respublika.lt

Maisto papildai gali palikti be vaikų

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 05 10:46:06, Edita ČEPELYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 4 nuotr.
Maisto papildai gali palikti be vaikų. EPA-Eltos nuotr.

Per žiemą priaugti kilogramai moteris varo į neviltį, o netvirtas kūnas gadina nuotaiką vyrams. Kadangi rezultato dažniausiai norima greito, griebiamasi įvairiausių liekninamųjų tablečių, neaiškių raumenis auginančių papildų. Kūno kulto garbinimas neretai baigiasi nesibaigiančiais vizitais pas psichologus, endokrinologus ar net reanimacijos skyriuje.

Vitaminų mados

Ilgametis gydytojas endokrinologas Saulius Grigonis „Vakaro žinioms” teigė per darbo praktiką matęs įvairiausių atvejų. Tačiau, pasak jo, beveik nebėra žmonių, kurie apskritai nevartotų jokių maisto papildų. O juos atsirenka savo nuožiūra, principu „viena kaimynė sakė”.

„Blogai yra tai, kad žmonės papildus vartoja be reikalo, naujausia mada - vitaminas D. Reikia suprasti paprasčiausią dalyką, jeigu trūksta organizmui vieno ar kito vitamino, reikia vartoti, bet tą turi nustatyti gydytojas. Papildus dėl kvailos reklamos vartoja beveik visi. Klausiame paciento, kuo gydytas, atsako: niekuo. Klausiame, ar papildus vartojate? Atsako: žinoma, būtinai!” - kalbėjo endokrinologas. S.Grigonis tikino, kad kai kurie papildai gali aktyvuoti neigiamus procesus žmogaus organizme.

„Netgi onkologines ligas. Turime baisiausią onkologinių ligų padidėjimą. Kodėl? Todėl, kad kišamas visoks šlamštas, aktyvuojami organizmo procesai, kurių nereikia aktyvuoti. Reikia vartoti visavertį maistą ir tiek, - atkreipė dėmesį S.Grigonis. - O apie anabolinius steroidus išvis nekalbu, tai - tragedija, nes jie žaloja organizmą. Ateina net pacientų, kurie prašo išrašyti tokių preparatų, dažniausiai jauni asmenys, sako, nori figūrą pagražinti, raumenis. Niekada nerašom. Tačiau tie žmonės kitais būdais šių preparatų gauna.”

Išsivysto priklausomybė

Pasaulyje ilgametes gaminimo tradicijas turinčios firmos bendradarbiauja su olimpinėmis rinktinėmis, todėl jų produkcija kokybiška. Tuo neabejoja Kauno klinikų sporto medicinos ir reabilitacijos gydytojas, pasaulio karatė čempionas Gediminas Tankevičius. Tačiau, anot jo, Lietuvoje apstu ir nekokybiškų papildų sportininkams, juos žmonės renkasi dėl šių prieinamos kainos.

„Mažai girdėtos, vienadienės firmos prikiša į papildus esą žolinių preparatų, o iš tikrųjų anabolinių steroidų. Žmonės, atsižvelgdami į jų poveikį, preparatą įvertina kaip gerą produktą, vartoja ir dar draugams pasiūlo, - pasakojo G.Tankevičius. - Geruose papilduose jokių anabolikų niekada nebus.”

Į Kauno klinikas vis patenka pacientų sutrikus kepenų funkcijai dėl ilgalaikio steroidų vartojimo. Žmonės tiesiogiai nuo steroidų nemiršta, bet juos vartojant ilgainiui pakenkiama inkstams, kepenims, kitiems organams, atsiranda ligos, kurių komplikacijos gali baigtis mirtimi. G.Tankevičius akcentavo, jog sutrikusi kepenų funkcija - tik dalis bėdų.

„Apskritai papildų sistemoje įžvelgiu chaosą, o gražios etiketės tik pagilina žmonių naivumą. Kol jis bus, tol bus ir pseudopreparatai”, - sakė 2001 metų karatė čempionas.

