Kiekvieną vasarą medikams tenka teikti pagalbą žmonėms, nukentėjusiems nuo pavojingų augalų - Sosnovskio barščių. Specialistai teigia, kad šie augalai pavojingiausi vasaros viduryje, kai pats jų žydėjimas, o orai ypač šilti.
Sosnovskio barštis - tai iš Kaukazo kilęs sunkiai išnaikinamas augalas. Į Lietuvą Sosnovskio barščiai atkeliavo prieš daugiau nei 50 metų - tarybiniais laikais šie augalai laikyti itin tinkamais silosui, tad niekam nerūpėjo, kad jie pavojingi žmonių sveikatai. Žmonės augino juos ir dėl grožio kaip dekoratyvinius augalus, tačiau tada nežinojo, kokia bėda laukia.
Pastaraisiais metais, gausėjant neprižiūrimų laukų, pakelių ir dykviečių, šie augalai nekontroliuojamai išplito beveik visoje Lietuvos teritorijoje. Tad didžiuliai odą deginantys augalai žaliuoja kaimo vietovių pakelėse, pievose ir net miestuose. Pavojingiausi jie vasaros viduryje, kai žydi.
Sukelia stiprius nudegimus
Visos Sosnovskio barščių dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno - furanokumarino. Jų sultyse taip pat yra medžiagų, kurios fotojautrina odą ir gali sukelti 1-3 laipsnio odos nudegimus. Kitaip sakant, sultyse susikaupusios medžiagos padidina odos jautrumą saulės šviesai, todėl, patekusios ant odos augalo sultys sukelia nudegimus, iššoka vandeningos pūslės, audiniai patinsta. Pūslėms pratrūkus, susidaro sunkiai gyjančios žaizdos. Joms užgijus, lieka nenykstančios rudos dėmės ir randai. Ši liga vadinama fotodermatitu.
Fotodermatitas - tai atvirų odos vietų uždegimas, atsiradęs dėl išoriškai ant odos ar į organizmo vidų patekusių medžiagų sąveikos su ultravioletiniais spinduliais. Tad labiausiai Sosnovskio barščių reikia vengti saulėtomis dienomis.
Negydoma oda gali supūliuoti, prasidėti infekcijos. Todėl ant odos pastebėjus nuodingų sulčių pirmiausia reikėtų vengti saulės ir kenksmingą skystį nuplauti vandeniu. Tačiau ir be saulės augalo išskiriama medžiaga gali sudirginti odą ir sukelti uždegimą, tad patartina nedelsiant kreiptis į medikus. Kartais nuo labai smarkiai veikiančio dirgiklio gali prasidėti audinių nekrozė, atsirasti randų.
Fotodermatitą diagnozuoja ir gydo dermatovenerologai, alergologai, bendrosios praktikos, vidaus ligų gydytojai, pediatrai. Ši liga gydoma vaistais nuo alergijos ir tepalais.
Skiriami antihistamininiai preparatai, jei jie nepadeda - skiriamas gydymas hormonais-gliukokortikoidais, tačiau jų efektyvumas šios ligos atžvilgiu nėra iki galo patvirtintas tyrimų. Fotodermatito gydymas trunka apie mėnesį, tačiau ant odos tamsios augalų dėmės gali išlikti net keletą mėnesių.
Patartina net nesiartinti
Sosnovskio barščius pavojinga ne tik liesti, laužyti, bet ir būti arti jų - augalai gali apnuodyti net žmogaus kvėpavimo organus.
Jų kvapas, žiedadulkės ir sultys sukelia stiprią alergiją, dėl eterinių šių augalų aliejų poveikio kai kuriems žmonėms gali skaudėti galvą, juos pykina, svaigsta galva. Jeigu pabuvus šalia Sosnovskio barščių jums pasireiškė tokie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Jeigu nuodų pakliuvo ant gleivinės, nesvarbu akies ar burnos, nedelsdami skubėkite pas medikus.
Pavojingų augalų yra daugiau
Fotodermatitą gali sukelti ir daugiau augalų, pavyzdžiui, jonažolės, rūtos. Kiti augalai sukelia įvairias kitas ligas, dažniausiai - alergijas, apsinuodijimus.
Dažniausiai nuo augalų nukenčia vaikai, nes jie yra smalsūs. Be to, vaikų odelė yra kelis kartus jautresnė negu suaugusiųjų. Todėl leidžiant laiką gamtoje medikai pataria vaikus ypač saugoti ir prižiūrėti.
Skirtingi nuodingieji augalai pažeidžia skirtingus organus, todėl apsinuodijimo simptomai yra nevienodi. Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti iškart, praėjus 1-6 valandoms, o kartais net po paros.
Tai gali būti deginantis lūpų skausmas, gali sutinti liežuvis, sutrikti regėjimas ir ištikti daugybė kitų sveikatos bėdų. Gali aptemti sąmonė, prasidėti traukuliai. Kai kuriais atvejais, nesuteikus pagalbos, apsinuodijęs žmogus gali numirti per valandą.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"