Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga parengė naujo įsakymo projektą (jis šiuo metu derinamas), kuriame aprašoma, kaip nuo šiol turėtų vykti tyrimai, ar žmogus nėra apsikrėtęs COVID-19 ir kaip būtų apmokamas tyrimas.
Iki šiol galiojusiame įsakyme buvo nustatyta, kad tepinėliai koronaviruso nustatymui imami mobiliuose punktuose, aplink kuriuos neturi būti gyvenamųjų namų, turgaus, parduotuvių, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, autobusų stotelių ir kt. masinių žmonių susibūrimo vietų. Naujame projekte numatyta, kad tepinėlių paėmimas galimas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti: uždaroje erdvėje, tik būtinai su atskiru įėjimu, arba atviroje erdvėje, taip pat laikinajame statinyje - palapinė, vagonėlis ir kt., priskirtame įstaigai.
Ministro įsakymu būtų nustatoma, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis paslauga yra apmokama tik kai kuriems asmenims: kuriems pasireiškia ūminės viršutinių kvėpavimo takų virusinės infekcijos simptomų kompleksas (kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas) ar bent vienas iš specifinių COVID-19 ligos simptomų (staigus uoslės, skonio praradimas ar susilpnėjimas). Taip pat asmenims, kurie dėl lengvos COVID-19 ligos formos ambulatoriškai gydėsi namuose - jų pasveikimui patvirtinti. Ir dar tiems, kuriuos šeimos gydytojas siunčia planinių dienos stacionaro, stacionaro, medicininės reabilitacijos paslaugų ar į stacionarines ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas teikiančias įstaigas. Visi minėti asmenys turėtų turėti šeimos gydytojo siuntimą.
Tepinėlių paėmimas būtų atliekamas šia tvarka. Pacientas atvyksta į tepinėlio paėmimo vietą (pėsčiomis, savo automobiliu, arba yra atvežamas kito asmens) jam paskirtu laiku (ne anksčiau nei 10 min. iki paskirto laiko). Į patalpą pacientai įleidžiami po vieną. Jį pasitinka komandos darbuotojas, kuris užpildo užsakymą diagnostiniams tyrimams. Kitas darbuotojas paima tepinėlį.
Tada pacientui nurodoma po tepinėlių paėmimo grįžti į namus ir laukti tyrimo atsakymo. Jam primenama, kad jis turi laikytis izoliacijos ir izoliuotis namuose, kol bus gautas tyrimo atsakymas.
Beje, iki šiol didžiausia problema būdavo asmenims, neturintiems automobilio. Mat pėsčiomis eiti duoti tepinėlio nebuvo leidžiama, o vežti galimai užsikrėtusį mažai kas norėdavo. Pagal naują įsakymą būtų ir pėsčiomis nueiti galima.
Faktai:
◗ Per užpraėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 118 COVID-19 atvejų. 48 iš jų registruoti Vilniaus, 36 - Kauno, 14 - Šiaulių, 12 - Klaipėdos, 4 - Telšių, 3 - Marijampolės bei vienas Panevėžio apskrityse.
◗ Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 81 asmuo. Be to, per praėjusią parą registruoti 2 įvežtiniai atvejai - po vieną iš Baltarusijos ir Norvegijos. Tuo metu 35 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.
◗ Užpraėjusią parą iš gydymo įstaigų gauta informacija apie 3 mirtis nuo koronaviruso (o iš viso jau 106). Du iš užvakar mirusiųjų priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų.Trečiasis asmuo priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, taip pat turėjo lėtinių susirgimų.
◗ Taip pat užpraėjusią parą iš gydymo įstaigų gauta informacija apie 10 mirties atvejų, kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
◗ Lietuvoje iš viso patvirtinti 6366 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 3386 asmenys, 2842 pasveiko.