respublika.lt

SAM: prasidėjus mokslo metams, ribojimų gali atsirasti, tačiau ne tokių baisių kaip buvo

2022 rugpjūčio 12 11:50:46
Danas NAGELĖ

„Vakaro žinioms" rengiant straipsnį apie karantiną, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nusprendė surengti spaudos konferenciją šiuo klausimu. Anot jo, rudenį, kai į švietimo įstaigas sugrįš moksleiviai bei studentai, o į darbovietes - vasarą atostogavę žmonės, užkrato atvejų gali daugėti, todėl atskirose savivaldybėse gali būti paskelbta epidemija, lemsianti ir kai kuriuos ribojimus.

×
nuotr. 5 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Eltos nuotr.

 

„Apibendrinant tai, ką matome, išvada yra tokia, kad Lietuvoje tikrai nėra pagrindo kalbėti apie ekstremaliosios situacijos skelbimą. Nėra jokio pagrindo kalbėti apie nacionalinio karantino skelbimą", - vakar žurnalistams per spaudos konferenciją pareiškė A.Dulkys.

Visgi, jo teigimu, į epidemiologinę situaciją šalyje būtina žvelgti lanksčiai: sprendimams suvaldyti COVID-19 plitimą svarbūs ne tik fiksuojami naujų užsikrėtimų skaičiai.

„Sprendimams priimti žiūrima ne tik į atvejus, bet ir į tai, kiek yra pacientų ligoninėse, ir į tai, kokia situacija yra intensyvioje terapijoje bei reanimacijoje. Visas šešias savaites Lietuvoje situacija yra stabili, pacientų skaičius yra 130-140. Reanimacijoje skaičius sukasi tarp 5 ir 10", - teigė jis. Tokie skaičiai, akcentavo ministras, nepalyginamai mažesni nei buvo praėjusiais metais, kai ligoninėse būdavo ir po 2500 bei daugiau pacientų, o reanimacijoje - 240-260.

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Tiesa, A.Dulkys patikslino: nors dabar atrodo, kad valstybės mastu skelbti ekstremaliąją situaciją ar karantiną nereikės, epidemijos galės būti skelbiamos lokaliai savivaldybėse.

„Turėjome gripo epidemiją, kurią skelbdavome dar iki COVID-19 susirgimo tam tikrose savivaldybėse. Šiuo metu papildome šitą tvarką ir COVID-19 susirgimu, kadangi jis yra virusas, plintantis oro lašeliniu keliu, ir taip pat užsikrečiamas", - A.Dulkį papildė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Pasak jos, epidemija būtų įvedama, savaitiniam sergamumo rodikliui 100 tūkst. gyventojų pasiekus 1,5 tūkst. atvejų. Tačiau būtų skaičiuojami ne tik COVID-19 ligos atvejai - prie jų būtų sumuojami ir gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejai. Taip pat svarbiu rodikliu taps lovų ligoninėse užimtumas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras siūlys savivaldybei skelbti epidemiją, jei savivaldybės ligoninėje bus užimta 1200 stacionarių lovų arba 120 reanimacinių lovų.

„Epidemijos metu taip pat gali būti sprendimai dėl renginių organizavimo, dėl kitų ribojimų gali atsirasti sprendimai. Bet tik lokaliai, savivaldybės teritorijoje", - paaiškino viceministrė.

Pasak A.Dulkio, šiuo metu situacija Lietuvos ligoninėse yra stabili, tačiau spaudimą patiria pirmosios grandies sveikatos priežiūros įstaigos.

„Mes turime tam tikrą įtampą pirminėje grandyje, kurioje dirba šeimos gydytojai, poliklinikos. Todėl mums reikia naujų įrankių atitinkamai ruošiantis rudeniui", - kalbėjo ministras.

Pasak jo, savikontrolės mechanizmo įvedimas padės sumažinti šį apkrovimą bei mažins medikų kontaktą su užsikrėtusiaisiais COVID-19.

A.Bilotienė-Motiejūnienė paaiškino, kaip jau nuo kitos savaitės veiks tas savikontrolės mechanizmas. Pasirodo, kad būtų sumažintas krūvis šeimos gydytojams, „koroną" diagnozuoti bus galima patiems savikontrolės testu, kurį galima įsigyti vaistinėje. Testo rezultatą reikės nusiųsti šeimos gydytojui ir į gydymo įstaigą vykti nereikės.

