Kovą su koronavirusu pralaimėjo pirmoji gydymo įstaiga - uždaryta sostinės Šeškinės poliklinika, kurioje nustatyti jau 4 COVID-19 atvejai, du iš jų - užvakar. Nepaisant to, premjeras Saulius Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prabilo apie tai, kad po balandžio 13-osios daliai verslo galbūt bus palengvintos karantino sąlygos. Ar tai nesukels dar didesnio viruso protrūkio, ar nebus priverstos užsidaryti dar kelios gydymo įstaigos, juo labiau kad ir dabar kai kuriose jų situacija įtempta?
Pirmoji auka
„Jeigu tik atsiras teorinė galimybė, laikantis ypač griežtų saugumo sąlygų tam tikrus verslus leistume veikti tam tikru karantino režimu. Bet labai daug priklausys nuo mūsų kaimyninių valstybių, mums svarbių eksporto rinkų“, - vakar „Žinių radijui“ pareiškė premjeras Saulius Skvernelis.
Jis apie karantino palengvinimą prabilo paaiškėjus, kad užsidarė pirmoji gydymo įstaiga - dėl jau ketvirto nustatyto koronaviruso atvejo tarp medikų apie Šeškinės poliklinikos uždarymą pranešė sostinės savivaldybė.
Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė „Vakaro žinioms“ paaiškino, kad nuo vakar jos vadovaujama įstaiga teikia tik nuotolines paslaugas.
„Gydytojai konsultuoja pacientus telefonu - kaip ir visose poliklinikose. Skirtumas tik tas, kad pas mus, priešingai nei kitur, nebebus teikiama net būtinoji pagalba, nėščiųjų priežiūra. Mūsų pacientai dėl paslaugų turi skambinti registratūros telefonu ir visas paslaugas gaus iš šeimos gydytojo. Dėl būtinosios pagalbos nukreipsime į kitas įstaigas“, - paaiškino D.Kanopienė, o savivaldybė pranešė, kad jie bus nukreipiami į Centro polikliniką.
Ar karantino sąlygų palengvinimas neprisidėtų prie didesnio viruso plitimo? To nedrįso prognozuoti nei D.Kanopienė, nei kitų gydymo įstaigų kalbinti atstovai. Tačiau jie neslepia, kad problemų dėl COVID-19 netrūksta jau dabar.
Trūksta medikų
Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas Vinsas Janušonis „Vakaro žinias“ informavo, kad šioje gydymo įstaigoje infekuoti 27 medicinos darbuotojai, iš jų 10 gydytojų, 40 medicinos darbuotojų yra saviizoliacijoje.
„Darbuotojų trūkumas yra, ypač trūksta slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų. Apsaugos priemonių pakanka minimaliai, būtiniausių turime 3- 4 dienoms. Infekuotų pacientų gydome 57, kai kurie gydytojai kaip rezervas išleisti į atostogas (esant reikalui - jie grįžtų į darbą)“, - esamą padėtį nušvietė V.Janušonis.
Nuo viruso grėsmės nebėga
Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas Vytautas Raubiškis sakė, kad sergančių medikų nėra, o saviizoliacijoje šiuo metu yra 14 darbuotojų.
„Anksčiau vienu metu saviizoliacijoje buvo 51 gydytojas, tačiau nuo šio pirmadienio visi jie jau darbe. Ir per saviizoliaciją susitvarkėme, nes rezervas yra konsultacijų poliklinika, kuri dabar dirba visai kitu principu, todėl atsilaisvino dalis personalo, kuris perkeltas dirbti ten, kur reikia. Visi skyriai dirba, apsaugos priemonių turime pakankamai“, - sakė ligoninės, kurioje gydomi 7 COVID-19 sergantys asmenys, atstovas. Pasak jo, nėra nė vieno mediko, net ir pensinio amžiaus, kuris dėl viruso grėsmės būtų parašęs atostogų ar atleidimo iš darbo pareiškimą.
Teko uždaryti skyrių
Klaipėdos jūrininkų ligoninės atstovė Jolanta Juškevičienė informavo, kad šiuo metu COVID-19 infekcija nustatyta 15-kai ligoninės darbuotojų, iš kurių 3 gydytojai. Iš viso saviizoliacijoje šiuo metu yra 70 ligoninės darbuotojų, iš kurių - 15 gydytojų.
Ligoninėje gydomas vienas infekuotas pacientas, kuris atvežtas iš Tauragės su miokardo infarktu. Stebimi dar du galimai infekuoti pacientai. Jiems atliktas tyrimas, laukiama atsakymų. Vienas pacientas, kuriam buvo nustatyta infekcija, išleistas gydytis į namus.
