respublika.lt

Pavojus mamoms!

(0)
Publikuota: 2016 sausio 30 12:50:45, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Pavojus mamoms! EPA-Eltos nuotr.

Sklindant informacijai apie Lotynų Amerikos šalyse sparčiai plintantį nėščiosioms ypač pavojingą Zikos virusą, užkrečiamųjų ligų specialistai sulaukia tose šalyse šiuo metu esančių ar į jas besiruošiančių žmonių klausimų apie jiems kylančią riziką. Specialistai įspėja: pavojaus mastą įvertinti sudėtinga, tačiau aišku, kad rizika susirgti egzistuoja, todėl nėščioms ar planuojančioms artimiausiu laiku pastoti moterims kelionių geriau atsisakyti.

 

Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai rekomenduoja nėščiosioms vengti kelionių į Zikos viruso paveiktas teritorijas. Dėl būtinų kelionių nėščiosios ir planuojančios pastoti moterys turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais ir griežtai laikytis priemonių, apsaugančių nuo uodų įkandimų.

Keliautojams, kuriems per tris savaites grįžus iš paveiktos teritorijos išsivysto ligos simptomai, rekomenduojama kreiptis į medikus. Nėščios moterys, keliavusios teritorijoje, kur plinta Zikos virusinė infekcija, turi pasakyti apie savo kelionę nėštumą prižiūrinčiam gydytojui.

Virusas - ne naujas

Zikos virusas pirmą kartą buvo aptiktas Afrikoje dar 1947 m., tačiau ilgą laiką viruso pėdsakai buvo randami tik beždžionių organizmuose.

Iki 2007 m. keletas ligos protrūkių buvo registruoti tropinėje Afrikoje ir kai kuriose Pietryčių Azijos teritorijose. 2007 m. Zikos virusinės infekcijos protrūkiai jau registruoti Ramiojo vandenyno salose - Japo saloje Mikronezijoje, didelis protrūkis buvęs Prancūzijos Polinezijoje. 2015 m. virusas pasiekė Amerikos žemyną - Braziliją, o dėl natūralaus imuniteto trūkumo virusas netrukus išplito ir aplinkinėse šalyse.

Pagrindiniai Zikos viruso pernešėjai - Aedes uodai. Jų randama visose Šiaurės ir Pietų Amerikos regiono šalyse, išskyrus Kanadą ir Čilę. Šios rūšies uodai gelia anksti ryte ir vėlai vakare, prieš saulėlydį.

Pavojus - nėščiosioms


Apie 60-80 proc. Zikos infekcijos atvejų liga gali būti besimptomė. Kitais atvejais jai būdingas bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas, akiduobių skausmai ar virškinamojo trakto sutrikimai.

Didžiausią nerimą Zikos viruso atveju kelia galimas viruso poveikis užsikrėtusios moters įsčiose besivystančiam ar būsimam kūdikiui. Manoma, kad būtent dėl šio viruso tūkstančiai kūdikių gimė sergantys mikrocefalija - neišsivysčiusiomis smegenimis.

Specialistų duomenimis, 2010-2014 m. Brazilijoje kasmet buvo užregistruojama 100-200 naujagimių mikrocefalijos atvejų. Tačiau nuo 2015 m. spalio jau žinoma beveik 4000 atvejų, kai kūdikiai gimė neišsivysčiusiomis smegenimis, - plintant virusui daugėja ir apsigimimų. Spėjamas ryšys tarp Zikos virusinės infekcijos nėštumo metu ir vaisiaus mikrocefalijos yra tiriamas.

Susirūpinta tik dabar


Nors liga žinoma jau seniai, nei gydymo, nei vakcinos nuo Zikos viruso nėra. Kol kas viskas, ką šalių, kuriose plinta virusas, medikai gali pasiūlyti moterims, - vengti nėštumo, o nėščiosioms - uodų įkandimų. Vaikų neplanuoti patariama net dvejus metus. Visiems žmonėms patariama naudoti asmenines apsaugos nuo uodų priemones.

