Geriausiai žinomas vaistinis kambarinis augalas yra alavijas (vadinamasis alijošius, aloe vera). Jis gerai pažįstamas visiems ne tik išvaizda, bet ir skoniu. Mažai kas augina šį augalą vien tam, kad papuoštų savo namus.
Daugelis šaltinių, įskaitant ir Bibliją, mini alavijus ir jų panaudojimą gydymo tikslais. Sakoma, kad šis augalas buvo ir Kleopatros grožio paslaptis. Ji alavijų žele tepdavo odą, kad apsisaugotų nuo aktyvių saulės spindulių, ir tikėjo, jog tai išsaugos jos jaunystę.
Savo vaistinėlėse alavijų turėjo ir vienuoliai: Prancūzijoje tamplieriai, Italijoje benediktinai. Ispanijoje net neturtingųjų sodybose prie namo ar ūkinio pastato buvo priimta auginti šiuos duriančius krūmelius.
Paprasčiausia pasodinti kerelį gėlių vazonėlyje, pastatyti ten, kur daug saulės, kartą per savaitę palaistyti pastovėjusiu vandeniu, ir nebus jokių rūpesčių. Jei reikia, nulaužkite 3-4 vidutinio dydžio lapus (iš krūmo vidurio), nuvalykite drėgnu skudurėliu ir padėkite ant apatinės šaldytuvo lentynėlės. Bet jei staiga prireikė panaudoti ką tik nuskintą lapą, įdėkite jį 10 minučių į šaldymo kamerą, nes taip lengviau nulupsite odelę ir prispausite daugiau sulčių.
Svarbu žinoti, kad fitoncidai, kurių yra alavijų lapuose, puikiai palaiko imuninę sistemą. Vos įdrėkstas augalo lapelis ore paskleidžia didelį kiekį fitoncidų. Užtenka tik įkvėpti to antiseptiniu eteriniu aliejumi prisodrinto oro - ir mes jau turime jėgų atsispirti peršalimui. Ypač aktualu tiems, kurie turi mažų vaikų arba senolių.
Gydančios alavijų sultys turi aloino, eterinių aliejų, gliukozės, proteino, salicilo rūgšties, magnio, cinko, fosforo, kalcio, A, B1, C ir E vitaminų. Geriant jas gydoma tuberkuliozė, bronchinė astma, stimuliuojama medžiagų apykaita. Išoriškai alavijų sultys naudojamos traukiantiems kompresams iškilus šunvotėms, bet kokio laipsnio nudegimams, trofinėms opoms. Alavijų preparatai rekomenduojami gydant moteriškas ligas, ypač gimdos kaklelio eroziją ir negrybelinės kilmės uždegimus. Alavijai - vienas iš nedaugelio gamtinių vaistų, kurie rekomenduojamų gydant vilkligę ir įvairias egzemas.
Kosmetikos pramonėje kremai su alavijais turi savybę jauninti odą, mažinti raukšles. Beje, tokie kremai tinka ir vyrams - nuramina po skutimosi sudirgusią odą.
Sveikatos patarimai
Esant slogai pasigaminkite tokį skystį: šviežias alavijų sultis praskieskite virintu vandeniu (1:10) ir kasdien lašinkite į nosį po 2-3 lašus. Jei sloga labai stipri: 2 arbatinius šaukštelius (a. š.) šviežių spaustų alavijų sulčių sumaišykite su 2 a. š. šilto alyvuogių aliejaus ir 1 a. š. česnakų sulčių. Kas valandą po 2 lašus lašinkite į abi šnerves. Po procedūros geriausia pagulėti užvertus galvą.
Viduriams užkietėjus gerkite po 1-2 šaukštelius alavijų sulčių 2-3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.
Virškinimui pagerinti gerkite po 8-9 lašus šviežių alavijų sulčių 2-3 kartus per dieną.
Sergant chronišku gastritu ar po dizenterijos bei didinant organizmo atsparumą infekcinėms ligoms reikia vartoti po 1 valgomąjį šaukštą alavijų sulčių 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.
Esant dermatitui, pūlingoms žaizdoms ir pan. dedami kompresai su alavijų sultimis.
Kraujuojant dantenoms. Po kiekvieno dantų valymo skalauti burną vienu valgomuoju šaukštu alavijų sulčių.Taip pat galima sultis praskiesti vandeniu arba kramtyti lapelį, kol išsiskyrusios sultys padengs visą burnos ertmę.
Grožio receptai
Alavijai stiprina plaukus ir skatina jų augimą. Įtrinkite jo lapais plaukus ir galvos odą arba pasidarykite alavijų lapų nuovirą ir juo skalaukite plaukus. Galite pasidaryti ir kaukę (alavijų sultys, kiaušinis, alyvuogių aliejus, citrinų sultys). Tinka sausiems, nualintiems plaukams, pleiskanojančiai galvos odai.
Alavijų želė - natūralus išsigelbėjimas tiems, kurių riebi oda, nes puikiai drėkina odą ir sutraukia poras, bet nepalieka riebumo jausmo. Želei susigėrus, reikėtų patepti odą maitinamuoju ar kitokiu kremu, nes gali atsirasti odos tempimo jausmas. Naudojant nuolat sumažėja tamsūs ratilai aplink akis. Veido kaukė: į alavijų sultis įpilkite kosmetinio ar ypač geros kokybės alyvuogių aliejaus, įdėkite medaus, galima ir kaimiško kiaušinio trynį, ir tepkite sausą, problemišką veido odą.
Alavijo negali vartoti besilaukiančios moterys, nes alavijai gali sukelti persileidimą. Jų negalima gerti esant padidėjusiam kraujavimui, paaštrėjus opai, hemorojui, esant onkologinėms ligoms arba tiems, kurie linkę viduriuoti.