G.Tankevičius atkreipė dėmesį, jog kiekvienam sportininkui sveikas sportas turi būti svarbiausia. Tačiau asmeniui, nustojusiam vartoti anabolinius steroidus, krinta svoris, keičiasi išvaizda, tuomet jis puola į depresiją, ir vėl įninka vartoti preparatus.

Visi anaboliniai steroidai veikia vyriško lytinio hormono testosterono pagrindu. Hormonai stimuliuoja baltymų sintezę ir raumenų augimą.

„Testosteronas yra lytinis hormonas, jeigu jo ilgą laiką gaunama iš išorės, organizme atsiranda jo perteklius, taigi testosterono organizmas nebegamina”, - aiškino sporto medicinos gydytojas G.Tankevičius.

Prisideda ir kompleksai

G.Tankevičius pasakojo, jog į jį kreipiasi įvairiausi žmonės, tačiau dažniausiai - sportininkai ir piktnaudžiaujantys įvairiais preparatais.

„Pajunta, kad sutrinka lytinė funkcija, pablogėja bendra savijauta, vargina aukštas kraujospūdis, nuovargis, blogai toleruojamas fizinis krūvis, tada išsigandę kreipiasi į mus. Įvertiname būklę ir paskiriame gydymą. Ką tokie pacientai gali geriausia padaryti? Nebekartoti to, ką darė. Deja, dalis jų šio patarimo nepaiso”, - kalbėjo jis.

Anot gydytojo, būna, koks sporto treneris pasako: čia saugus papildas, vartok ir žiūrėk į mano pavyzdį, nes jau 10 metų vartoju. Tačiau organizmas organizmui nelygus. G.Tankevičius pasakojo, jog ateina ir užsikrėtusiųjų hepatitu darantis tatuiruotes, tačiau apie ligą nieko nežinančių. Sergant hepatitu ir vartojant papildus kepenys gerokai jautresnės.

Įdomu tai, kad tiek į G.Tankevičių, tiek į kitus sporto medicinos gydytojus kreipiasi aukštesnio socialinio sluoksnio, išsilavinę žmonės.

G.Tankevičius akcentavo, kad žmones drastiškomis priemonėmis tobulinti kūną neretai verčia ir viduje tūnantys kompleksai.

„Žmonės visada nori greito rezultato. Tai tada imkime greituosius kreditus ir nedirbkime. Jeigu vartoji steroidus, skolą sveikatai grąžinti reikės su kaupu. Geriau ramiai sportuoti, būti sveikam ir ilgaamžiam, negu trumpai blykstelėti, o paskui sugriūti”, - reziumavo gydytojas.

Jungtinėse Amerikos Valstijose vis daugiau paauglių susigundo hormoniniais preparatais. G.Tankevičius neabejojo, jog ši problema aktuali ir mūsų šaliai.

„Manau, vaikai, ateinantys į sporto klubus, susiduria su įvairių preparatų vartojimo problema. Bet kuriam sportuojančiam paaugliui, ir nebūtinai kultūrizmo, būna, treneriai pasiūlo tuos dalykus vienokia ar kitokia forma. Galbūt pradedama nuo nekaltų dalykų, tačiau vėliau prisipratinę bando parduoti ir draudžiamus preparatus. Tokių situacijų būna, visur yra verslas, rinka”, - kalbėjo sportininkas.

Reikia treniruotis

„Vakaro žinių” žurnalistai apsilankė sostinės Vingio parke, kuriame sveikai sportuojančių žmonių netrūksta. Štai vilnietis Romas Mikšėnas prisipažino sportuojantis kas antrą dieną, visa tai dėl geros savijautos.

„Sportuoti taip įpratau, kad kitaip gyventi jau ir nebemoku. Sportuoju nuolat jau 7 metus. Kodėl nusprendžiau rinktis bėgimą, tempimo pratimus? Tiesiog vieną dieną pajutau nugaros skausmus ir nusprendžiau, jog reikia keisti savo gyvenimą, po truputį pradėjau bėgioti”, - šypsojosi vyras. Paklaustas, ar nebandė kažkada vartoti steroidų, R.Mikšėnas purtė galvą.

