respublika.lt

SAM: prasidėjus mokslo metams, ribojimų gali atsirasti, tačiau ne tokių baisių kaip buvo

(131)
Publikuota: 2022 rugpjūčio 12 11:50:46, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Eltos nuotr.

„Vakaro žinioms" rengiant straipsnį apie karantiną, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nusprendė surengti spaudos konferenciją šiuo klausimu. Anot jo, rudenį, kai į švietimo įstaigas sugrįš moksleiviai bei studentai, o į darbovietes - vasarą atostogavę žmonės, užkrato atvejų gali daugėti, todėl atskirose savivaldybėse gali būti paskelbta epidemija, lemsianti ir kai kuriuos ribojimus.

 

„Apibendrinant tai, ką matome, išvada yra tokia, kad Lietuvoje tikrai nėra pagrindo kalbėti apie ekstremaliosios situacijos skelbimą. Nėra jokio pagrindo kalbėti apie nacionalinio karantino skelbimą", - vakar žurnalistams per spaudos konferenciją pareiškė A.Dulkys.

Visgi, jo teigimu, į epidemiologinę situaciją šalyje būtina žvelgti lanksčiai: sprendimams suvaldyti COVID-19 plitimą svarbūs ne tik fiksuojami naujų užsikrėtimų skaičiai.

„Sprendimams priimti žiūrima ne tik į atvejus, bet ir į tai, kiek yra pacientų ligoninėse, ir į tai, kokia situacija yra intensyvioje terapijoje bei reanimacijoje. Visas šešias savaites Lietuvoje situacija yra stabili, pacientų skaičius yra 130-140. Reanimacijoje skaičius sukasi tarp 5 ir 10", - teigė jis. Tokie skaičiai, akcentavo ministras, nepalyginamai mažesni nei buvo praėjusiais metais, kai ligoninėse būdavo ir po 2500 bei daugiau pacientų, o reanimacijoje - 240-260.

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Tiesa, A.Dulkys patikslino: nors dabar atrodo, kad valstybės mastu skelbti ekstremaliąją situaciją ar karantiną nereikės, epidemijos galės būti skelbiamos lokaliai savivaldybėse.

„Turėjome gripo epidemiją, kurią skelbdavome dar iki COVID-19 susirgimo tam tikrose savivaldybėse. Šiuo metu papildome šitą tvarką ir COVID-19 susirgimu, kadangi jis yra virusas, plintantis oro lašeliniu keliu, ir taip pat užsikrečiamas", - A.Dulkį papildė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Pasak jos, epidemija būtų įvedama, savaitiniam sergamumo rodikliui 100 tūkst. gyventojų pasiekus 1,5 tūkst. atvejų. Tačiau būtų skaičiuojami ne tik COVID-19 ligos atvejai - prie jų būtų sumuojami ir gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejai. Taip pat svarbiu rodikliu taps lovų ligoninėse užimtumas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras siūlys savivaldybei skelbti epidemiją, jei savivaldybės ligoninėje bus užimta 1200 stacionarių lovų arba 120 reanimacinių lovų.

„Epidemijos metu taip pat gali būti sprendimai dėl renginių organizavimo, dėl kitų ribojimų gali atsirasti sprendimai. Bet tik lokaliai, savivaldybės teritorijoje", - paaiškino viceministrė.

Pasak A.Dulkio, šiuo metu situacija Lietuvos ligoninėse yra stabili, tačiau spaudimą patiria pirmosios grandies sveikatos priežiūros įstaigos.

„Mes turime tam tikrą įtampą pirminėje grandyje, kurioje dirba šeimos gydytojai, poliklinikos. Todėl mums reikia naujų įrankių atitinkamai ruošiantis rudeniui", - kalbėjo ministras.

Pasak jo, savikontrolės mechanizmo įvedimas padės sumažinti šį apkrovimą bei mažins medikų kontaktą su užsikrėtusiaisiais COVID-19.

A.Bilotienė-Motiejūnienė paaiškino, kaip jau nuo kitos savaitės veiks tas savikontrolės mechanizmas. Pasirodo, kad būtų sumažintas krūvis šeimos gydytojams, „koroną" diagnozuoti bus galima patiems savikontrolės testu, kurį galima įsigyti vaistinėje. Testo rezultatą reikės nusiųsti šeimos gydytojui ir į gydymo įstaigą vykti nereikės.

EPA-ELTA nuotr.

„Jeigu mes turime simptomų ir atliekame tokį testą, nusiuntus testo atsakymą savo šeimos gydytojui, galima bus turėti e.sveikatos sistemoje įrašą, kad sirgęs COVID liga. Šiandien tokios galimybės nėra, reikia atvykti į gydymo įstaigą atlikti greitąjį antigeno testą arba, jeigu sudėtingesnė sveikatos situacija, vykstama į ligoninių priėmimą atlikti PGR testą", - teigė viceministrė.

Pasak jos, ir šiuo metu galima patiems testuotis ir, jei atsakymas teigiamas, paskambinti gydytojui bei apie tai informuoti - tokiu atveju išrašomas laikinas nedarbingumas. Tačiau neatvykus į gydymo įstaigą testuotis papildomai, e.sveikatoje įrašoma, kad žmogus pasigavo ne „koroną", o ūmią viršutinių kvėpavimo takų infekciją. Atrodytų, koks skirtumas, kas įrašoma, jei vis tiek gauni nedarbingumą. Tačiau, anot A.Bilotienės-Motiejūnienės, tai gali būti svarbu, kad ligos istorija būtų kuo tikslesnė. Bent jau dėl to, jei vėliau norėsi gauti dar vieną skiepų dozę.

Žurnalistų paklausta, kaip bus užtikrinta, ar žmogus šeimos gydytojui atsiuntė tikrai savo, o ne užsikrėtusio šeimos nario ar draugo testo rezultatą, viceministrė atsakė, kad žmonėmis ketinama pasitikėti. Nors neatmetė, kad piktnaudžiavimo atvejų pasitaikys.

Tiesa, ji patikslino, kad savikontrolės testai sudarys galimybę turėti įrašą e.sveikatoje, tačiau taip nesuformuojamas ES sertifikatas apie persirgtą COVID-19 ligą - tam reikia greitojo antigeno testo arba PGR, atlikto gydymo įstaigoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (131)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s