JAV mokslininkai ragina Pasaulio sveikatos organizaciją pasimokyti iš Ebolos proveržio ir nedelsiant imtis veiksmų dėl Zikos viruso, kuris, jų teigimu, turi „sprogstamąjį pandemijos potencialą“. Dabar prasidėjo vakcinos nuo šio viruso paieškos, kurioms vadovauja Teksaso universiteto medicinos padalinys. Teigiama, kad vakcina gali būti sukurta per dvejus metus, tačiau visuomenei ji taptų prieinama tik po dešimtmečio.

„Dėl Zikos viruso, kaip ir dėl Ebolos viruso, plitimo, kol nekilo didelio protrūkio ir nepalietė Europos, niekas problemos nematė, - „Vakaro žinioms“ sakė infektologas prof. Alvydas Laiškonis. - Ebola irgi buvo žinoma ne vieną dešimtmetį, bet niekas nekreipė dėmesio, kol neišplito epidemija. Taip yra visuomet - kol neišplinta į daugelį valstybių, niekam neįdomu. O dabar gyvenimas priverčia tyrimus skubinti.“

Brazilijoje kovai su uodais jau pasitelkta kariuomenė - stengiamasi naikinti uodų lervas, kurios gali veistis kone visuose vandens telkiniuose. Panaši karinė operacija netrukus veikiausiai apims visą Lotynų Ameriką.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad Zikos virusas gali išplisti daugelyje Šiaurės ir Pietų Amerikos šalių, - jo išvengs nebent šiaurėje esanti Kanada ir Čilė pietuose.

Pasiekė Europą

Neseniai paskelbta, kad įvežtiniai Zikos ligos atvejai jau pasiekė ir Europą, - liga diagnozuota keliems žmonėms Danijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Italijoje, Švedijoje. Visi užsikrėtę žmonės neseniai lankėsi Vidurio ar Pietų Amerikoje.

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus specialistė Simona Žukauskaitė-Šarapajevienė, Europos Sąjungos šalys neprivalo teikti duomenų apie Zikos virusinės infekcijos atvejus Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui, todėl sunku tiksliai pasakyti, kiek yra patvirtintų Zikos virusinės infekcijos atvejų Europoje.

Lietuvos specialistai yra gavę informacijos, kad Zikos virusinė infekcija Suomijoje dar 2015 m. birželį patvirtinta asmeniui, kuris prieš tai lankėsi Maldyvuose. Zikos atvejis 2015 m. gruodį patvirtintas Vokietijoje - susirgo žmogus, keliavęs Haityje. Olandijoje infekcija neseniai patvirtinta žmogui, kuris 2015 m. lapkritį keliavo Suriname. Jungtinėje Karalystėje nuo 2014 m. iki š.m. sausio 25 d. iš viso buvo patvirtinti 6 Zikos virusinės infekcijos atvejai keliautojams, kurie lankėsi Kolumbijoje, Ganoje, Suriname, Meksikoje ir Venesueloje.

S.Žukauskaitės-Šarapajevienės teigimu, dėl Zikos viruso plitimo Amerikoje su kelionėmis susijusių Zikos virusinės infekcijos atvejų tikimybė yra padidėjusi. Tačiau Zikos viruso plitimo rizika ES žiemą yra labai maža, nes klimato sąlygos nėra palankios pernešėjų aktyvumui.

Prof. A.Laiškonis neatmeta, kad Zikos virusas gali pasiekti ir Lietuvą. Klimatui šiltėjant infekcinių ligų sukėlėjai keliauja vis labiau į šiaurę, maždaug po keliasdešimt kilometrų per metus. Taip į Europą atkeliauja ir ligos, kurių čia anksčiau nebuvo.

Lietuvoje Zikos virusą platinantys uodai negyvena. Kad toks uodas vystytųsi, oro temperatūra turi siekti 17-20 laipsnių šilumos. Laimė, pas mus tokia temperatūra ne nuolatinė, tad tikimybė, kad uodai čia apsigyventų ir veistųsi, nedidelė. Tačiau galimybė, kad toks uodas ar virusas į Lietuvą bus „atskraidintas“, reali.

