respublika.lt

Su savo organizmu geriau nežaisti

(0)
Publikuota: 2021 birželio 21 06:20:29, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vertėtų žinoti: saugi kūno masės mažinimo sparta - apie 0,5-1 kg per savaitę. EPA - Eltos nuotr.

Prieš atostogas daugelis susimąsto, kaip prieš pasirodant paplūdimyje galėtų greitai numesti keletą nereikalingų svorio kilogramų, kokios dietos griebtis. Gaila, bet kai kurios madingos dietos gali stipriai pakenkti sveikatai. Kas yra priimtina, o kas - tiesiog pavojinga?

 

Vertėtų žinoti: saugi kūno masės mažinimo sparta - apie 0,5-1 kg per savaitę. Taigi, jei iki atostogų liko mėnuo, nepakenkdami sveikatai galite numesti ne daugiau kaip 4,5-5 kg. Geriau nesirinkti itin griežtų dietų, kurių kalorijų norma per parą - 1000 ar mažiau.

„Keto" dieta (ketogeninė mityba)

60-75 proc. raciono - riebalai, 20-35 proc. baltymingi produktai, beveik visiškai atsisakoma angliavandenių. Ši dieta yra laikoma pavojingiausia sveikatai, nes racionas yra perkrautas riebalų ir baltymų ir beveik be angliavandenių, pagrindinių energijos šaltinių.

Keto dieta veiksmingai padeda numesti svorio trumpam laikui, bet yra didelė tikimybė, kad svorį greitai atgausite, ir su kaupu. Be to, ji kelia pavojų sveikatai. Mažo maistinių skaidulų (ląstelienos) kiekio ir daug sočiųjų riebalų vartojimas - širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo rizikos veiksnys. Ribojant daug angliavandenių turinčius produktus dažnai ima trūkti vitaminų (ypač C ir B grupės) ir mineralinių medžiagų.

Kiti šalutiniai mažo angliavandenių kiekio dietos poveikiai - silpnumas, apatija, galvos skausmas, vidurių užkietėjimas.

Atskira mityba

Grindžiama teorija apie tai, kad sumaišyti įvairūs maisto produktai yra blogai virškinami ir blogai įsisavinami, nes „konfliktuoja" skirtingoms maisto grupėms priklausantys produktai ir įvairaus rūgštingumo skrandžio ir žarnyno sekretai. Dėl to esą atsiranda nemalonių pojūčių pilve, ima pykinti, deginti rėmuo ir pan.

Iš tiesų žmogaus virškinimo sistema yra sukurta taip, kad galėtų virškinti įvairų maistą, o netoleravimo simptomai dažniausiai būna susiję su skrandžio ir žarnyno ligomis. Organizmui nuolatos reikia visų maistinių medžiagų. Medžiagų apykaitos procesai vyksta be perstojo, todėl ši teorija yra klaidinga.

Dieta pagal kraujo grupę

Autoriai bando įtikinti, kad žmonės su tam tikra kraujo grupe pasižymi genetiniais ypatumais, turinčiais įtakos virškinimui ir įvairių maisto medžiagų įsisavinimui. Pavyzdžiui, žmonėms su I grupės krauju rekomenduojama maitintis daugiausia mėsos produktais, II grupės - daugiausia augaliniu maistu, atsisakant pieno produktų, mėsos ir kavos, III grupės - pieno produktais ir mėsa, bet vengti ankštinių, pomidorų ir t.t. Teikiant pirmenybę vienos rūšies maistui, pažeidžiama maisto medžiagų pusiausvyra ir tai gali nepalankiai paveikti sveikatą.

„Šarminė" dieta (šarminanti mityba)

Yra artima vegetariškai mitybai, nes „šarminančiu" poveikiu pasižymi daugiausia augalinės kilmės produktai. Todėl gyvulinės kilmės maistas racione yra ribojamas.Tačiau žmogaus kraujo pH rodiklis - nuolatinis dydis, palaikomas kraujo buferinių sistemų, ir maisto produktais jo pakeisti nepavyks. Paprastai pH poslinkis į vieną ar kitą pusę - sunkių patologinių būsenų (inkstų ligos, dideli nudegimai, smarki dehidratacija) pasekmė ir su mityba niekaip nėra susijęs.

