respublika.lt

Patikrų išvengti nepavyks. Skiepų irgi?

(1)
Publikuota: 2021 kovo 25 20:15:01, Vidmantas Misevičius, Motiejus Sinkevičius
×
nuotr. 8 nuotr.
Dalis gyventojų labai nenori, kad medicinos darbuotojai jiems kaišiotų pagaliukus į nosį. EPA-Eltos nuotr.

Skiepai, testai ir kiti, kadaise tokie tolimi, terminai šiandien tapo kasdienybe. Tik jeigu viena dalis žmonių dar gali bent teoriškai rinktis - skiepytis, tirtis ar ne, tai dirbantys švietimo bei medicinos srityse tokios galimybės faktiškai nebeturi.

 

Gali rinktis ar ne?

Redakcija sulaukė skaitytojo laiško, kuriame buvo teigiama, jog nepasiskiepiję Karoliniškių poliklinikos (Vilnius) darbuotojai privalės maždaug kartą per savaitę testuotis.

„Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą nevakcinuoti medicinos darbuotojai privalo tirti PGR metodu ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų", - buvo rašoma darbuotojams išsiuntinėtame laiške.

Skaitytojo teigimu, poliklinikos personalui tai sukėlė lengvą šoką. Dalies jų vertinimu, nuolatinis testavimas yra ne tik laiko švaistymas, bet ir asmens sveikatos žalojimas. Nesutinkantiems su tokia tvarka asmenims kilo klausimas ir dar vienas klausimas - jie gali atsisakyti tirtis ir išsaugoti savo darbo vietas ar SAM įsakymai Lietuvoje tapo svarbesni už visų šalies piliečių laisves ir teises ginančią Konstituciją?

Larisa Sergejeva, Karoliniškių poliklinikos direktoriaus pavaduotoja, „Vakaro žinioms" nurodė, kad dauguma poliklinikos darbuotojų yra pasiskiepiję, o kiti skatinami periodiškai atlikti profilaktinius COVID-19 tyrimus.

Advokatas Vytautas Budnikas trumpai paaiškino, ką turi žinoti mediciinos darbuotojai dėl testų ir skiepų: „Asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai turi prievolę tirtis PGR testais, tačiau teisės aktuose nėra numatytos sankcijos už tokios pareigos nesilaikymą. Tikėtina, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos savo darbuotojams, kurie atsisako tirtis, gali taikyti drausminę (tarnybinę) atsakomybę, t.y. darbo sutarties nutraukimą dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo ir dėl pakartotinio darbo pareigų pažeidimo.

O skiepytis iki šiol skatinama savanoriškai, prievartinį skiepijimą draudžia įstatymai."

Prismaugs verslą

Kaip „Vakaro žinios" trečiadienį skelbė, Seimas skubos tvarka palaimino privalomą darbuotojų testavimą dėl COVID-19. „Už" balsavo 75 parlamentarai, 14 „prieš", 28 susilaikė.

Vienas iš nedaugelio balsavusių „prieš" Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas. Jis priminė, kad „prieš rinkimus žadėję Lietuvai daugiau jėgos, laisvės ir džiaugsmo, vos pajutusios valdžios skonį, trys valdančiosios partijos ėmėsi bausmių, grasinimų ir žmogaus teisių suvaržymų".

„Antradienį valdančiosios koalicijos buldozeris sutraiškė vieną iš pamatinių demokratinės valstybės vertybių - žmogaus apsisprendimo laisvę.

Be to, išlaidas už periodinius sveikatos patikrinimus ir sugaištą laiką turės apmokėti darbdavys, o už sveikatos patikrinimą prieš pradedant dirbti - darbuotojas. Ir tik po ilgų diskusijų pavyko pasiekti, kad darbuotojų, dirbančių ar vykdančių veiklą, sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, būtų finansuojami valstybės biudžeto lėšomis. Pirminiame teikime buvo sumanyta, kad už suvaržytas teises turės apsimokėti patys žmonės ir leisgyvis verslas", - nurodė Seimo narys.

A.Gedvilas išsakė prielaidą, kad valdančiųjų pastangomis Lietuvoje veriasi „Overtono langas" - sociologinis modelis, kai nepriimtinos idėjos bei reiškiniai pradeda tapti politine norma.

„Ar ne šio modelio veikimą šiandien matome Lietuvos politikoje, kai, prisidengiant virusu, be diskusijų, aptarimų ir rimtesnės analizės yra ribojamos dirbančiųjų teisės, mūsų vaikus norima paversti bandomaisiais triušiais, leidžiant jiems eiti į mokyklą tik atlikus testą, aiškinant, kad šeimos sąvoka yra pasenusi ir atėjo laikas ją keisti ir pan.?" - klausė A.Gedvilas.

Daug klaustukų

O štai profesoriui hematologui, habilituotam daktarui Eduardui Vaitkui įstatymo pataisa sukelia daugybę klausimų. „Įstatyme sakoma - „kilus įtarimams dėl COVID-19 ligos, darbuotai turės privalomai testuotis". Taigi, kam turi kilti įtarimai? Pačiam asmeniui? O gal medikui, jeigu į jį kreipsis asmuo? O jeigu nesikreips? O gal bendradarbiui, nes asmuo bus prasitaręs - kad gerklę skauda? O gal administracijai?

Ir įtarimo užteks (nereiks COVID-19 patvirtinti), kad visi būtų privalomai testuojami. Per kokį laikotarpį turi būti testuojami? Per 6 val.? O gal per 48 val.? Kuo remiantis laiko tarpas nustatytas?

Per metus Lietuvoje apie 600-650 tūkst. žmonių sirgdavo viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. COVID-19 gali prasidėti tokiais pat simptomais. Taigi, šis įstatymas per metus būtų taikomas 650 tūkst. kartų.

Atrodo, šis įstatymas tampa tęstinio proceso sudėtine dalimi. Ar tai nėra ėjimas totalitarinės valstybės link, kada žmogaus kūnas tampa nebe žmogaus, o valstybės nuosavybe? Tada logiška būtų, kad privalomas skiepijimas bus sekantis žingsnis."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s