respublika.lt

N.E.Samalavičius: mūsų pastangos kovoti su vėžiu yra efektyvesnės

(0)
Publikuota: 2015 vasario 04 13:12:33, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Prof. N. E. Samalavičius: mūsų pastangos kovoti su vėžiu yra efektyvesnės. Eltos nuotr.

Trečiadienį, minint Pasaulinės kovos su vėžiu dieną, Nacionalinio vėžio instituto direktorius prof. Narimantas Evaldas Samalavičius sako, kad Lietuvos gydytojų pastangos kovoti su vėžiu kasmet yra efektyvesnės.

 

"Vadinasi, mes daugiau žmonių galime išgelbėti. Neabejoju, kad praeis keletas metų ir mes galėsime šią tiesą jau įdėti į onkologijai būdingą statistiką, ir kalbėti apie 5 metų išgyvenamumą, kurio, deja, kol kas dar pademonstruoti negalime", - sakė prof. N. E. Samalavičius Seime Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje Pasaulinei kovos su vėžiu dienai.

Pasak profesoriaus, Lietuvoje žmonių, gyvenančių su vėžio diagnoze, daugėja.

"Prieš dešimtmetį mes turėjome apie 60 tūkst. pacientų, gyvenančių su vėžiu, 2011 metų statistikos duomenimis, mes turėjome apie 90 tūkst. tokių pacientų (...) Šiandien mes žinome, kad tarp mūsų gyvena 100 tūkst. pacientų, sergančių vėžiu", - sakė N. E. Samalavičius.

Profesoriaus nuomone, galime potencialiai išvengti apie trečdalį vėžinių susirgimų, o du trečdaliai yra neišvengiami.

Spaudos konferencijoje pažymėta, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje tendencija yra didėjantis sergančiųjų vėžiu skaičius. "Šiandien pasaulyje suserga šiek tiek per 14 milijonų gyventojų, tikimasi, kad tas vėžiu sergančiųjų skaičius per kitus du dešimtmečius turėtų išaugti dar 70 procentų", - prognozavo N. E. Samalavičius.

Pasak jo, sėkmingam onkologinių pacientų gydymui yra svarbi ankstyva diagnostika.

Kaip primena ELTA, Lietuvoje storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų. Tyrimo metu atliekamas nesudėtingas imunocheminis testas, kurį pakartoti raginama kas dvejus metus, nes tai viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje.

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal šią programą kartą per trejus metus padaromas citologinio tepinėlio tyrimas. Atsižvelgus į jo rezultatus, nemokamai gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį ar ikivėžinius pakitimus.

Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s