Mokslininkams iki šiol yra paslaptis, kodėl žmogus staiga užmiega ir atsibunda tik po metų, dvejų ar net dvidešimties. Žinoma tik tai, kad jis gali užklupti bet kuriuo paros metu. Tokią būseną dažniausiai sukelia streso situacijos, be to, tai gali užklupti tiek vyrus, tiek moteris. Tai letargija (gr. lethargia - užmarštis, neveiklumas) - liguista būsena, panaši į kietą miegą.
Rekordas - 42 metai
Australijos ūkininko Džono Minskio žmona, praėjus metams po vestuvių, susirgo reta letargo forma, kuri pasireiškia būtinybe miegoti dvidešimt tris valandas per parą. Nuo to laiko jau ketverius metus ji taip ir elgiasi. Vieną valandą per parą moteris būna hiperaktyvi ir spėja atlikti visus namų ruošos darbus. Beje, jos vyrą tenkina tokia situacija ir jis nelinkęs nieko gyvenime keisti net ir žinodamas, kad žmonos liga - neišgydoma.
Rusijos televizija prieš keletą metų pranešė apie Sankt Peterburgo gyventoją, metalurgijos pramonės darbininką, kuris dar 1983 metais netikėtai susirgo letargija tiesiog parduotuvėje, stovėdamas eilėje prie mėsos.
1992 metais jis pabudo jau visai kitoje valstybėje, kitame mieste... Žmogus ilgai gulėjo ligoninėje, o iš jos išėjęs į gamyklą nebegrįžo. Nepaprastai greitai prisitaikęs prie naujos situacijos, jis tapo verslininku ir dabar pats užsiima mėsos gaminių perdirbimu ir prekyba.
Ilgiausio letargo miego rekordas priklauso Šveicarijos gyventojai Karolinai Olson. 1876 metais, grįždama iš mokyklos, keturiolikmetė Karolina paslydo ant ledo ir stipriai susitrenkė galvą. Mergaitė buvo nuvežta į ligoninę, jai buvo diagnozuota letargija.
Medikai jos negalėjo pažadinti net elektros srove. Karolinos letargo miegas truko 42 metus. Ir nors atsibudusiai jai buvo jau 56-eri, ji atrodė kaip 25-erių. Moteris grįžo į normalų gyvenimą ir 1950 metais, būdama 88-erių, mirė.
Vaikas moters kūne
JAV 1996 metais po 17 metų letargo miego sąmonę atgavo Greta Stargi iš Denverio miesto. „Nekaltas vaikelis itin patrauklios moters kūne“ - taip Gretą vadino medikai. Viskas dėl to, kad 1979 m. trejų metukų mergaitė pakliuvo į automobilio katastrofą, joje žuvo mažylės seneliai, o pati ji užmigo net 17-ai metų.
„Neįtikėtina, bet faktas - G.Stargl smegenys liko nepažeistos, - sakė šveicarų neurochirurgas Hansas Dženkinsas. - 20-metė gražuolė atrodo kaip suaugusi moteris, tačiau intelektas ir naivumas - kaip 3 metų vaiko“. Greta labai domėjosi aplinka ir norėjo viską kuo greičiau pažinti, tačiau gana dažnai pakliūdavo į pavojingas situacijas.
„Kartą mes nuėjome į parduotuvę, - pasakoja Gretos mama Doris. - Aš ją paleidau iš akių tik akimirkai, o atsisukusi pamačiau, kad Greta jau eina išėjimo link su nepažįstamu vaikinu. Paaiškėjo, kad jis pasiūlė Gretai nueiti į jo namus bei kaip reikiant pasismaginti, ir ji mielai sutiko. Mergina juk negalėjo net įsivaizduoti, ką tas vaikinas turėjo galvoje“.
Nervų savisaugos būsena
Anot žmonių, patyrusių letargo būseną, ilgalaikio miego metu jie girdi garsus ir užuodžia kvapus, tačiau negali net pramerkti akių: visas kūnas tampa lyg švininis ir atsisako paklusti. Tuomet - kažkoks lengvas judesys, lyg kažkas nematomas glostytų veidą, - ir jie prabunda.
Žinomas rusų akademikas Ivanas Pavlovas, daug laiko skyręs letargijos tyrimams, aiškino, kad tai - didžiųjų smegenų pusrutulių žievėje esančio judėjimo aparato ilgalaikis patologinis sąstingis.
I.Pavlovo manymu, letargas susijęs su neveiklumo dominavimu galvos smegenų žievėje. Iki tam tikros ribos išsekusios nervinės smegenų ląstelės turi savybę pereiti į vadinamąją savisaugos būseną, ir tik taip nežūva.
Letargo priepuolis nuspėjamas
Lyginant elektroencefalogramą, padarytą miegančiam žmogui, ir encefalogramą žmogaus, ištikto letargijos, net su medicina nieko bendra neturinčiam asmeniui į akis kris akivaizdus jų skirtumas.
