respublika.lt

„Mirtinas virusas" tampa gripu

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 08 16:15:00, Skirmantas Aušrys
×
nuotr. 6 nuotr.
Žmonės Londone džiaugiasi laisvesniu gyvenimu. EPA-Eltos nuotr.

Britai, visoje Europoje sėkmingiausiai vykdantys gyventojų vakcinaciją, į koronaviruso pandemiją pradeda žiūrėti kaip į paprastą gripą - jau kitą savaitę gyvenimas Anglijoje beveik nesiskirs nuo senų laikų, kai apie COVID-19 niekas nežinojo. Panašiu keliu eina ir vengrai, tačiau likusi Europa vis dar kankinasi nežinioje ir baimėje.

 


Amerikoje

JAV Baltieji rūmai atmetė galimybę Jungtinėse Valstijose bet kokia forma įgyvendinti COVID-19 skiepų paso idėją, tačiau esą privatus verslas gali imtis tokių iniciatyvų.

„Vyriausybė nei dabar, nei ateityje nerems sistemos, kuria iš amerikiečių būtų reikalaujama nešiotis tokius dokumentus. Nebus federalinės skiepų duomenų bazės ar federalinio reikalavimo visiems turėti bendrą skiepų dokumentą", - žurnalistams sakė prezidento Džo Baideno (Joe Biden) atstovė spaudai Džen Psaki (Jen Psaki).

Vadinamieji skiepų pasai, įrodantys, kad žmogus buvo paskiepytas nuo COVID-19, pasaulyje svarstomi kaip galima priemonė saugiai leisti susibūrimus ir keliones. Tačiau ši idėja sulaukė ir kritikos dėl galimų privatumo bei kitų piliečių teisių pažeidimų.

Dž.Psaki teigė, kad skiepų pasų idėją remia privatūs verslai, kurie nori atnaujinti veiklą, ypač vietose, kur būriuojasi daug žmonių, pavyzdžiui, stadionuose ar teatruose.

Prancūzijoje

Prancūzijoje intensyvios terapijos skyriuose dėl COVID-19 gydomų pacientų skaičius pasiekė 5626 ir šiuo metu yra didžiausias per beveik vienerius metus, nors šalyje neseniai buvo įvestas trečiasis karantinas.

Prancūzija viliasi, kad spartesnis gyventojų skiepijimas nuo COVID-19 ir mėnesį truksiantis karantinas padės sukontroliuoti naujausią protrūkį.

Didžiausias stadionas Prancūzijoje „Stade de France" užvakar buvo paverstas didžiuliu vakcinacijos centru.

Kovo mėnesį skiepijimas buvo pradėtas Marselio velodrome, praėjusį savaitgalį vakcinacijos akcija pradėta Liono „Groupama" stadione. Pastarajame vien per Velykų savaitgalį buvo paskiepyta 10 tūkst. žmonių.

Jungtinėje Karalystėje

Vyriausiojo Jungtinės Karalystės medicinos pareigūno, profesoriaus Kriso Vičio (Chris Whitty) teigimu, birželio mėnesį Anglijoje panaikinus dėl koronaviruso įvestus apribojimus, karantinas greičiausiai taps praeitimi. Jis pareiškė, kad netrukus britai koronavirusą traktuos kaip sezoninį gripą.

Daugelio ekspertų manymu, COVID-19 neišnyks, todėl galiausiai su naująja infekcija reikės kovoti panašiai kaip su gripu. Blogais metais gripas gali nusinešti 20-25 tūkst. žmonių gyvybes. „Žinoma, koronavirusas nėra gripas, tai visiškai kitokia liga, tiesiog noriu pasakyti, kad turime labai pavojingą sezoninę ligą, kasmet pražudančią tūkstančius žmonių, ir visuomenė pasirinko konkretų būdą, kaip su ja kovoti", - sakė profesorius. Jis nurodė, kad vyriausybė būtų priversta skelbti pavojaus signalą tik tokiu atveju, jeigu staiga pradėtų plisti pavojinga nauja atmaina.

