respublika.lt

Pigiausi vaistai numarins ligonius

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 birželio 11 11:35:26, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos išreklamuota pigiausio kompensuojamojo vaisto politika pykdo pacientus. Jie skundžiasi, kad vaistai ne tik nepinga, bet ir sukelia šalutinių poveikių. Ministerija tikina, kad viskas tik pacientų naudai. Po naujausių pakeitimų, su persodintais organais gyvenantys žmonės turės rinktis arba gyvenimą, arba mažesnę kainą.

 

Generinis vaistas ir originalus - ne tas pats

Kiekvieną ketvirtį kompensuojamų vaistų sąrašas peržiūrimas ir atnaujinamas. Įprastai po to kompensuojamus vaistus perkantys pacientai vaistinėse nemaloniai nustemba. Štai balandį į sąrašą įtraukus Tacrolimus generinį vaistą, ne juokais sunerimo žmonės, gyvenantys su persodintais organais. Apie 70 proc. jų kasdien vartoja šį vaistą, o dabar kai kurių dozuočių priemokos padidėjo iki 40 kartų.

Asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė sakė apie pokyčius žinojusi jau kovo viduryje: „Atsirado vaisto Tacrolimus generikas, kuris ir yra kompensuojamas, nes jis pigiausias. Tuomet žmonėms, kurie vartojo Tacrolimus, tenka primokėti ir tos priemokos gali siekti 100 eurų per mėnesį. Šie vaistai yra imunosupresantai, kuriuos didelė dalis žmonių po organų persodinimo geria visą likusį gyvenimą. Tai reiškia, kad jis yra gyvybiškai svarbus.

Jeigu žmogaus pajamos yra 150-250 eurų per mėnesį, tokios priemokos už vieną vaistą yra per didelės. Dar įdomiau, kad receptą su nauju generiku jau gavę pacientai vaistinėse išgirsta, kad jo nėra. Nors kompensuojamųjų vaistų sąraše jis yra.“

Dėl susidariusios situacijos asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, Ligonių kasas. Deja, atsakymų jokių negavo.

„Kiek žinau, mūsų pagalbos šauksmas pasiekė ir prezidentūrą, kuri jau kreipėsi į ministeriją, prašydama paaiškinti situaciją. Juk tvarką galima pakeisti, atsižvelgiant į realią situaciją.

Matyt, dabar galvojama, kad svarbiausia viskas, kas susiję su koronavirusu. Ten nukreiptos visos pajėgos. Skaičiuojamas kiekvienas nuo COVID-19 miręs žmogus, bet tie, kurie nesulaukia transplantacijos, neskaičiuojami“, - svarstė „Gyvasties“ vadovė.

Kiekvienas žmogus po transplantacijos geria imunosupresijos vaistų komplektą, kurį sudaro keli skirtingi vaistai. Jie parenkami kiekvienam žmogui individualiai. Turi būti vertinami ne tik jo tyrimai, bet ir kiti vartojami vaistai. Net vieno imunosupresanto keitimas turi būti stebimas 2-3 savaites. Tad vaistų kaitaliojimas yra rizikingas. „Medikai tampa situacijos įkaitais. Jie turi skirti pagal tai, kas pigiausia. Originalus vaistas yra brangesnis ne šiaip sau. Jis nėra toks pats, koks generikas. Jis panašus, bet tikrai ne toks pats“, - patikino A.Degutytė.

Keisti tvarkos ministerija neketina

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos skyriaus patarėja Ieva Greičiūtė-Kuprijanov „Vakaro žinias“ informavo, kad kol kas keisti esamos tvarkos neketinama: „Kadangi kainyno pakeitimas ir generiko įrašymas atitinka teisės aktuose numatytus reikalavimus ir yra tiekiamas į Lietuvą, neturime teisinio pagrindo išbraukti generinio vaisto, nes jis atitinka visus vaisto registracijos reikalavimus ir nėra signalų apie jo sukeliamas nepageidaujamas reakcijas.“



37-erių Jurgita Garkauskienė jau šešerius metus gyvena su persodinta širdimi. Kad jaustųsi gerai, ji kasdien turi išgerti 10 ir daugiau tablečių ar piliulių vaistų, papildų. „Ryte geriu imunosupresantus, kurie slopina imuninę sistemą, kad organizmas neatmestų persodinto organo. Per pietus reikia gerti aspiriną, kuris skystina kraują. Vakare - dar vienas preparatas, kuris mažina cholesterolį, nes imunosupresantų šalutinis poveikis - cholesterolio didėjimas. Taip pat reguliariai turiu gerti geležies ar kalio papildų. Geriant daug vaistų, ryte kartais reikia preparatų skrandžio veiklai gerinti“, - pasakojo moteris.

Kad širdelė jau pavargo, Jurgita pirmą kartą sužinojo tuomet, kai laukėsi dukros. „Būdama nėščia trečiąjį mėnesį ėmiau justi, kad širdis tarsi „bėga“, ėmė kankinti didžiulis galvos skausmas. Visą nėštumą buvau nuolatinėje kardiologų priežiūroje. Kartą netgi išgirdau pasiūlymą nėštumą nutraukti, kad pati išgyvenčiau. Bet aš atsisakiau. Dabar žinau, kad jeigu būčiau sutikusi, niekuomet nebūčiau galėjusi susilaukti vaiko.

