respublika.lt

R.Lingienė: visi Lietuvos oro uostai rengiasi kovai su koronavirusu

papildyta A.Verygos komentaru

(0)
Publikuota: 2020 sausio 27 16:06:50, Gailė Jaruševičiūtė, Elta
×
nuotr. 9 nuotr.
Vilniaus oro uoste teikiama informacija dėl koronaviruso. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė patikino, kad, Kinijoje plintant koronavirusui, visuose Lietuvos oro uostuose imamasi saugos priemonių, kad būtų patikrinta Kinijoje besilankiusių ir su asmenimis iš Kinijos kontaktavusių žmonių sveikata. R. Lingienės teigimu, panikos kelti tikrai nereikia, tačiau budrumas turi būti padidintas.

 

„Tikriname keliavusių į Kinijos Respubliką dviejų savaičių laikotarpyje, klausiame apie jų sveikatos būklę. Šių darbų tikslas yra siekti visomis išgalėmis, kad į šalį nebūtų įvežtas koronavirusas, o jeigu jis būtų įvežtas, kad jis būtų sustabdytas pačiuose patekimo į šalį vartuose – Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose“, – sakė R. Lingienė.

„Antrasis tikslas yra – kuriam skiriame daug dėmesio – teikti informaciją žmonėms. Ką daryti, jei buvo keliauta po Kiniją, kaip sumažinti riziką užsikrėsti“, – teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė.

R. Lingienės teigimu, neseniai Kinijoje viešėjusiam žmogui bematant reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, jei tik būtų jaučiami gripo simptomai.

„Jeigu grįžusiam iš Kinijos pablogėtų sveikata, žmogus turėtų kreiptis ne į šeimos gydytoją, bet kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą“, – sakė ji.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė pabrėžė, kad NVSC įsteigė karštąją liniją, kuria visi piliečiai ir keliautojai gali konsultuotis ištisą parą.

„Labai svarbu ir tai, kad kiekvieną dieną keičiamės informacija su visais oro uostais“, – sakė ji, pridurdama, kad jau antradienį planuojami visų Lietuvoje veikiančių oro uostų darbuotojų mokymai.

R. Lingienė atkreipė dėmesį, kad panikos dėl koronaviruso kelti nereikia, tačiau, pasak jos, atitinkamos institucijos turi būti budresnės nei įprasta.

„Be abejo, informuojame ir tas tarnybas, kurias turime informuoti: susisiekėme su universitetais (kadangi Lietuvoje yra nemažai iš Kinijos Liaudies Respublikos studentų), susisiekta su greitosios pagalbos stotimis, su Bendruoju pagalbos centru, su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis – paprašyta visų jų padidinti budrumą. Nereikia kelti panikos, bet budrumas turi būti padidintas“, – teigė R. Lingienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės nuomone, koronavirusas bent jau kol kas neturi daug prielaidų sparčiai bei plačiai išplisti Europoje.

„Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, įvežimo į Europą rizika buvo vertinama iki šiol kaip vidutinė. Tačiau geroji žinia, kad išplitimo rizika yra žema, nes susirgęs žmogus, šiuo metu yra paskaičiuota, kad jis gali užkrėsti apie 2,5 žmonių“, – sakė R. Lingienė, pridurdama, kad, lyginant koronavirusą su kitomis užkrečiamomis ligomis, pats užkrečiamumas nėra didelis.

Vilniaus oro uosto direktorius Dainius Čiuplys teigia, kad Vilniaus oro uostas nuo kitų Lietuvos oro uostų skiriasi tuo, kad jame galima užfiksavus infekciją nutupdyti praskrendančius lėktuvus.

„Vilniaus oro uostas iš kitų oro uostų išsiskiria tuo, kad, jeigu lėktuve būtų užfiksuota tokia infekcija, toks protrūkis arba tokia rizika, tai yra vienintelis oro uostas Lietuvoje, kuriame galima nuleisti lėktuvą“, – patvirtino D. Čiuplys. Visgi Vilniaus oro uosto direktorius patvirtino, kad per koronaviruso išplitimo laikotarpį prašymo nusileisti kol kas nebuvo sulaukta.