„Uždarytas Abdominalinės chirurgijos skyrius, nes susirgo 5 darbuotojai. Skyriaus teikta skubi pagalba dabar teikiama kitose ligoninėse“, - atskleidė J.Juškevičienė.
Išplėtė testavimą
Kaip gi laikosi karštuoju Lietuvos tašku praminta Ukmergė ir jos ligoninė? Rajono meras Rolandas Janickas sakė, kad ligoninėje užkrėstų pacientų šiuo metu nėra, užkrėstieji iškelti į kitas ligonines. Visi gydytojai ir darbuotojai yra testuoti, 28 iš jų testas dėl viruso buvo teigiamas.
„Kiti gydytojai, kurių testas buvo neigiamas, bus testuojami antrą kartą ir kitą savaitę grįžinės į darbą. Šiuo metu dirba tik Slaugos skyrius, kuriame yra 84 ligoniai. Jei reikalinga būtinoji pagalba, reikalaujanti stacionaro, greitoji pagalba žmones gabena į kitas Lietuvos ligonines“, - sakė meras, pridurdamas, esą ligoninė šiuo metu visiškai apsirūpinusi apsaugos priemonėmis.
Jis atkreipė dėmesį, kad dėl įtemptos situacijos šiuo metu Ukmergėje testuojami ne tik ligoninės, bet ir poliklinikos, greitosios pagalbos darbuotojai, policininkai, socialiniai darbuotojai - kasdien atliekama apie 100 testų. Meras, kaip ir kalbinti medikai, nedrįso prognozuoti, ar karantino sąlygų švelninimas neatneš naujos viruso bangos.
„Tačiau kai kuriuos verslus, manau, reikėtų kiek atlaisvinti. Ateina ūkininkų sezonas, be to, negalima įsigyti jokių detalių, todėl jų ima trūkti servisams ir panašiai, todėl neatlaisvinus ir šis verslas sustotų“, - įspėjo R.Janickas.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus VERYGOS komentaras:
„Net jei ir būtų apsispręsta tokias priemones taikyti, tai būtų tikrai pasverti sprendimai ir bus imamasi tik tokių, kurie rizikos nedidintų“, - „Vakaro žinių“ paklaustas, kas turima mintyje kalbant apie galimą karantino sušvelninimą, sakė A.Veryga.
Pasak ministro, kol su epidemiologais, infektologais neaptarta, kam karantino sąlygas būtų nepavojinga palengvinti, tol jis apie jokias priemones ir terminus nekalbės. Tačiau esą tikrai bus galvojama, kokias priemones būtų galima taikyti, kad gyventojai galėtų laisviau išeiti į gatvę, kad būtų atgaivinti kai kurie verslai, kad būtų atidarytos vietos, kur žmonėms reikia įsigyti tam tikrų dalykų.
„Pafantazuoti galima. Galima taikyti tas pačias priemones, kurias kai kurios šalys bandė taikyti ir taikė. Pavyzdžiui, temperatūros matavimas kiekvienam atėjus į tam tikrą įstaigą, prievolė turėti burnos ir nosies apsaugos priemonę, prievolė dėvėti pirštines, dezinfekuoti rankas, registruoti tam tikrą mobilią aplikaciją - kad būtų galima atsekti kontaktus, jei vis tiek įvyktų kažkoks užkrėtimas. Yra daug priemonių, kurias kartu su ekspertais sudėliosime į vieną visumą ir tada apsispręsime, ką galima ir ko negalima daryti. Bet tai bus galima daryti tik tomis aplinkybėmis, jei viruso plitimas nebus didesnis nei dabar. Jei išlaikysime tam tikrą stabilumą, tada galėsime atverti truputį tuos vartus, kad mūsų gyventojai galėtų prieiti pirmiausiai prie tam tikrų paslaugų“, - tvirtino A.Veryga
„Vakaro žinioms“ pasiteiravus, ar artimiausiu metu kokiai nors įstaigai gresia Šeškinės poliklinikos likimas, ministras atsakė, kad niekas negali nuspėti, kiek kurioje gydymo įstaigoje liga tarp medikų yra išplitusi.
Faktai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Daiva Razmuvienė informavo, kad Lietuvoje koronavirusu infekuotų medikų skaičius ūgtelėjo iki 100. Karantine šiuo metu yra 276 medikai (ne tik gydytojai, bet ir slaugytojos, seselės ir t.t.).
Balandžio 3 d. 7.00 val. duomenimis, iš viso Lietuvoje diagnozuoti 696 koronaviruso atvejai.
Nustatyti 9 mirties atvejai, 7 žmonės pasveiko.