Nors Vyriausybė dar birželio viduryje atšaukė karantiną, šalies ligoninės ir poliklinikos dirba taip, lyg apie Ministrų kabineto sprendimą nė nebūtų girdėjusios. Žmonės skundžiasi, kad pas gydytojus eilėje reikia laukti mėnesių mėnesius. Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras niekuo paguosti negali ir sako, kad laukti ir toliau reikės.
Pasak K.Štaro, gydymo įstaigoms išliko sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nustatyti reikalavimai, todėl darbai eina lėčiau nei įprasta.
„Kad neįvyktų protrūkiai, gydymo įstaigos negali priimti tiek žmonių, kiek iki karantino. Ypač pagausėjo skambučių srautai. Pavyzdžiui, Vilniaus Centro poliklinikoje, kuriai vadovauju, antradienį sulaukėme 18 tūkst. skambučių. Nors skyrėme papildomų darbuotojų, technika neatlaiko. Tas pats ir Kauno klinikose bei kitose įstaigose. Tai rodo, kad įstaigos, ypač antrinio lygio specialistai, dirba ne visa apimtimi. Ir prieinamumas yra užstrigęs. Nežinau, kaip kitose įstaigose, tačiau Centro poliklinikoje, pavyzdžiui, išliko nuotolinė šeimos gydytojo konsultacija. Kiti specialistai priiminėja gyvai. Tačiau, aišku, mažiau pacientų nei iki karantino“, - teigė pašnekovas.
Birželio pradžioje A.Veryga pareiškė, kad gydymo įstaigos gaus finansavimą, priklausomai nuo suteiktų paslaugų skaičiaus. Taip jis tikėjosi priversti visas dirbti normaliai. Tačiau, pasirodo, niekas nepasikeitė.
„Gydytojų vadovų sąjunga kreipėsi į ministeriją ir pranešė, kad yra daug išlaidų, kurių nebuvo iki karantino, todėl paprašėme, kad iki spalio 1 d. ir toliau būtų skiriamas 1/12 metinis finansavimas kas mėnesį. Rugsėjį reikės įvertinti pacientų aptarnautą kiekį liepos ir rugpjūčio mėnesiais ir priimti sprendimą dėl finansavimo paskutinį ketvirtį“, - paaiškino K.Štaras.
Galbūt gydymo įstaigos neatnaujina normalaus darbo todėl, kad laukia antrosios pandemijos bangos? Nes tada ir vėl reikėtų pertvarkyti savo darbą. K.Štaras tai paneigė.
„Prie įprasto krūvio neįmanoma grįžti dėl išlikusių griežtų reikalavimų. Ypač „kietųjų specialistų“, tokių, kaip otorinolaringologas, odontologas, kabinetuose tie reikalavimai labai griežti - po kiekvieno paciento priėmimo būtina dezinfekcija. Todėl pacientų jie gali priimti mažiau. Eilės susidarė dar ir dėl to, kad pacientai, užsiregistravę kovo pabaigai, perkelti į birželį, kurie prisiregistravo balandžiui, perkelti į liepą, o iš gegužės - į rugpjūtį. Todėl prieinamumas apsunkintas“, - dėstė medikas.
K.Štaras pasidžiaugė, kad atšauktas draudimas gydytojams dirbti daugiau nei vienoje įstaigoje. Toks draudimas buvo įtvirtintas siekiant užkirsti kelią galimybei medikui pernešti užkratą iš vienos darbovietės į kitą.
„Tačiau nors draudimas atšauktas, kai kurios įstaigos pačios neleidžia pas save darbuotojų iš kitų įstaigų“, - akcentavo medikas, pridurdamas, kad dėl to ima trūkti specialistų.
Pasak K.Štaro, gerai, kad buvo nustatyti įvairūs draudimai, nes tai pristabdė pandemijos plitimą.
„Tačiau tikėtina, kad dėl paslaugų prieinamumo sumažėjimo, ypač periferijoje, kur specialistų labiau trūksta, padidėjo mirštamumas nuo kitų ligų“, - sakė K.Štaras.