Fiziologinis miegas turi dvi fazes. Pirmoji - vadinamoji lėtojo miego fazė, kuriai būdingi lėti elektros virpesiai smegenyse.
Antroji fazė - vadinamasis lėtasis miegas. Jo metu smegenyse fiksuojami dažni mažos amplitudės elektros virpesiai. Įdomiausia, kad letargo miego metu encefalograma nesiskiria nuo būdraujančio žmogaus - encefalografas neužfiksuoja nė vienos fazės miego požymių.
Encefalografas rodo, kad smegenys reaguoja į mažiausią dirgiklį, pavyzdžiui, šnabždesį, šviesą, kvapą. Tik išoriškai tai niekaip nepasireiškia - atrodo, kad žmogus kietai miega. Atgaivinti letargo ištikto žmogaus beveik neįmanoma ir, tiesą sakant, labai pavojinga.
Žmonės (o tokių klinikinėje praktikoje sutinkama dažnai), kuriems ne kartą pasireiškė letargo miegas, neretai gali nuspėti jį artėjant - pradeda skaudėti galvą, apima silpnumas, jie jaučiasi sugniuždyti. Priepuolį dažnai sukelia nervinis sukrėtimas. Psichikos trauma, sukėlusi tokią būseną, gali būti ir labai didelė, ir visai nereikšminga, nes tokie žmonės net į paprasčiausius gyvenimo sunkumus reaguoja neadekvačiai, jų reakcija būna labai audringa. Patologinio miego metu jie „išsijungia“, pabėga nuo jiems per sunkių gyvenimo išbandymų.
Paslaptis buvo atskleista 2004 m. rugsėjo 3 d. Anglijoje, Kamburno miestelyje, po devynerių metų miego atsikėlė vietinės bažnytėlės kunigas Lorensas Baijesas. 47 metų vyras, po pramiegotų metų nepasenęs nė diena, atsisakė bendrauti su žiniasklaidos atstovais, bet pažadėjo, kad greitai parašys knygą, kurioje papasakos apie gėrio ir blogio kovą, kuri vyko už jo sielą.
Komos, kurią sukelia sunkūs fiziniai sužalojimai, medicininiai simptomai beveik tokie patys, kaip ir letargija sergančių žmonių. Pavyzdžiui, įdomus atvejis nutiko 42-ejų policininkui Gariui Dokeriui iš nedidelio Tenesio miestelio (JAV). 1988 m. įvyko tragedija - girtas psichikos ligonis šovė Gariui į galvą (pirma jis pagalbos telefonu iškvietė policiją, o tada apšaudė atvykusius pareigūnus).
Iki pat 1996 m. G.Dokeris gulėjo neatgaudamas sąmonės. Prie jo lovos budėjusi sesuo pasakojo, kad staiga išgirdo brolį kažką neaiškiai murmant. Ji pamėgino jį pakalbinti ir, dideliam jos nustebimui, sulaukė visiškai rišlaus ir logiško atsakymo. Vėliau G.Dokeris jau pats laidė juokelius ir klausinėjo. Po to paskambino motinai ir broliui bei pasikvietė du sūnus, kuriuos pastarąjį kartą matė, kai jiems tebuvo 5-eri ir 12 metų. Pokalbiai su medikais ir artimaisiais be pertraukos tęsėsi 18 valandų. Stebėjusiems šią sceną kilo įspūdis, kad Garis stengiasi išsikalbėti už visus tyloje praleistus metus.
G.Dokeris buvo įsitikinęs, kad už palatos sienų - 1988-ieji ir JAV prezidentas vis dar Reiganas. Beje, pamatęs sūnus jis nuoširdžiai stebėjosi, kaip per tokį trumpą laiką jie taip stipriai paaugo. Siurprizų pateikė ir Gario atmintis. Jis visiškai nebeprisiminė, kad tarnavo policijoje, kad jį sužeidė tarnybos metu. Jis niekaip negalėjo suprasti, kodėl atsibudo ligoninėje, tačiau akimirkos teprireikė, kad pasakytų savo automobilio spalvą, draugų vardus ir žirgus, kuriais kadaise taip mėgo jodinėti.
Stebuklingas G.Dokerio pasveikimas tapo tikra staigmena medikams ir visiems besidomėjusiems jo likimu. Mokslininkai iki šiol bando išsiaiškinti, ką jautė Garis visus šiuos metus ir kas jį prikėlė. Kai kurie medikai tvirtina, kad G.Dokerį buvo ištikusi paprasčiausia koma. Ir nors medikai pabrėžia, jog Gario atvejis yra unikalus ir nereikia tikėtis, kad tai greitu metu pasikartos. Žmonės, susidūrę su letargija šeimoje, įgijo tikėjimo, kad tai dar ne pabaiga ir letargijos paslaptys bus atskleistos.
Parengta pagal užsienio spaudą