respublika.lt

Paskutinis medikų prašymas: Leiskite dirbti čia

(0)
Publikuota: 2018 sausio 05 08:26:44, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 7 nuotr.
Paskutinis medikų prašymas: Leiskite dirbti čia. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vakar Lietuvos medikai ir rezidentai žengė į gatves ir visuomenės prašė simboliškai juos palydėti į paskutinę kelionę iki oro uosto - Katedros aikštėje susirinko apie 1000 medicinos darbuotojų ir juos palaikančiųjų. Tie medikai, kuriems mitingo metu teko dirbti, simbolines akcijas surengė savo darbo vietose.

 

Organizatorių teigimu, mitingas skirtas atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į visų medikų masinę emigraciją dėl socialinių ir ekonominių priežasčių bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingio. Medikų atstovai jau anksčiau buvo paskelbę savo reikalavimus: garantuoti šiuolaikinius standartus ir gerąją patirtį atitinkantį gydytojų specialistų ir šeimos gydytojų rengimą, užtikrinti socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimą Lietuvoje gydytojams rezidentams, mokėti teisingą atlyginimą už sudėtingą, atsakingą ir rizikingą darbą nepriklausomai nuo studijų finansavimo sąlygų.

„Mes nenorime jokio karo - mes norime likti čia ir dirbti, mes norime, kad ši sistema tobulėtų. Puikiai suprantame, kad vieną dieną mes patys būsime pacientai, tad norime šioje sveikatos sistemoje jaustis saugiai ir užtikrintai. Mes norime, kad jau emigravę mūsų draugai ir artimieji grįžtų ir dirbtų čia. Tikiu, kad ši aktyvi veikla dėl šio tikslo yra tik pradžia“, - sakė mitinge kalbėjęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybės Rezidentų tarybos pirmininkas Martynas Laukaitis.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė teigė, kad šis rezidentų judėjimas - tai judėjimas už geras darbo sąlygas, už darbo užmokestį, atitinkantį lūkesčius, už tai, kad visi galėtų oriai gyventi ir dirbti ten, kur gimė. Deja, esama situacija labiausiai skatina naudotis teise į laisvą asmenų judėjimą.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovė Kristina Krupavičienė susirinkusiesiems pasakojo, kad neseniai Seime buvo svarstomas Strateginių įmonių įstatymas. Jame įrašyta, kad turi būti patikrinta profesinės sąjungos pirmininko psichinė sveikata. Tačiau minčių patikrinti valdžios atstovų psichinės sveikatos niekam nekyla, o kai kurie jų priimami sprendimai kelia abejonių. „Man skauda širdį, kai jauni žmonės išvažiuoja į užsienį prižiūrėti senelių. O kas prižiūrės mūsų senukus, kas prižiūrės mus? Valdžios atstovai nuvyksta į užsienį ir sako, kad pas mus viskas gerai. Ne, pas mus nėra gerai.“

„Sveikata ne viskas, bet be sveikatos viskas yra niekas“, - filosofo Sokrato žodžius priminė „Solidarumo“ atstovė Jolanta Keburienė. Anot jos, nuo mažens daugelį lydi pamokymai, kaip svarbu saugoti sveikatą, tačiau patekę į Seimą daugelis politikų tai pamiršta. Daug kalbama apie tai, kad svarbu emigravusius susigrąžinti į Lietuvą, tačiau vienu mygtuko paspaudimu išsiunčiama žinia jauniems medikams, kad jie nėra svarbūs. Mažas atlyginimas ir darbuotojų stoka verčia medikus dirbti paromis, o paskui dar adekvačiai mąstyti ir nedaryti klaidų.

„Neišvažiuokite, labai prašau, nes man labai svarbu, kad mane, mano vaikus, mano tėvus prižiūrėtų išsilavinę žmonės - gydytojai, kurie supranta mano kalbą, kultūrą, socialinę padėtį, išpažįsta mano tikėjimą. Suprantu, kad neturiu teisės to prašyti, bet gal susiimam ir pakovojam už savo teises į orų gyvenimą“, - sakė J.Keburienė.

