Kiek reikia sverti ir ką valgyti, kad ilgainiui nereikėtų perrišti skrandžio ar trumpinti žarnyno? Kaip atsisakyti vieno iš didžiausių malonumų - sočiai ir skaniai pavalgyti? Kodėl nebenorime judėti, tūnome namie prie televizoriaus ar kompiuterio? Kokią įtaką sveikatai turi žmogaus svoris, ar galima į jį nekreipti dėmesio, konsultuoja Panevėžio ligoninės gydytoja dietologė Virginija VILEMIENĖ.
- Kiek turėtų sverti, kiekvienas gali pasiskaičiuoti pagal specialią formulę - kūno masės indeksą. Tačiau ar ši formulė ne per griežta?
- Tikrai ne, juk leidžiamos ribos yra gana plačios, indeksas gali svyruoti nuo 18,7 iki 24,9. Toliau jau prasideda antsvoris, pirmo, antro, trečio laipsnio nutukimas. 10-15 kg antsvorio jau yra riba, kurios peržengti nereikėtų.
- Kam labiausiai kenkia nutukimas?
- Kiekvieno žmogaus riebalų kiekį galima išmatuoti specialiu prietaisu. Jeigu riebalai yra susikaupę po oda, toks nutukimas mažiau kenksmingas. Tačiau žmonės neįvertina pilvinio nutukimo žalos sveikatai. Yra toks posakis „nėščias vyras“. Tai žmogus, kurio rankos ir kojos normalios, o pilvas didžiulis, kietas. Jei bandytume tokį pilvą suimti pirštais, raukšlė nesusidarytų. Vadinamasis vyrų nėštumas - tai didžiulė taukinė, esanti tarp pilvo preso raumenų ir gulinti ant žarnyno. Ne be reikalo akcentuojama liemens apimtis - vyrų ji neturi viršyti 100-104 cm, moterų - 80-85 cm. Pilviniai riebalai tai ne vien taukinė - jie kaupiasi kepenyse, jos suriebėja ir nebepajėgia atlikti funkcijų. Patys pavojingiausi yra riebalai aplink širdį.
Augindamas pilvo riebalus žmogus pats keičia savo medžiagų apykaitą. Organizmas nebesusitvarko su maistu - kraujyje padidėja cukraus kiekis, cholesterolis, organizme daugėja uždegiminių medžiagų. Dėl nutukimo padidėja kraujospūdis, atsiranda širdies ligos, cukrinis diabetas.
Nustatyta, kad net 30 proc. onkologinių susirgimų atsiranda dėl per didelio riebalų kiekio organizme. Riebalai iš organizmo išstumia jam reikalingas ir naudingas medžiagas, todėl ir susergame.
Manoma, kad prie nutukimo plitimo prisideda ir maisto pramonė, gaminanti nesveikus maisto produktus. Visame pasaulyje akcentuojamos nutukimo, rūkymo, alkoholizmo problemos, nes manoma, kad jų kamuojamų pacientų gydymas per daug kainuoja. Bijoma, kad ateityje šalims nebeužteks pinigų nei pacientų gydymui, nei moksliniams tyrimams.
- Kiek ir ko valgyti, informacijos apstu, bet atsisėdus prie stalo dažnam valgytojui visos rekomendacijos išgaruoja. Patarkite, kaip maitintis, kad nenutuktume.
- Harvardo universiteto mokslininkai neseniai paskelbė naują mitybos piramidę. Pagrindinė taisyklė - jei norime valgyti, pirma turime tai užsidirbti. Gaila, bet už mus darbe dirba įrenginiai, mažai bekrutame, todėl dažniausiai valgome prieš tai nesudeginę kalorijų. Piramidės apačioje, taigi daugiausiai valgomi produktai, turi būti juoda duona, natūralios, nevalytos ir nesmulkintos kruopos.
Antroji grupė - vaisiai ir daržovės. Tačiau kai žmonėms pasakome, kad jų kasdien reikia suvalgyti 300-500 g, jie išsigąsta. Daržoves valgome dėl organizmui būtinų vitaminų, antioksidantų, mineralinių medžiagų, taigi jos turi būti šviežios, agurkėlis iš stiklainio šviežių daržovių neatstos.
Toliau piramidėje yra ankštinės kultūros - žirniai, pupelės, riešutai. Šis maistas gali atstoti ir pakeisti mėsą. Žuvies, pieno produktų galima valgyti ir du kartus per dieną. Liesa mėsa rekomenduojama tik du kartus per savaitę. Nesvarbu, kad daug uždirbate ir galite sau leisti mėsą valgyti kada panorėję. Protingas ir išsilavinęs žmogus tuo nepiktnaudžiaus, pinigus išleis vaisiams ir daržovėms. Kiaulienos ir kitos riebios mėsos ar cepelinų galima paskanauti kartą per mėnesį. Kas daug fiziškai dirba ir juda - gali ir dažniau.
- Kaip protingai sulieknėti?
- Mitybos pasirinkimą nulemia gyvenimo būdas, sveikata arba ligos. Jeigu dėl nutukimo gresia invalidumas ar mirtis - perrišamas skrandis ar sutrumpinamas žarnynas ir pacientas kiekvieną mėnesį meta po 10-13 kg. Jei nėra ekstremalių situacijų, geriausia lieknėti kas savaitę numetant po 1 kg, 3-4 kg per mėnesį. Jei nesiseka, galima surašyti, ką per dieną suvalgėte, tuomet matysite, kas dominuoja jūsų valgiaraštyje, ko reikia atsisakyti. Sveikam žmogui nereikia jokių ekstremalių dietų, bet kiekvienas turi galvoti, kiek ir ką deda į burną, ar maistą, kuris palaikys gyvastį, ar chemizuotą šlamštą. Maisto produktai, prigrūsti visokių E, yra negyvi, tušti.
Gamintojus galima sutramdyti tik mokesčiais, jų dalis turėtų atitekti žmonėms šviesti. Draudimai dėti vienokias ar kitokias medžiagas nepadės. Pirkėjui reikia skaityti maisto produktų etiketes ir nepirkti tokių, kurie nesugedę lentynose išguli savaites, nes yra prifarširuoti E, išmirkyti cheminiuose tirpaluose.
- Kuo galima pakeisti malonumą valgyti?
- Reikia išeiti iš namų, būti toliau nuo šaldytuvo. Bet mūsų žmonės neina į šokių, aerobikos sales, nelanko baseinų, vengia aktyvios, judrios veiklos. Daugelio neįmanoma iškrapštyti iš namų, jie tapę namisėdomis, nesitraukia nuo kompiuterio ir televizoriaus. Vaikai mato tėvų įpročius, girdi, apie ką kalbama prie stalo, ir patys perima nesveikos gyvensenos įpročius.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"