„Nesu tokių dalykų bandęs ir nereikia. Žmones veikia reklama, todėl ir atsiranda tokių, kurie steroidus išbando, gal ir jaunystė dar savo lemia, tada patirti daug ką norisi”, - teigė jis.

Kone kasdien Vingio parke bėgiojanti plaukikė Ieva Šilauskaitė tikino kaip tik besiruošianti varžyboms, taigi ilsėtis nėra kada, kasdien bent po dvi valandas būtinos treniruotės.

„Bėgioju, plaukioju, važinėju dviračiu, sportuoti reikia įvairiai ir sveikai. Esu prieš visokius anabolinius steroidus ir liekninamąsias piliules. Tas norėjimas greito rezultato greitai kitu lazdos galu atsisuka. Tai kirvis sveikatai”, - neabejojo mergina.

 


Gediminas NAVAITIS, psichoterapeutas:

- Kokių pacientų, susidūrusių su psichologinėmis problemomis tobulinant kūną, sulaukiate?

- Mažiau ateina tų, kurie vartoja anabolinius steroidus. Daugiausia ateina merginos, turinčios valgymo problemų. Tik vienu atveju iš dešimties problema išsprendžiama per vieną konsultaciją. Aš jau nekalbu apie dietų laikymąsi, nes dieta yra viena, o maisto atsisakymas - kita. Viskas susiję su noru turėti gražų kūną. Norinčios turėti patrauklų kūną tiesiog turėtų daugiau lanką sukti. Mes visi norėtume per vieną akimirką išmokti anglų kalbą, o per kitą akimirką įgyti gražų kūną. Taigi problema - akimirka. Nes tiek anglų kalbą per porą metų galima išmokti, tiek gražų kūną suformuoti. Tačiau reikia kryptingo darbo.

Akimirkos sprendimas yra mūsų dienų mitas. Norint ką nors pasiekti, reikia darbo ir atitinkamo laikotarpio. Bandymai prisivalgius steroidų per savaitę tapti pasaulinio lygio kultūristu rodo psichologinį naivumą. Pamatau reklamų, kad žmogus per savaitę vartodamas tam tikras tabletes numetė 20 kilogramų, mano galva, tai baisu, jei taip nutinka. Nes tai baisus stresas ir žala organizmui.

- Kokių instrukcijų paiso jaunuoliai, vartojantys steroidus, kitus hormoninius preparatus?


- Aš prisimenu atvejį iš savo darbo praktikos, kai atėjo du vaikinai į konsultaciją. Tiesiog vienas draugas pasakė, kad vartojant bus gerai, ir to pasakymo užteko. Nepaisė nei sudėties, nei dozavimo, nei papildų patikimumo. Kiekvienas tokio papildo, vaisto pavartojimas yra tarsi eksperimentas, o eksperimentas turi būti kontroliuojamas. Noras vartoti užsieninius preparatus yra išlikęs dar nuo senesnių laikų, kai žmonės, gaudavę vaistų iš Amerikos, tai laikydavo didele vertybe.

- Noras turėti gražų kūną yra susijęs su signalu priešingai lyčiai, tačiau įvairių hormoninių preparatų vartojimas gali privesti iki nevaisingumo. Lytiniai sutrikimai priešingos lyties dėmesio nepatrauks.


- Kartais žmonės neįsigilina į tai, ko jie iš tikrųjų siekia. Jie nori tik greito efekto, o apie padarinius negalvoja. Saikingas dėmesys skiriant laiką mankštai, sportui, kad kūnas gražiau atrodytų - tai vienas dalykas. O visai kas kita - kūno sugadinimas įvairiais preparatais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Lietuvoje inauguravus Vokietijos brigadą jaučiatės saugiau?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės dirbtiniu intelektu?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +16 C

+7 +14 C

+9 +17 C

+9 +23 C

+16 +23 C

+19 +22 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s