„Augalinės" mitybos pliusų yra. Vartojant daugiau nekaloringų augalinės kilmės produktų ir apribojus kaloringą gyvulinės kilmės maistą išties galima suliesėti. Gaunant daug maistinių skaidulų, iš organizmo yra šalinamas perteklinis cholesterolis, gliukozė ir užkertamas kelias aterosklerozei, cukriniam diabetui, hipertenzijai, kai kurių formų onkologinėms ligoms ir vidurių užkietėjimui vystytis, suteikiamas sotumo jausmas. Augaliniame maiste yra daug kalio ir magnio ir mažai - natrio. Augalų fitoncidai pasižymi priešbakteriniu poveikiu.

Pagrindiniai trūkumai: kai kurių amino rūgščių trūkumas (ypač su siera), nepakankamai gaunama vitaminų D ir B12, o atsisakius pieno produktų - vitamino B2, makro- ir mikroelementų (kalcio, geležies, cinko ir jodo).

„Paleo" dieta (pirmykščių žmonių dieta)

Principas - maitintis kaip mūsų protėviai paleolito epochoje: mėsa, žuvimi, daržovėmis ir žalumynais. Visiškai atsisakoma perdirbtų produktų ir greitojo maisto. Raciono pagrindas - raudona mėsa (su sąlyga, kad gyvulys maitinosi žole), paukštiena, jūros gėrybės, kiaušiniai, taip pat vaisiai ir nekrakmolingos daržovės. Atsisakoma pieno produktų, grūdinių ir ankštinių, pusfabrikačių, druskos ir cukraus.

Pagrindinis pliusas - „paleo" dieta padeda numesti svorio, ir nemažai. Trūkumai: greitas nuovargis, vangumas ir dirglumas, viduriavimas. Be to, tokia dieta gan brangiai atsieina: paprastos jautienos pirkti negalima, o už ūkininkų užaugintą ir gyvulių iš ekologinių ūkių mėsą teks nemažai pakloti.

Protarpinis badavimas 16:8

Esmė: 8 valandas galima valgyti bet ką, o 16 valandų - nevalgyti nieko. Paprasčiausia yra pasirinkti 16 val. badavimo „langą", į kurį įeina miego laikas ir vengti valgio likus 2-3 val. iki miego.

Tokios dietos laikytis yra lengviausia ir galima greitai suliesėti. Tačiau badavimas gan ilgą laiką (16 val. ir daugiau) - stiprus stresas organizmui, skatinantis pertvarkyti medžiagų apykaitos procesus į riebalų kaupimo pusę. Organizmas „įsimena" alkio jausmą ir stengiasi per kitą valgymą pasidaryti atsargų „juodai dienai".

Šalutinis poveikis: alkis, silpnumas ir nuovargis pradiniu laikotarpiu, persivalgymas 8 valandų laikotarpiu.

„Sirtfood" dieta

Jos pagrindas - produktai, kurie didina unikalių savybių baltymų - sirtuinų - kiekį organizme. Tai, pavyzdžiui, lapiniai kopūstai, gražgarstės, alyvuogių aliejus, petražolės, grikiai, juoda kava, žalioji arbata, salierai, raudonieji svogūnai, česnakai, obuoliai, citrusiniai, braškės, datulės, juodasis šokoladas.

Kai kurių mokslininkų nuomone sirtuinai atkuria pažeistą DNR, lėtina senėjimo procesus, didina atsparumą stresui ir ligoms, gerina medžiagų apykaitą. Dėl greitų rezultatų ir anti age efekto yra vadinama „nuotakų dieta". Greitai padės atsikratyti keleto nereikalingų kilogramų. Tai vienintelė dieta, kurios laikantis leidžiama išgerti raudonojo vyno ir suvalgyti tamsaus šokolado su ne mažesniu kaip 85 proc. kakavos (suprantama, protingais kiekiais), nes juose gausu antioksidanto resverastrolio, kaip ir graikiniuose riešutuose, grikiuose, kaparėliuose, raudonuosiuose svogūnuose.

1-3 savaitės dienomis leidžiama valgyti vieną kartą, vartojant daug sirtuinų turinčių produktų ir išgerti tris stiklines žaliųjų sulčių (iš obuolių, salierų, citrinų, gražgarsčių, petražolių). Kaloringumas - ne daugiau kaip 1000 kcal per dieną. 4-7 savaitės dienomis - valgyti du kartus per dieną „sirtfood" patiekalus ir išgerti dvi porcijas žaliųjų sulčių per dieną. Bendras dienos kalorijų skaičius - 1500 kcal.

Dietos trūkumas - baltymų ribojimas. Dėl jų trūkumo sutrinka medžiagų apykaitos procesai ir mažėja raumenų masė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +26 C

+14 +21 C

+13 +20 C

+17 +28 C

+19 +26 C

+17 +22 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s