respublika.lt

Skiepytis nuo COVID-19 infekcijos patartina ir sergantiems epilepsija

(0)
Publikuota: 2021 vasario 13 14:25:00, Birutė Mačienė, Elta
×

Kasmet vasario mėnesį minima Europos epilepsijos diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir gyvenimo ja sergant specifiką. Prasidėjus skiepijimams COVID-19 vakcina, epilepsija sergantiesiems (bei jų artimiesiems) aktualu sužinoti, ar tai nepavojinga.

 

Tarptautinės lygos prieš epilepsiją (ILAE) rekomendacijomis dėl sergančiųjų epilepsija skiepijimo COVID-19 vakcina besiremiančių gydytojų nuomone, sergantiesiems epilepsija, kaip ir sergantiems kitomis lėtinėmis ligomis, skiepytis rekomenduojama, pažymima Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų pranešime.

Kauno klinikų Retų ligų kompetencijų Epilepsijos centro vadovė gydytoja neurologė doc. Giedrė Gelžinienė patvirtina, kad pagal šiuo metu gydytojams ir mokslininkams žinomus tyrimų duomenis, nenustatyta, kad epilepsija didintų riziką patirti COVID-19 vakcinos nepageidaujamus poveikius. Sergantiems epilepsija asmenims rizika susirgti COVID-19 ir patirti galimas komplikacijas nusveria nepageidaujamų COVID-19 vakcinos poveikių riziką.

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr. Ieva Bajoriūnienė irgi tvirtina, kad vakcinų suformuotas imunitetas gelbsti nuo COVID-19 ligos ir gali apsaugoti nuo sunkių jos formų bei komplikacijų. Skiepų suformuotas imunitetas taip pat gali padėti išvengti dėl infekcijos paūmėjusios pagrindinės lėtinės ligos.

Tačiau pabrėžiama, kad epilepsija sergantis žmogus, net jei šiuo metu liga suvaldyta ir jis priepuolių nepatiria, prieš skiepijantis COVID-19 vakcina (kaip ir prieš bet kuriuos kitus skiepus), turėtų informuoti tą procedūrą atliekantį personalą ir gydytoją, jog serga epilepsija. Taip pat patartina informuoti ir apie kitas ligas ar buvusias alergines reakcijas.

„Šiuo metu neturime informacijos, kad pati COVID-19 vakcina sergantiems epilepsija didintų riziką patirti epilepsijos priepuolį pasiskiepijus. Tačiau šią riziką gali didinti jaučiamas nerimas ar įtampa, todėl prieš vakcinaciją aptarkite jums rūpimus klausimus su savo šeimos gydytoju ar gydytoju neurologu. Apie skiepijimo procedūros eigą klauskite ją atliekančio personalo ar jiems padedančių medicinos darbuotojų“, – pataria gydytoja neurologė LSMU doc. G. Gelžinienė.

Taip pat ji priduria, kad šiuo metu nėra ir duomenų, kad epilepsija didintų nepageidaujamų COVID-19 vakcinos poveikių riziką, ar sergančiųjų epilepsija patiriamos šalutinės reakcijos būtų sunkesnės. Tikėtina, kad jos neturėtų skirtis nuo jau žinomų nepageidaujamų poveikių ir jų pasireiškimo dažnumo.

Tačiau G. Gelžinienė atkreipia dėmesį į tai, kad kai kurios nepageidaujamos vakcinos reakcijos sergantiems epilepsija gali būti pavojingesnės. Kaip ir pasiskiepijus bet kuria kita vakcina, po COVID-19 vakcinos gali pakilti kūno temperatūra, o kai kuriems sergantiesiems epilepsija priepuoliai dažniau ištinka karščiavimo metu. Šią riziką galima sumažinti per pirmąsias 48 valandas po skiepo reguliariai arba karščiavimo metu vartojant temperatūrą mažinančius vaistus, pavyzdžiui, paracetamolį.

Kauno klinikų gydytojų teigimu, šiuo metu turima informacija rodo, kad vaistai nuo epilepsijos neturėtų daryti įtakos COVID-19 vakcinos poveikiui, o vakcina neturėtų veikti vaistų nuo epilepsijos veiksmingumo. Bet jei po pirmosios pasireiškė sunki alerginė reakcija, pavyzdžiui, anafilaksija, negalima skiepytis antrąja vakcinos doze.

Labai svarbu suprasti, kad nepageidaujami poveikiai į skiepus gali pasireikšti. Dažniausiai jie yra lengvi ir vidutinio sunkumo, todėl praeina per kelias dienas. Pavyzdžiui, skausmas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos, raumenų ir sąnarių skausmas, šaltkrėtis ir padidėjusi kūno temperatūra. Patyrus šias šalutines reakcijas, skiepytis galima, tačiau prieš skiepijantis antrąja vakcinos doze būtina pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

„Šiuo metu Lietuvoje naudojamos kelios skirtingos struktūros vakcinos nuo COVID-19 ligos. Visos jos formuoja imuninės sistemos atsaką į SARS-CoV-2S baltymą – neutralizuojančių antikūnų ir specifinių limfocitų susidarymą. Šiandien turima informacija rodo, jog visos Lietuvoje naudojamos vakcinos pasižymi pakankamu efektyvumu ir saugumu, skiriant jas įvairių grupių asmenims.

Dabartinės vakcinos sumažina riziką susirgti COVID-19, tačiau šiuo metu nėra pakankamai duomenų, ar paskiepyti žmonės negali perduoti COVID-19 viruso ir užkrėsti kitus. Todėl pasiskiepijus COVID-19 vakcina, turite ir toliau dėvėti veido kaukę ir laikytis fizinio atstumo“, – primena gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr I. Bajoriūnienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s