EPA-ELTA nuotr.

„Jeigu mes turime simptomų ir atliekame tokį testą, nusiuntus testo atsakymą savo šeimos gydytojui, galima bus turėti e.sveikatos sistemoje įrašą, kad sirgęs COVID liga. Šiandien tokios galimybės nėra, reikia atvykti į gydymo įstaigą atlikti greitąjį antigeno testą arba, jeigu sudėtingesnė sveikatos situacija, vykstama į ligoninių priėmimą atlikti PGR testą", - teigė viceministrė.

Pasak jos, ir šiuo metu galima patiems testuotis ir, jei atsakymas teigiamas, paskambinti gydytojui bei apie tai informuoti - tokiu atveju išrašomas laikinas nedarbingumas. Tačiau neatvykus į gydymo įstaigą testuotis papildomai, e.sveikatoje įrašoma, kad žmogus pasigavo ne „koroną", o ūmią viršutinių kvėpavimo takų infekciją. Atrodytų, koks skirtumas, kas įrašoma, jei vis tiek gauni nedarbingumą. Tačiau, anot A.Bilotienės-Motiejūnienės, tai gali būti svarbu, kad ligos istorija būtų kuo tikslesnė. Bent jau dėl to, jei vėliau norėsi gauti dar vieną skiepų dozę.

Žurnalistų paklausta, kaip bus užtikrinta, ar žmogus šeimos gydytojui atsiuntė tikrai savo, o ne užsikrėtusio šeimos nario ar draugo testo rezultatą, viceministrė atsakė, kad žmonėmis ketinama pasitikėti. Nors neatmetė, kad piktnaudžiavimo atvejų pasitaikys.

Tiesa, ji patikslino, kad savikontrolės testai sudarys galimybę turėti įrašą e.sveikatoje, tačiau taip nesuformuojamas ES sertifikatas apie persirgtą COVID-19 ligą - tam reikia greitojo antigeno testo arba PGR, atlikto gydymo įstaigoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
  • VALDYMAS: Parlamente registruotas siūlymas laikinai įvesti tiesioginį valdymą Lietuvos futbolo federacijoje prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
  • VILKAI: Naujam medžioklės sezonui Aplinkos ministerija siūlo nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais.
  • REKORDAS: Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojai dar pavasarį pasiekė Lietuvos rekordą – vos per 7 valandas daugiau nei 700 žmonių išmokė atlikti pradinio gaivinimo veiksmus.
  • BOMBOS: Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų išminuotojai penktadienį Radviliškio rajone neutralizavo durpyne rastas aviacines bombas.
  • SIUNTOS: Tarptautinių skubių siuntų bendrovės „DHL Express“ paslaugos kitąmet Lietuvoje vidutiniškai brangs 13,9 proc., pranešė įmonė.
  • KOMPENSACIJA: Kaip pranešė Lietuvos energetikos agentūra, jos paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensuoti dalį įsirengiamų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų išlaidų pirmosiomis savaitėmis pritraukė 461 susidomėjusių gyventojų.
  • ORKESTRAS: Rugsėjo 24 d., 19 val. koncertu Nacionalinėje filharmonijoje 62-ąjį sezoną pradės Lietuvos kamerinis orkestras - sezono pradžios proga orkestras koncertuos su vienu žymiausių dabarties lietuvių pianistų Andriumi Žlabiu.
  • IDĖJOS: Vilniaus savivaldybė kviečia architektus dalyvauti architektūros idėjų konkursuose keturioms naujoms ugdymo įstaigoms: vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei planuojamoms statyti progimnazijoms Pavilnyje ir Perkūnkiemyje.
  • ELEKTRA: Estijos valstybinės perdavimo tinklų operatorės „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimagis pareiškė, jog jei Baltijos šalių elektros sistema būtų staigiai atjungta nuo Rusijos sistemos, prireiktų 8,5 teravatvalandžių dujų elektrinėms kūrenti, o dabartinėmis rinkos kainomis toks dujų kiekis atsieitų 1–1,5 mlrd. eurų.
  • PANDEMIJA: Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį pareiškė, kad „iš medicininio požiūrio“ koronaviruso pandemija yra įveikta.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalinga autobusams stoti tuščiose stotelėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+3 +9 C

 

+7 +10 C

+12 +15 C

+12 +16 C

 

+13 +15 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s