respublika.lt

Padėti sveikti gali kiekvienas

(0)
Publikuota: 2020 vasario 19 06:40:21, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
Levo Karsavino mokyklos moksleivės Marta, Elizabet ir Ania žino, kaip svarbu padėti sergantiems ir jų šeimos nariams. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Mokslininkams ir medikams iki galo vis dar nepavyksta nustatyti, kas tampa onkologinių susirgimų priežastimi. Teiginiai, kad juos sukelia nesveikas gyvenimo būdas, teisingi tik iš dalies, nes tai sunku pagrįsti kalbant apie kūdikius ir vaikus. Beje, susirgus mažiesiems sunku būna ne tik jiems, bet ir jų tėveliams. Būtent todėl Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda“ nuo 2018 m. organizuoja „Gerojo lašelio“ dieną, skirtą atkreipti visuomenės dėmesį į vėžiu sergančius vaikus bei palaikyti juos. Ir ši akcija sulaukia vis platesnio palaikymo.

 

Antri metai ir neplanuoja sustoti

Sostinės Levo Karsavino mokykla šiemet „Gerojo lašelio“ dieną, o jei tiksliau - tris dienas trukusią akciją, organizavo antri metai iš eilės.

Mokyklos direktorės Svetlanos Būtautienės teigimu, iniciatyva atėjo iš mokyklos bendruomenės, bet ji nedvejodama tokiai idėjai pritarė.

„Turėjome savo mokykloje sergančiųjų vėžiu, tad žinome, kad šią ligą, nors tai ir nėra lengva, bet galima įveikti. Be to, tokios akcijos ir pagalba kitiems labai suartina visą bendruomenę - mokytojus, tėvus, vaikus. Pirmaisiais metais akcijos šūkiu pasirinkę lozungą „Gera daryti gera“, netrukome suprasti, kad jis bus ir šios akcijos, kuri turėtų tapti tradicine, rengiama kasmet, moto“, - pasakojo mokyklos vadovė.

Jai pritarė ir pagrindinė akcijos mokykloje iniciatorė, fizikos mokytoja Liudmila Tankeliūnienė.

„Diagnozę „vėžys“ daugelis vis dar vertina kaip nuosprendį, todėl tiek vaikams, tiek jų tėvams yra ypač svarbu žinoti, jog tokiu atveju jie neliks vieni ir visada sulauks pagalbos iš aplinkinių. Be to, labai svarbūs yra ir psichoemociniai veiksniai. Sukrėtimą patyręs vaikas gali užsidaryti savyje ar grįžęs į mokyklą po gydymo pasijusti atstumtas, todėl akcijos tikslas buvo ne tik prisidėti prie lėšų sergantiems onkologinėmis ligomis rinkimo, bet ir šviesti visuomenę. Ir labai smagu, kad be jokio raginimo vaikai patys aktyviai įsitraukė į šią veiklą“, - moksleivių iniciatyvumu džiaugėsi mokytoja.

Kadangi šiųmetė akcija mokykloje vyko tris dienas, pirmąją pati L.Tankeliūnienė pasakojo vaikams apie vėžį, antrąją dieną visų septintų klasių ir vienos šeštos klasės moksleiviai ėjo per klases ir gauta informacija dalinosi su bendramoksliais, trečiąją dieną buvo renkamos lėšos ir klijuojamas didelis, vaikų rankomis sukurtas, lašeliais - palinkėjimais nusagstytas plakatas.

Aleksandra Ulinskienė, dailės mokytoja, specialiai lašelių, ant kurių vėliau buvo rašomi palinkėjimai sergantiems vaikams, gamybai paskyrė kelias dailės pamokas, tačiau į kūrybinį procesą įsikišdavo tik tuomet, kai reikėdavo pagalbos.

„Vaikai ir taip noriai dirbo, tai kam žlugdyti iniciatyvą. Juolab kad visi mielai užsiėmė lašelių gamyba ir tokių, kurie būtų atsikalbinėję, skirtingai nuo kitų pamokų, nebuvo“, - džiaugėsi dailės mokytoja.

Pasak jos, praėjusiais metais buvo gaminami lipdukai, šiemet - popieriniai lašeliai, tačiau kadangi akcija bus tęsiama, kitiems metams vėl bus galvojama kažkas naujo, „leidžiant pasireikšti vaikams ir jų kūrybiniams gebėjimams“.

Nes jie - kaip mes, o mes - kaip jie

Trys pakalbintos bei praėjusių metų akcijoje dalyvavusios moksleivės Ania, Marta ir Elizabet nustebino turimomis žiniomis ir rimtu požiūriu į onkologines problemas. Pasak mergaičių, vėžį sukelia piktybiniai navikai, kurie atsiranda dėl įvairių neigiamų veiksnių, todėl būtina saugoti tiek save, tiek savo artimuosius.

„O jeigu apsaugoti nepavyko, tuomet reikia jiems visokeriopai padėti ir juos palaikyti. Vėžys - baisi mirtina liga, tad sergantiesiems parama yra ypač būtina. Nes mes kaip jie, o jie - kaip mes, ir niekada negali žinoti, kada pasikeisime vietomis“, - pastebėjimais dalinosi mergaitės.

Vieningai jos sutarė ir dėl to, jog padėti būtina ir grįžtantiems po įvairių terapijų: „Chemoterapija, po kurios nuslenka plaukai, - tik vienas iš tų daugelio sunkių išbandymų, kuriuos tenka patirti sergantiesiems. Be to, labai tikėtina, kad po patirtų išgyvenimų pasikeičia ir pačių vaikų požiūris. Tiek į aplinkinius, tiek į pačius save. Jie gali imti įsivaizduoti, kad aplinkiniai jų vengia bijodami užsikrėsti ar už nugaros apkalba dėl pasikeitusios išvaizdos. Tokia situacija gali taip paveikti vaiko psichiką, jog jis ne tik ims menkinti save, bet ir nustos pasitikėti savimi. Siekdami, kad taip nenutiktų, mes ir stengiamės jiems visiems, kiek leidžia mūsų galimybės, ištiesti pagalbos ranką.“

Paklaustos, kas galėtų paskatinti kitus žmones prisidėti prie panašių akcijų, mergaitės vieningai sutarė, kad tam įtakos galėtų turėti platesnė informacijos ir sėkmės istorijų sklaida.

„Dažnas nesusimąsto, kad kiekvienas proveržis - didžiulio nudirbto darbo pasekmė. Materialinės pagalbos sergantiems reikės visada, tačiau ne ką mažiau jiems svarbus ir moralinis palaikymas, kurį nesunkiai galime duoti kiekvienas iš mūsų. Tikėtina, kad jeigu žinia apie mūsų nuveiktus darbus, pasiektus rezultatus ir tolesnius planus pasieks platesnį žmonių ratą, vėl atsiras vienas kitas norintis prisidėti. Tuomet jis papasakos, ką jam pavyko nuveikti ir tai pritrauks daugiau naujų žmonių. Taip sukursime savotišką „pagalbos sistemą“, kuri bus garantas, kad onkologine liga susirgęs vaikas ir jo artimieji niekada nebus atstumti ar palikti likimo valiai“, - baigdamos ateities vizija pasidalino moksleivės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s