Šeimos gydytojas, Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narys Valerijus Morozovas teigė nenorintis, kad pagalbą jam, kai reikės, teiktų gydytojas, kuris net neturi laiko pakelti akių nuo popierių. Jis nenori mokėti už paslaugą antrą kartą, nes jau sumokėjo mokėdamas privalomojo sveikatos draudimo mokesčius, nenori apkrauti gydytojų popieriukų rašymu vien dėl to, kad pagal įstatymus kitaip jam kažkas negali suteikti paslaugos, kuri reikalinga. Ir pats nenori galvoti apie tai, kiek kuri paslauga kainuoja įstaigai, kai mato, kad žmogui ji būtina. Dar norėtų matyti rezidentus, kurie, turėdami laisvo laiko, studijuoja medicinos literatūrą, o ne anglų, vokiečių ar skandinavų kalbas. Ir ateity norėtų matyti juos dirbančius Lietuvoje, o ne siunčiančius linkėjimus iš Švedijos ar Norvegijos. Kad tai taptų realybe, valdžios atstovai turi suvokti, ko iš tiesų reikia medikams ir piliečiams, - saugumo.

Prie mitingui besirengiančių medikų prisišliejęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad mitingo idėją palaiko ir jau ieškoma, kur rasti lėšų algoms didinti.


Jaunųjų medikų komentarai

Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Medicinos fakultete Rezidentų tarybos pirmininkė ir viena renginio organizatorių rezidentė Urtė Builytė „Vakaro žinioms“ teigė, kad nėra tikslios statistikos, kiek medikų dėl susiklosčiusios nepalankios situacijos jau emigravo iš Lietuvos, o kiek planuoja išvykti. Tačiau neseniai atlikta 5-6 kurso vientisųjų medicinos studijų studentų apklausa parodė, kad trečdalis yra tvirtai pasiryžę išvažiuoti ir net yra atlikę dėl to tam tikrus veiksmus, o dar vienas trečdalis kol kas dvejoja.

„Norime, kad sprendimai grįžtų prie rezidentų statuso, socialinių garantijų ir atlyginimo klausimo ne tik trumpalaikėje perspektyvoje, bet ir ilgalaikėje, į tai įeina ir karjeros galimybės, kurios gali paaiškėti tik turint aiškią sveikatos apsaugos sistemos viziją. Taigi rezidentų problema yra tik dalis didelio paveikslo, o jo centre - pacientas, kuriam turi būti teikiamos geros kokybės ir prieinamos paslaugos. Tam reikalinga iš esmės reformuoti visą sveikatos apsaugos sistemą“, - įsitikinusi U.Builytė.

Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas sakė, kad mitingu reikalaujama ne tik didesnių algų, bet ir geresnio sistemos valdymo, kad skiriami resursai būtų naudojami efektyviai.

„Mūsų pagrindinis lūkestis - kad sveikatos sektorius atsirastų politikų aukštesnio lygio darbotvarkėje, negu yra dabar. Nes dabartinė situacija yra visiškai netenkinanti nei mūsų, kaip specialistų, nei pacientų. Norime, kad sistema pakiltų į aukštesnį lygį, tam reikia didinti investicijas į sveikatos sektorių, kad mes pagaliau atitiktume ES vidurkį“, - sakė M.Gedminas.

Po susitikimo su premjeru rezidentų atstovas M.Gedminas „Vakaro žinioms“ teigė, kad per pokalbį medikų reikalavimams iš esmės buvo pritarta. Pažadėta, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. bus draudžiamos visos rezidentų pajamos, jau šių metų balandį Lietuvoje bus patvirtinti sveikatos specialistų bazinių atlyginimų dydžiai. „Neturime daug patirties derybose su Vyriausybe, tačiau susitikimas kol kas mus nuteikė optimistiškai“, - sakė M.Gedminas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s