D. Čiuplio teigimu, prireikus priverstinai tupdyti lėktuvą, oro uostas turi parengtą planą, kaip reaguoti tokioje situacijoje.

„Kai orlaivis nusileidžia, jam skiriama atskira aikštelė. Ta aikštelė, priklausomai, kas tai per virusas, atskiriama į tam tikrą perono kraštą ir, jeigu manoma, kad yra kažkokia ūmi infekcija, yra išskiriamos atitinkamos patalpos ir visi keleiviai yra tikrinami, ne tik tas pacientas, kuriam pasidarė bloga. Ir (...) Nacionalinis visuomenės sveikatos centras sprendžia, kas yra toliau daroma ir kokie yra veiksmai“, – patikino D. Čiuplys.

Vilniaus oro uosto direktorius taip pat patvirtino, kad oro uostas turi už ekstremalias situacijas atsakingą asmenį, kuris ir koordinuoja tokias situacijas.

„Turime žmogų, atsakingą už ekstremalias situacijas, kuris iš karto koordinuoja veiksmus, seka informaciją, kreipiasi konsultacijos į tą patį visuomenės sveikatos centrą, kuris tokią informaciją teikia ir bendradarbiavimo būdu vyksta pasekmės, kurias matome šiandien – oro uoste dirba Nacionalinio visuomenės sveikatos centro žmonės“, – sakė Vilniaus oro uosto direktorius.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją.

Ministerijos duomenimis, Kinijoje yra apie 300 Lietuvos piliečių. Visus šalyje esančius piliečius ministerija kviečia užsiregistruoti URM kelionių registracijos sistemoje https://keliauk.urm.lt/lt/keliones-registracijos-forma. 

Ministerija konsultuojasi su kitomis Europos Sąjungos šalimis dėl rekomendacijų keliaujantiems į Kiniją ir nuolat atnaujina rekomendacijas keliauk.urm.lt tinklapyje.

A. Veryga: Lietuva pasiruošusi koronavirusui ir panašioms infekcijoms

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad Lietuva yra pasiruošusi koronavirusui ar panašioms infekcijoms – institucijos rengtų mokymų metu praktiškai pasibandė, kaip reaguoti pavojingos infekcijos identifikavimo atveju. Pasak A. Verygos, siekiant išvengti melagingos informacijos ir panikos skleidimo Sveikatos apsaugos ministerijoje suformuotas Ekstremalių situacijų operacijų centras.

„Infekcinių ligų kontrolė tikrai reikalauja sutelktumo ir labai atsakingo elgesio. Negalima, kad žmonės blaškytųsi ir tikrai turėtų žinoti, ką daryti. Pirmiausia norėčiau šiek tiek nuraminti gyventojus – Lietuva yra pasiruošusi tokioms infekcijoms. Ir, bent jau mūsų turimais duomenimis, Lietuva yra pirmoji šalis, kuri pradėjo tokias priemones oro uostose diegti, dabar jau ir kitos šalys panašias priemones diegia. Vadinasi, turi specialistų, kurie budi, konsultuoja grįžtančius keliautojus ir gali suteikti visą reikalingą informaciją“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras priminė mokymus, kuriuose buvo mokomasi, kaip elgtis infekcinės ligos identifikacijos oro uoste atveju.

„Institucijos žino, ką daryti, jos yra praktiškai pasibandžiusios. Puikiai žinote, kad turime naują infekcinę ligoninę, veikiančią, funkcionuojančią, kuri yra pasirengusi viskam, kam reikia: ir izoliuoti pacientus, ir juos gydyti ir prižiūrėti. Šiandien kaip tik ministerijoje buvo surinktas Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja viceministras Algirdas Šešelgis, ir kaip tik buvo kalbėtasi, ką Lietuva turėtų dar padaryti, kokie kiti veiksmai“, – patikino sveikatos apsaugos ministras.

