti skiepijamas, nes nebuvo metukų, kitas vaikas buvo dvejų metų, bet jį skiepyti tėvai atsisakė“, - sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento Visagino skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Jadvyga Rakel. Ir tuoj susigriebė, kad reikėtų pabelsti į medį. Juk Visagine gyvena nemažai ukrainiečių, o šioje šalyje skiepijimai įstrigę.

Prisiminusi tymų protrūkį praėjusių metų lapkričio pabaigoje specialistė patikslino, kad pavojingos infekcijos kelias į Visaginą buvo visiškai išaiškintas. Nustatyta, kad ligos židinys buvo siuvimo įmonėje „Visatex“, o viena šios įstaigos darbuotoja per atostogas buvo išvažiavusi į savo gimtinę Ukrainoje. Tame krašte, kur viešėjo Visagine gyvenanti ukrainietė, tuo metu buvo registruojamas labai didelis sergamumas tymais. Moteris turėjo kontaktą su sergančiais ir, greičiausiai, pati užsikrėtė. „Nebuvo iš kur kitur infekcijos atvežti. Kadangi tymų pas mus seniai nebuvo, tai ir diagnozė iškart nebuvo tiksliai nustatyta. Taip tymai paplito. Sirgo daugiausia suaugę žmonės, daugumos skiepijimosi situacijos nepavyko išaiškinti. Sirgo ir vaikai, bet visi jie buvo neskiepyti“, - sakė J.Rakel.

***

Kalba skaičiai

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2016-2017 metais Europoje gerokai išaugo sergamumas tymais. 2016 m. užfiksuota 5,2 tūkst. atvejų, o 2017 m. - net 21 tūkst., iš jų 35 atvejai buvo mirtini.

Dažniausiai liga buvo diagnozuojama Rumunijoje (5562 atvejai), Italijoje (5006 atvejai) ir Ukrainoje (4767 atvejai).

Prasčiausia situacija užfiksuota Lvovo, Užkarpatės, Ivano Frankivsko, Odesos ir Černivcių regionuose. Pernai sergamumas Ukrainoje buvo net 70 kartų didesnis nei 2016-aisiais.

Nepavydėtina situacija ir šiemet. Nuo naujų metų diagnozuota net 20,6 tūkst. naujų infekcijos atvejų, iš jų net 12 tūkst. nustatyti vaikams. Neišvengta mirčių - 7 vaikų ir 4 suaugusiųjų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s