respublika.lt

Poliklinikoms dirbti leista. Tai kodėl nedirba?

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 30 12:21:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad tik daugiau kaip pusė šalies gydymo įstaigų pasirengusios arba jau teikia paslaugas pacientams. Pasak Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento, sostinės Centro poliklinikos vadovo Kęstučio Štaro, taip yra todėl, kad nenorima, jog COVID-19 užsikrėstų medikai. Deja, ir dirbančios poliklinikos priima daug mažiau pacientų, nes dėl didelių saugumo reikalavimų darbas eina keliskart lėčiau nei iki pandemijos.

 

Praėjus mėnesiui, kai švelninant karantino sąlygas Lietuvos gydymo įstaigoms leista vėl atverti duris, tik apie 53 proc. poliklinikų ir apie 56 proc. ligoninių jau yra pateikusios paslaugų atnaujinimo planus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) ir pradėjusios veiklą bei priima pacientus.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, kai kurios gydymo įstaigos spėjo greičiau tinkamai pasiruošti ir jau gali priimti pacientus, kai kurioms reikia kiek daugiau laiko, tačiau delsti ar laukti nėra pats tinkamiausias sprendimas.

„Suprantame, kad pasirengimas gali užtrukti, nes būtina užtikrinti maksimalią apsaugą pacientams ir juos priimantiems medikams, tačiau reikia kryptingai judėti į priekį ir išmokti gyventi vadinamojoje naujoje realybėje. Tad tikiuosi, vis daugiau gydymo įstaigų imsis veiklos - to labai reikia pacientams“, - pareiškė A.Veryga.

Primenama, kad karantino laikotarpiu kiekviena gydymo įstaiga pati nusprendžia, nuo kada ir kokių paslaugų teikimas bus atnaujintas, kaip jos bus teikiamos pacientams - nuotoliniu būdu ar gyvai priimant pacientus, kaip bus valdomi pacientų srautai.

Per plenarinį posėdį parlamentaras, buvęs Rokiškio ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis akcentavo, kad gydymo įstaigų paslaugų apimtys krito nuo 50 iki 90 proc., tačiau jos gauna finansavimą lyg dirbtų normaliai. Ir pasiteiravo ministro, kaip bus sprendžiama problema, juolab kad dėl paslaugų prieinamumo kritimo „atsiras užleistų atvejų“.

„Yra įstaigų, kurios visai neskuba įsijungti, nes jaučiasi labai komfortiškai gaudamos pinigus už tai, kad nedirba. Tikrai yra gerai komforto zonoje sėdėti be pacientų ir gauti atlygį už darbą.

Dabar pacientams reikia tų paslaugų“, - atsakė A.Veryga. Pasak jo, daugumos gydymo įstaigų steigėjos yra savivaldybės, todėl tik jos gali nurodyti, kaip reikia dirbti, o ministrui belieka tik raginti pradėti dirbti.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas K.Štaras „Vakaro žinioms“ sakė, kad gydymo įstaigos nedirba arba dirba pusiau norėdamos apsaugoti savo personalą.

„O ir tose, kurios jau dirba, priėmimo intervalai yra žymiai ilgesni. Jei anksčiau per valandą priimdavome 4 pacientus, tai dabar dėl griežtų reikalavimų priimame daugiausiai du pacientus. Mat po priėmimo reikia dezinfekuoti, vėdinti patalpas. Ypač tokie specialistai, kaip otorinolaringologai, odontologai, kai yra artimas kontaktas ir galimas užsikrėtimas, savo darbų apimtis turėjo labai sumažinti - iki 20 proc. pajėgumų“, - dėstė K.Štaras.

Šalies gydymo įstaigos nesuderino planų su NVSC ir dėl kitų priežasčių.

„Viena iš didžiausių problemų - ministro įsakymu patvirtinta tvarka, kad medicinos personalo darbuotojai negali dirbti keliose įstaigose. Darbuotojų, dirbančių židiniuose, gydymo įstaigos neįsileidžia, todėl nėra konsultantų - nėra ir paslaugų“, - akcentavo medikas.

K.Štaro vadovaujamoje sostinės Centro poliklinikoje dirbama mišriu būdu - tiek nuotoliniu, tiek „gyvai“. Prisiregistruoti pas šeimos gydytoją galima tik konsultacijai telefonu. Gydytojas, išklausęs problemas, sprendžia, ar yra būtinos „gyvos“ paslaugos. Tiesa, jei prisiregistravote, tarkime 9.30 val., tai nereiškia, kad šeimos gydytojo skambučio tada ir sulauksite. Gali tekti palaukti ir dvi valandas ar daugiau. Jei vis tik bus nuspręsta, kad „gyvos“ paslaugos yra būtinos, pacientas po kelių dienų bus priimtas specialisto. Klientą prie lauko durų pasitiks slaugytoja arba slaugytojas ir patikrins temperatūrą.

„Žinome, kad karantinas užtruks, todėl galvojame nusipirkti termovizorius - kad mūsų darbuotojams nereikėtų stovėti arti paciento ir rizikuoti užsikrėsti“, - sakė K.Štaras.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s