A.Verygos teigimu, Ekstremalių situacijų operacijų centro paskirtis yra rūpintis informacijos dėl koronaviruso rinkimu ir visuomenės informavimu.

„Esame išmokę komunikacijos pamokas. Visa komunikacija vyks per ministeriją. Taip nusprendė centras, kad tiesiog nebūtų kažkokių neaiškumų, kad neišeitų skirtingų žinučių, kad nebūtų sėjama panika. Centras labai operatyviai rinks informaciją, stebės, kas vyksta pasaulyje, kas vyksta Europoje ir operatyviai visuomenę informuos“, – sakė A. Veryga.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos viceministras A. Šešelgis taip pat patvirtino, kad reaguojant į susidariusią ekstremalią situaciją Kinijoje buvo nuspręsta imtis saugos priemonių ir kviesti Ekstremalių situacijų operacijų centrą.

Nutarėme, kad reikia kviesti Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių situacijų operacijų centrą ir aktyvavus jo atitinkamus padalinis, mes galėtume operatyviau, sutelkčiau spręsti klausimus, kurie būtini pasiruoši tai ekstremaliai galimai situacijai“, – kalbėjo A. Šešeligis. Sveikatos apsaugos viceministro teigimu, tikimasi, kad ekstremali situacija Lietuvoje nesusidarys, tačiau jai būtina pasiruošti.

Sveikatos apsaugos viceministras patvirtino, kad buvo kreiptasi ir į Valstybės sienos apsaugos tarnybą.

„Šiandien buvo nuspręsta, kad nedelsiant reikia kreiptis į Valstybės sienos apsaugos tarnybą, kuri saugo sienas, todėl, kad oro uostai, laivai nėra tik vienas patekimo į Lietuvą kelias: yra geležinkeliai, atvykstama ir automobiliais. Bandysime išsiaiškinti, kokių priemonių gali imtis ir kitos tarnybos, kad koronaviruso atvežimas į Lietuvą maksimaliai būtų užkardytas“, – teigė sveikatos apsaugos viceministras.

A.   Šešelgio teigimu, Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje buvo aptariamas sveikatos priežiūros specialistų pajėgų klausimas.

„Kalbėjomės ir dėl pajėgų, kad vien tik sveikatos priežiūros specialistų pajėgų neužtenka, reikia telkti visus, kurie tik gali ir kurie turi tam tikrų kompetencijų“, – patvirtino A. Šešelgis.

Sveikatos apsaugos viceministras patvirtino ir tai, kad posėdžio metu iškilo klausimų ir dėl sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimo.

„Kilo klausimas ir dėl pačio sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimo, todėl, kad mums labai svarbu, ar pasiruošę (įstaigų) žmonės, ar jie turi atitinkamai kompetencijų, (...) ar jie atsinaujino žinias, kaip elgtis tokiais atvejais. Ir labai svarbu, ar visi turime pakankamai saugos priemonių, tokių, kokių reikia dirbant susiklosčius realiai situacijai“, – kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras.

A.   Šešelgio teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija jau nuo praėjusios savaitės ėmėsi visų priemonių, kad koronavirusą būtų galima tirti ministerijos laboratorijoje. Pasak sveikatos apsaugos viceministro, tai padaryti bus galima jau artimiausiu metu, kai bus gauti visi reagentai.

„Mūsų laboratorija jau nuo praėjusios savaitės ėmėsi visų priemonių, kad šitą virusą tirtume pas save ir, kiek aš esu informuotas, greičiausiai šiandien ar rytoj, o vėliausiai poryt turėtume turėti visus reagentus, kurie yra būtiniausi būtent šito viruso ištyrimui. Metodikos yra patikslintos, žmonės yra pasiruošę laboratorijoje, papildome reagentais ir pradedame darbą 24/7 režimu, jeigu iškiltų būtinybė šitas veiklas atlikti“, – patikino A. Šešelgis.



Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s