K.Vičio teigimu, vyriausybės siekis - kuo labiau sumažinti mirčių nuo COVID-19 skaičių. Visgi jis įspėjo, jog visuomenė netoleruos plačios apimties apribojimų, įvedamų siekiant neleisti, kad mirčių nuo koronaviruso skaičius pasiektų sezoninio gripo aukų skaičių. „Reikia rasti pusiausvyrą, kad mirčių nuo koronaviruso būtų kuo mažiau ir kad gyventojai toleruotų taikomus veiksmus. Šiuo atveju, pravers medicininės atsakomosios priemonės, tokios kaip vakcinos ir vaistai, kai bus sukurti, leisiančios sumažinti mirtingumą, nepadidinant ekonominio ir socialinio poveikio šalies piliečiams", - sakė profesorius.

Nuo kito pirmadienio Anglijoje švelninamas karantinas: bus leidžiama lauke būriuotis iki 6 žmonių grupėms, bus atidarytos barų ir restoranų lauko terasos, taip pat sporto klubai, grožio salonai ir nebūtinų prekių parduotuvės.

Lenkijoje

Lenkija griežtina karantino apribojimus iki balandžio 18 d., nes šiuo metu susidaręs didelis krūvis sveikatos apsaugos sistemai, apie tai vakar pranešė šalies sveikatos apsaugos ministras Adamas Niedzielskis.

Ligoninėse situacija yra labai sunki, ypač pietiniame Silezijos regione, spaudos konferencijoje Varšuvoje teigė A.Niedzielskis.

Vakarykščiais duomenimis, Lenkijos ligoninėse nuo COVID-19 gydoma beveik 34 700 pacientų. Daugiau nei 3300 pacientams reikalingas dirbtinis plaučių ventiliavimas. Taip pat pasitaiko atvejų, kai COVID-19 pacientams skiriamos kitų ligų pacientams numatytos palatos, nes jų tiesiog trūksta.

Lenkija kovo pabaigoje apribojo žmonių skaičių, galinčių apsilankyti didelėse parduotuvėse, uždarė grožio salonus ir kirpyklas, taip pat vaikų darželius. Viešbučiai, baseinai, sporto klubai ir lauko sporto salės buvo uždarytos jau anksčiau. Mokyklos moko tik nuotoliniu būdu, o restoranuose leidžiamas tik maistas išsinešti ir pristatyti į namus.

Vengrijoje

Pasiekus 2,5 mln. paskiepytų gyventojų tikslą, Vengrijoje nuo vakar leista atnaujinti kai kurių artimo kontakto reikalaujančių verslų, tokių kaip kirpyklos ir grožio salonai, veiklą.

Šalyje leista atsidaryti nebūtinų prekių parduotuvėms, tačiau jos privalės užtikrinti, kad viduje nebūtų pernelyg daug žmonių.

Be to, komendanto valanda dabar galios nuo 22 iki 5 val. Anksčiau ji prasidėdavo 20 val.

Tiesa, restoranai ir kavinės dar maistą tiekia tik išsinešti, o viešbučiai priima tik verslo klientus.

Anksčiau premjeras Viktoras Orbanas pasirašė įsaką, kuriuo numatoma, kad apribojimai bus švelninami, kai pirmąja COVID-19 vakcinos doze bus paskiepyta daugiau nei 2,5 mln. gyventojų.

Šį tikslą Vengrija pasiekė užvakar, o tai reiškia, kad pirmosios vakcinos dozės sulaukė daugiau nei 25 proc. visų šalies gyventojų.

Vengrija savo gyventojus skiepija, be kitų, ir vakcinomis iš Rusijos bei Kinijos, kurios nėra patvirtintos ES. Tačiau pati ES beviltiškai vėluoja kovoje su laiku.

Vokietijoje

Kanclerė Angela Merkel pritaria dėl koronaviruso protrūkio šalyje įvestų apribojimų griežtinimui tik trumpam laikotarpiui, kad būtų suvaldytas naujų užsikrėtimo atvejų augimas, vakar paskelbė kanclerės atstovė.

A.Merkel remia raginimus įvesti trumpą visuotinį karantiną, teigė atstovė Ulrikė Demer (Ulrike Demmer) ir akcentavo, jog šalies sveikatos sistema patiria vis didėjantį spaudimą.

16-oje Vokietijos federalinių žemių galiojančių skirtingų taisyklių kratinys šiuo metu neatneša saugumo ir gyventojų supratingumo, žurnalistams sakė U.Demer.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s