„Virusu užsikrėtęs žmogus gali jau per parą atsidurti kitame žemyne. Jeigu jam įkąs uodas, užkratas gali būti platinamas toliau, - sako A.Laiškonis. - Jei taip atsitiks vasarą, visko gali būti. Tačiau panikuoti nereikia, tai tik hipotezė.“


Arvydas AMBROZAITIS,  Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius, gydytojas infektologas:

Zikos viruso sukeltų ligos atvejų Lietuvoje nėra buvę, tačiau visai realu, kad gali būti, - ligą gali atvežti keliautojai iš tų teritorijų, kur jis plinta. Juk jau yra atvežę Dengė karštligę, kitų Lietuvai nebūdingų infekcinių ligų. O ir šiaip 100 proc. niekada niekuo negali būti tikras - kartais būna net anekdotinių situacijų. Pavyzdžiui, prieš keletą metų fiksuotas atvejis viename oro uoste Prancūzijoje, kai maliarija susirgo oro uosto darbuotojas, kuris į jokią egzotinę šalį nebuvo išvykęs. Epidemiologai nustatė, jog realiausia, kad jį užkrėtė kartu su žmonėmis lėktuvu atskridęs uodas.

Europoje kol kas nustatyta tik įvežtinių Zikos ligos atvejų, ir tai nieko nuostabaus, kai žmonės daug keliauja. Kad būtų koks nors vietinis židinys Europoje, dar neteko girdėti. Kad Lietuvoje imtų plisti Zikos virusą platinantys uodai, nelabai realu - čia jiems per šalta klimato zona.

Žmogus kito žmogaus Zikos virusu užkrėsti negali - reikalingas tarpininkas uodas. Zikos infekcija žmogui nėra ypač pavojinga.

Daugiausia nerimo liga kelia dėl to, kad nėščiosioms ji gali sukelti persileidimus arba vaisiaus mikrocefaliją. Tad joms nepatarčiau vykti į tas šalis, kur liga plinta. Tik bėda, kad mūsų žmonės dažnai linkę atsakomybę už savo sveikatą perkelti kitiems, nes juk labai norisi važiuoti ten, kur suplanavai, - tad skambina gydytojams, klausia, ar didelis pavojus, lyg norėdami gauti jų leidimą. Pavojus yra, o toliau - žmogaus teisė rinktis.


Virusas kelia grėsmę populiariems renginiams

Vasario 6-10 d. - likus 46 dienoms iki Velykų - Brazilijoje vyks didžiausias pasaulyje Rio de Žaneiro karnavalas, į kurį kasmet iš viso pasaulio plūsta sambos ir lotyniškų ritmų mėgėjai. Skaičiuojama, kad jo metu į gatves kasdien susirenka maždaug 2 mln. žmonių.

Rugpjūčio 5-21 d. Brazilijoje, Rio de Žaneire, vyks 2016 m. vasaros olimpinės žaidynės. Tai bus pirmosios olimpinės žaidynės Pietų Amerikos žemyne, antrosios - Lotynų Amerikoje (po Meksiko žaidynių), trečios - Pietų pusrutulyje ir pirmosios portugališkai kalbančioje valstybėje.


Tai įdomu


Koks Žemės gyvis pavojingiausias, nes nužudo daugiausia žmonių? Pagal statistiką pirmauja uodas - jokia kita gyvūnų rūšis nesukelia tiek žmonių mirčių. Antrojoje vietoje yra pats žmogus.

Uodų žinoma apie 3000 rūšių, Lietuvoje gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų, ne visi uodai yra kraugeriai.

Uodai gali skristi iki 2,5 km/h greičiu ir per savo gyvenimą nuskristi iki 500 km.

Siurbdami kraują uodai tuo pačiu metu suleidžia ir kraują skystinančių medžiagų, o su jomis į žmogaus organizmą gali patekti ir uodų pernešamų virusų, sukeliančių maliariją, japoninį encefalitą, tuliaremiją, juodligę, Zikos ir kitas ligas.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų mažinti PVM maitinimo įstaigoms ir restoranams?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +17 C

+12 +16 C

+11 +16 C

+22 +27 C

+22 +26 C

+21 +23 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s