Savaitgalį pasigirdus informacijai, kad šią savaitę bus ypač didelis Saulės aktyvumas ir magnetinių audrų tikimybė, kai kurie žmonės kaip reikiant sunerimo. Tačiau specialistai teigia, kad Saulės sukeltų magnetinių audrų artimiausiu metu nenumatoma.
Kaip „Respubliką“ informavo etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, įtakos žmonių sveikatai gali turėti ne Saulės aktyvumas kaip reiškinys, bet į Žemę nukreipti Saulės plazmos žybsniai, tiksliau - jų sutrikdomas Žemės elektromagnetinis laukas. Tačiau esmė ta, kad net ir numačius Saulės žybsnius toli gražu ne visada galima prognozuoti, ar jie bus nukreipti į Žemės pusę, ar ne.
„Patikimos prognozės šioje srityje gali būti sudaromos ne ilgesniam nei trijų dienų laikotarpiui, nes Saulės žybsnių sukelta magnetinė audra Žemę pasiekia ir sudirgina elektromagnetinį lauką maždaug po trijų parų, - sakė specialistas. - Jei prognozuojama ilgesniam laikui, labai didelė apsirikimo tikimybė - panašiai kaip prognozuojant orus: meteorologai prognozuoja debesų judėjimą, bet ar 100 proc. taip ir bus, užtikrintai pasakyti neįmanoma“.
J.Vaiškūnas patvirtino, kad NASA buvo paskelbusi apie liepos 26 d. pastebėtą Saulės žybsnį, kuris artimiausiomis dienomis gali sukelti magnetinę audrą. Tačiau vėliau magnetinių audrų prognozes atšaukė, nes dalelių srautas nulėkė ne į Žemės pusę.
Rusijos mokslų akademijos Fizikos instituto mokslininkai, tyrinėjantys Saulę, artimiausias tris dienas prognozuoja ramų magnetinį lauką, o pagal jų preliminarią prognozę mėnesiui magnetinės audros neprognozuojamos, numatomas nedidelis Saulės aktyvumas.
„Kitaip sakant, nėra jokios patikimos informacijos, kuri įspėtų apie šią savaitę ar artimiausią mėnesį gresiančius kataklizmus, - sakė etnokosmologas. - Lietuva dabar susirgusi interneto liga, kai įvairi informacija labai greitai plinta, o pradiniai šaltiniai dažniausiai nepatikimi ar net nežinomi, todėl nepatarčiau aklai tikėti viskuo“.
Specialisto teigimu, nors Saulės, nuo kurios priklauso daugelis procesų Žemėje, aktyvumas 11-mečiame aktyvumo cikle artėja prie maksimumo, jau kelis mėnesius ji išlieka stebėtinai neaktyvi, Žemės magnetinis laukas nebuvo stipriau sutrikdytas.
„Saulės žybsnių sukeliamos magnetinės audros gali turėti įtakos žmonių sveikatai, ypač tų, kurie turi kokių nors sveikatos bėdų: gali paveikti kraujospūdį, akispūdį, menstruacijų ciklą. Juk žmogus iš esmės yra elektrolito tirpalas, tad magnetinės audros veikia daugelį gyvybinių procesų. Žmonėms tomis dienomis patariama nepersidirbti, o turintiesiems sveikatos problemų - patausoti sveikatą. Tačiau artimiausiomis dienomis nepatarčiau savo nepasirodymo darbe priežastimi įvardyti padidėjusį Saulės aktyvumą“, - juokavo J.Vaiškūnas.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“