Reklamoje dažnai mėgstama priminti, kad vienas ar kitas produktas „gerina medžiagų apykaitą“. Norintieji numesti svorio įsivaizduoja, kad spartesnė medžiagų apykaita - tai liesėjimas. Idealus variantas: išleidi tam tikrą sumą pinigų produktams, valgai ir liesėji! Šamanų šokiai, mušant būgną, - tiesiog vaikų žaidimas, palyginti su šia „magija“. Pamėginkime panagrinėti visus faktus ir mitus apie medžiagų apykaitą ir atsijoti pelus nuo grūdų.
Vyrų medžiagų apykaita vyksta greičiau
Iš dalies tiesa. Paprastai vyrų medžiagų apykaita būna intensyvesnė, nes moterų riebalų masė dažniausia būna didesnė, o raumenų - mažesnė. Jei vyras nuo alaus užsiaugina pilvuką, jo medžiagų apykaita sulėtėja.
Treniruotės padeda pagreitinti medžiagų apykaitą
Tiesa. Fizinis krūvis didina raumenų masę, o raumenys, net nedirbdami, naudoja daugiau kalorijų negu riebalai.
Kad būtų gera medžiagų apykaita, reikia gerti daug vandens
Tiesa. Deginti kalorijoms organizmui reikia vandens. Jei geriate per mažai, medžiagų apykaita lėtėja. Įrodyta, kad per dieną išgeriant aštuonias stiklines vandens medžiagų apykaitos procesai vyksta gerokai intensyviau negu išgeriant keturias.
1200 kcal = medžiagų apykaitos spartėjimas ir svorio kritimas
Netiesa. Deja, negailestingos dietos, kurių laikantis greitai mažėja svoris, sukelia bumerango efektą.
Netrukus riebalai grįžta su kaupu. Griežta dieta mažina ne tik riebalų sluoksnį, bet ir raumenų masę, todėl lėtėja medžiagų apykaita.
Baltymai gerina medžiagų apykaitą
Tiesa. Tyrimai rodo, kad organizmas daugiausia energijos sunaudoja baltymingiems produktams. Tai reiškia, kad vartojant daugiau baltymų medžiagų apykaita vyksta intensyviau. Tuo grindžiama, pavyzdžiui, garsioji Diukano dieta, kurios pradinis etapas yra tik liesų baltyminių produktų naudojimas.
Genai, amžius ir gyvenimo būdas
Iš dalies tiesa. Yra žinoma, kad genai veikia medžiagų apykaitos greitį.
Yra žmonių, kurie, kad ir kiek valgytų, visą gyvenimą būna liekni. Tačiau genetinis polinkis į lėtą medžiagų apykaitą nereiškia, kad esate pasmerkti turėti antsvorio. Sportuodami ir tinkamai maitindamiesi visada galite būti puikios fizinės formos. Dažniausiai tunkama ne dėl paveldimumo, o dėl nejudraus gyvenimo būdo ir netinkamos mitybos. Svarbus ir amžius. Po 25 metų medžiagų apykaita pamažu lėtėja.
Kuo mažiau riebalų, tuo greitesnė medžiagų apykaita
Tiesa. Kūno sudėjimas turi didelės reikšmės medžiagų apykaitai. Žmonių, kurių raumenų masė yra didesnė, o riebalų sluoksnis plonesnis, medžiagų apykaita išties vyksta greičiau. Mat kūnas nuolatos degina kalorijas, net jei nieko neveikiame. Žinoma, kad esant ramybės būsenos aktyviausiai vyksta žmonių, turinčių didelę raumenų masę, medžiagų apykaita. Kiekvienas raumenų kilogramas sudegina 12 kilokalorijų per dieną, o riebalų kilogramas - tik 4 kilokalorijas. Suprantama, dėl aktyvios gyvensenos šis skirtumas didėja.
Už medžiagų apykaitą yra atsakinga kasa
Netiesa. Medžiagų apykaitą tvarko skydliaukė. Ji gamina hormonus, kurie reguliuoja daugelį medžiagų apykaitą lemiančių veiksnių, pavyzdžiui, kaip greitai organizmas sudegina riebalus ir kada gautosios kalorijos naudojamos energijai gaminti, o kada atidedamos atsargos. Nieko keista, kad skydliaukės veiklos sutrikimai paprastai būna susiję su medžiagų apykaitos sutrikimais. Hipotireozė, skydliaukės veiklos susilpnėjimas, reiškia, kad ji gamina per mažai hormonų, todėl medžiagų apykaita lėtėja. Esant hipotireozei, skydliaukė dirba pernelyg intensyviai, todėl svoris mažėja.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“