O vos pagimdžius, tėvams ir vyrui buvo pranešta, kad man reikės širdies persodinimo“, - pasakoja Jurgita.

Donoras atsirado, kai Jurgitos dukrai buvo daugiau kaip dveji metukai. Tačiau širdies persodinimo moteris atsisakė. „Tuo metu dukrai buvo nustatyta širdies yda. Tad sulaukusi pasiūlymo dėl širdies persodinimo, pamaniau, kad pirmiausia reikia rūpintis dukros sveikata“, - prisimena moteris.

Medikai jau buvo įspėję Jurgitos vyrą, kad vienos žmonos geriau niekuomet nepalikti. Vieną 2014 m. rytą nubudęs vyras rado ją keistai kvėpuojančią. Moteris buvo panirusi į komą. „Esu dėkinga savo mamai medikei, kuri tą rytą su Tadu palaikė mano gyvybę, kol sulaukė greitosios pagalbos“, - sako Jurgita iki šiol nesuprantanti, kaip liko gyva. Nubudusi ligoninėje po savaitės moteris išgirdo, kad atsirado donoro širdis, kuri gali jai tikti.

„Pirmiausia aplankė supratimas, kad esu gyva, bet to žmogaus, kurio dėka esu gyva, jau nebėra… Visada liksiu dėkinga donoro artimiesiems, kurie sunkią akimirką padovanojo man gyvenimą, galimybę matyti, kaip auga dukra“, - prisimena Jurgita. Ir priduria, kad gyvenimas po transplantacijos - nėra paprastas: „Tai nėra tik nuolatinis medikamentų vartojimas. Tai nuolatinis lankymasis pas medikus ir reguliarūs tyrimai, kurie nėra malonūs. Turi nuolat save saugoti ir stebėti.“

Jurgita kasdien vartojamus vaistus perka trims mėnesiams. Ji sako, kad reklamuojamo kompensuojamųjų vaistų pigimo dar nepajuto. Dar daugiau - naujausi kompensuojamųjų vaistų sąrašo pakeitimai - itin pavojingi žmonėms po transplantacijos. „Kelerius metus po transplantacijos pirkdama vaistus, neturėjau primokėti nieko arba kelis eurus. Pastaruoju metu kiekvieną kartą moku vis daugiau. Štai prieš tris mėnesius priemoka buvo 40 eurų, o dabar - per 200 eurų. Nors man taikoma kompensacija - 100 proc. Žinojau, kad brangs, bet kad brangs tiek, nesitikėjau. Tai yra nesąžininga tokių žmonių, kaip aš, atžvilgiu“, - sako Jurgita.

Dabar geriamų vaistų Jurgita nežada keisti. Moteris žino, kad toks eksperimentas būtų pavojingas sveikatai: „Yra vaistų, kuriuos galiu pasirinkti pagal kainą, ir nejaučiu neigiamo poveikio juos pakeitus. Tačiau imunosupresantai nėra ta sritis, su kuria būtų galima žaisti.

Neseniai buvo atlikta procedūra, kai tiesiai iš širdies paimami 6 mėginiai. Po jos atsigauti man prireikė mėnesio. Jei dar pakeisčiau vaistus, bijau net pagalvoti, kokia būtų mano savijauta... Bet yra žmonių, kurie negali tiek primokėti.

Tai eksperimentas žmonių sveikata. Pažįstu sergančių epilepsija, kuriems pakeitus vaistus ėmė kartotis priepuoliai.

Manau, kad ministras taip drąsiai apie generinių vaistų vartojimą kalba tik remdamasis sausa teorija.“

Komentaras

Lietuvos transplantologų asociacijos prezidentas Vitalijus Sokolovas piktinasi, kad valstybė atėmė iš ligonių jiems gyvybiškai reikalingus vaistus. „Tai yra skandalas. Nesuvokiama, kad kiekvienas vaistas turi savo farmakogenetiką.

Ministerija aiškina, kad jeigu vaisto formulė ta pati, tai vaistas tas pats. Nieko panašaus. Tai yra skirtingi vaistai. Vaistų koncentracija ir organizmo įsisavinimas yra skirtingi. Gali būti ta pati dozė, bet nesusidarys reikiama koncentracija. Kuo tai gresia? Organo atmetimu. Sumažės imunosupresija, organizmas pradės kovoti su organu“, - pykčio neslepia medikas.

Jis sako, kad tokiu būdu valstybė tikrai nesutaupys: „Ligonį reikia guldyti į skyrių, kad pervestume prie kito vaisto. Pasireiškus komplikacijoms, reikalingas gydymas. Visa tai yra išlaidos valstybei. Juk ligonius gydome iš valstybės biudžeto. O jeigu žmogus praras organą, jam reikės kito. Tai dar didesnės išlaidos.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s