respublika.lt

Ligoninių priėmimo skyriuose - apgultis

Greitosios dirba pagal naują tvarką: veža visus sunegalavusius

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 08 10:46:22, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Anksčiau buvo reikalaujama visus vaikus iki vienerių metų vežti į ligoninę, o dabar - kuo daugiau nuvežti pacientų. Egidijaus Jankausko nuotr.

Šalies ligoninių Priėmimo-skubios pagalbos skyrių medikai jau susiduria su stiprėjančia greitosios medicininės pagalbos (GMP) ekipažų tendencija vežti į skyrius ir tuos pacientus, kuriems pagalbą buvo galima suteikti namuose. Pavyzdžiui, sumažinti kraujospūdį, patarti, kaip greičiau nugalėti gyvybei nepavojingą rinitą, vadinamą sloga. Ar numušti temperatūrą. Tačiau ne. „Greitukės“ gabena į ligonines jau beveik visus pacientus. Kodėl? Gal kuo daugiau pacientų atveši, tuo daugiau uždirbsi?

 

Per parą didžiųjų miestų gydymo įstaigų Priėmimo-skubios pagalbos skyriai priima šimtus pacientų. Pvz., respublikinė Kauno ligoninė vidutiniškai priima 130 žmonių. Respublikinė Šiaulių ligoninė - 200 nesveikuojančių, o sostinėje į tokius skyrius per parą privežama ir 300 pacientų. Respublikinė ligonių kasa, norėdama sumažinti šių skyrių darbo krūvius bei apgultį, įspėja pacientus, kad jie gali kreiptis ir į kitas budinčias gydymo įstaigas, su kuriomis teritorinės ligonių kasos yra sudariusios sutartis. Tačiau „greitukės“ ir toliau vis energingiau rieda.

Lietuvos medicinos darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Algirdas Radvila patikino, jog GMP ekipažų atlyginimai dėl dažnesnio pacientų vežiojimo į skubiosios pagalbos skyrius tikrai nepadidėjo. Tiesiog pradedama dirbti pagal išsivysčiusių šalių koncepciją:

„Pagal šią koncepciją GMP pacientus surenka. Ne atvažiavo, padėjo, išrūšiavo, ką veš, ko neveš, bet surenka. Būdavo, kad GMP neįvertindavo pavojaus gyvybei, palikdavo pacientą namie, todėl dabar bendra nuostata - vežti kuo daugiau.

Ligoninių Priėmimo-skubios pagalbos skyriai turi daugiau aparatūros, specialistų, kurie objektyviai įvertina atvežtojo sveikatą. O GMP ekipažo uždavinys - palaikyti paciento gyvybę iki stacionaro. Kaip iškart, be aparatūros nustatyti, ar tai insultas, ar ne insultas? O gal bus po valandos? GMP daugiausia orientuota į simptomatiką. Tai nėra galutinė diagnozė. Turi būti atlikti tyrimai, kurie paneigtų arba patvirtintų pirminę diagnozę.

Deja, taip ir bus. Vešime pacientų vis daugiau. Anksčiau buvo reikalaujama visus vaikus iki vienerių metų vežti į ligoninę, o dabar - kuo daugiau nuvežti pacientų. Aišku, tarp jų visokių pasitaiko. Būna, kad suaugusiam labai blogai, bet tyli, kenčia, o būna, kad senutei reikia ne mediko, bet kunigėlio, o moka taip pašnekėti, kad atrodo ekstremali situacija.

Daug kvietimų gatvėse. Praeiviai praneša apie gatvėse gulinčius. GMP atvažiuoja - girtas guli. Jei nesikelia, tai jau apsinuodijęs. Vežame į skubios pagalbos skyrius ir neblaivius benamius, nors skyrių medikai dėl to be galo nepatenkinti.

Konkretaus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymo visus pacientus vežti į skubios pagalbos skyrius nėra. Bet yra įsakymas, jog greitoji pradeda teikti pagalbą ir skubiai gabena į stacionarą. Anksčiau kaimuose dar į ambulatorijas, į psichinės sveikatos skyrius GMP užsukdavo, o dabar - tik į stacionarą, nes jei žmogus, paliktas namie, vėliau numirs, bus problemų.

Gali ir iš gatvės žmogus ateiti ir paprašyti medicininės pagalbos. Juk ne į turgų bobutėms eis skųstis, bet į ligoninę. Juk patys medicinos specialistai per televiziją sako, kad, pajutę kokius nors simptomus, būtinai kreipkitės į medikus. Žmonės taip ir daro. Po tokių TV žinių GMP iškvietimų iškart padaugėja.

Greitosios darbas - vežti, o Priėmimo-skubios pagalbos skyrių darbas - nebūtinai stacionarizuoti, bet paciento sveikatos būklę įvertinti. Kad nebūtų kaip Visagine. Išleido, o žmogus prie priėmimo durų pasimirė.

Nereikia pykti ant GMP, nes ten važiuoja paramedikai. Ypač didmiesčiuose. Jie išmokę suteikti pirmąją pagalbą ir palaikyti gyvybines funkcijas. Taip yra visame pasaulyje.

Bet anksčiau GMP iškvietimus rūšiuodavo. Apie 60 proc. pacientų neveždavo. Tik apie 40 proc. gabendavo į priėmimo skyrius.“

Dar viena priežastis, kodėl GMP aktyviau pristatinėja pacientus į ligonines - pacientai ar jų artimieji vis aktyviau reikalauja žalos atlyginimo. Kartais net piktybiškai. Anot A.Radvilos, užsienyje yra net vadinamieji „uždarbiautojai“. Specialiai vaikšto pas medikus ir tiesiog laukia, kada jo nepriims. Nes tada galės skųstis, kad dėl gydytojo kaltės pablogėjo sveikata.

Situaciją komentuoja Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius TVIRBUTAS:

Mūsų Priėmimo-skubios pagalbos skyrius priima visus, kurie pagalbos kreipiasi. Žmogus paguldomas į stebėjimo palatą. Būna - pastato lašelinę ir žmogus atsigauna. Išleidžiamas namo, nereikia į stacionarą guldyti. Būna, kad tėvai išsigąsta, jog vaikas jau nekarščiuoja, bet tapo vangus. O vaikui paprasčiausia dehidratacija. Gauna daugiau skysčių ir vėl žvalus.

Sunku pasverti - be reikalo į medikus kreipiasi ar ne. Mes kiek skundų gauname, kad į stacionarą nepriimame, namo išleidžiame. Bet nėra rodiklis - būtinai visus į stacionarą guldyti. Viena moteris devynis kartus atvažiavo, bet, jei nėra indikacijų guldyti, ir neguldome.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s