respublika.lt

Tūkstančiai perteklinių mirčių: kodėl A.Dulkys vis tiek ruošiasi naikinti gydymo įstaigas?

2022 lapkričio 03 13:07:08
Deimantas Kniška

Mirtingumas Lietuvoje ir 2022 m. viršija 2019 m. rodiklius. Per 40 šių metų savaičių Lietuvoje fiksuota 3315 mirčių daugiau nei per atitinkamą 2019 m. laikotarpį. Socialdemokratai įspėja, kad neatsakingas darbų sveikatos sektoriuje planavimas lemia sveikatos sistemos degradaciją.

×
nuotr. 5 nuotr.
Prastai funkcionuojanti sveikatos sistema pavojinga gyventojams. Stasio Žumbio nuotr.

 

„2023 m. biudžeto plane nematyti pastangų atkurti sveikatos sistemos funkcionavimą, sunykusį dėl pandeminių ribojimų. Arūnas Dulkys, pristatydamas 2023 m. biudžetą, toliau kalba apie paslaugų apimties mažinimą. Bet juk būtent drastiškai sumažintos paslaugų apimtys lėmė mirtingumo didėjimą. Nepaisant to, ministras užsimojo toliau griauti sveikatos sistemą", - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) narė socialdemokratė Orinta Leiputė.

Parlamentarė vėl kreipsis į SRK ragindama išsikviesti A.Dulkį.

„Šiurpu, kad 2023 m. SAM planuose vis dar matome ligoninių ar jų padalinių naikinimą", - pažymi parlamentarė.

O.Leiputė atkreipia dėmesį į mažėjančias ambulatorinių paslaugų apimtis, tįstančias pacientų eiles. Jos žiniomis, pas kardiologą užsiregistravusiems pacientams dabar tenka laukti ilgiau nei 30 dienų.

Eltos nuotr.

„Gydytojų katastrofiškai trūksta savivaldybių gydymo įstaigose, o bandymai pritraukti deficitinių profesijų specialistus lemia tai, kad medicinos darbuotojams už tą patį darbą mokami skirtingi atlyginimai", - pažymi O.Leiputė.

Pasak Seimo vicepirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko, 2021 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas buvo trumparegiškas, nes nenumatė spartaus šildymo ir elektros kainų augimo.

„Lėti valdžios apsisukimai lėmė, kad vien 2022 m. infliacija jau „sudegino" beveik 100 iš 800 milijonų ES investicijų į sveikatą. Kas turi atsakyti už prarastas investicijas? Vėžliški europinių lėšų investavimo tempai numatyti ir 2023 metams. Kainų augimas Lietuvoje nelėtėja. Vietoj reklamuoto finansavimo padidėjimo liksime prie suskilusios geldos, nes dėl infliacijos realus sveikatos sistemos finansavimas iš tikrųjų sumažės maždaug 150 mln. eurų", - paaiškino J.Sabatauskas.

Parlamentaras piktinasi, kad ministerijai svarbiausiu prioritetu vis tiek išlieka sraigtasparnio aikštelės statyba.

„Išlaidos Santaros klinikų sraigtasparnio aikštelės statybai biudžete išsipūtė keliagubai! Projekto biudžetas sieks 6,46 mln. eurų", - baisisi J.Sabatauskas.

Parlamentaras nurodo, kad 2022 m. biudžete Valstybės investicijų programa buvo planuojama tik Vilniaus ir Kauno ligoninėms.

„Dviejų ligoninių protegavimas visos Lietuvos sąskaita tęsiamas ir 2023 m.", - įspėjo J.Sabatauskas.

Socialdemokratai reikalauja imtis veiksmų, kad laikas nuo paciento registracijos iki vizito pas gydytoją sutrumpėtų iki teisės aktuose nustatytos trukmės, taip pat ragina sugrąžinti hospitalinių paslaugų teikimą iki ne mažesnio nei ES vidurkis lygio.

Nuotolinės konsultacijos turėtų sudaryti tik nedidelę dalį konsultacijų, ir turėtų būti labai aiškiai reglamentuota, kokiais atvejais nuotolinės konsultacijos yra galimos.

Investicijos turi būti skiriamos visiems Lietuvos regionams, „teikiant ne žodinį, o pinigais išreikštą prioritetą pirminei sveikatos priežiūrai, ilgalaikei slaugai, sveikatos netolygumams mažinti, paslaugų prieinamumui gerinti".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
284
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s